| melutza a întrebat:

Am 15 ani jumatate si sunt cu un baiat de 2 luni, el mi-a spus daca vreau sa intretin relatii sexulale q el, i-am zis ca nu stiu pentru ca nu sunt pregatita... Mi-a spus ca ma asteapta cat vreau...
De fapt eu as vrea dar imi e frica si mi-e teama sa nu afle parintii mei... dati-mi si mie un sfat,...

Mersi

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu zic sa mai astepti vreo doi ani, fiindca de-abia pe la 17 ani jumatate aparatul genital al femeii este suficient de matur pentru viata sexuala. Inceperea vietii sexuale inainte de aceasta varsta creste foarte mult riscul de cancer de col uterin.

| Mya a răspuns:

Sa astepti... Posibil ca mai tarziu sa regreti acest lucru.Inteleg ca lucrurile au inceput sa evolueze tot mai repede pentru generatia voastra, dar nu cred ca esti pregatita pentru asta.Pe langa faptul ca ma indoiesc ca ai fi la curent cu metodele contraceptive, rolul acestora si riscul nefolosirii lor, ai 15 anisori si doar 2 luni de cand esti cu el.Banuiesc ca vrei sa ajungi sa termini si o facultate, apoi sa te gandesti la casatorie. Avand in vedere ca esti in perioada adolescentina se presupune ca ai mai avea timp sa-ti mai faci cel putin 10 prieteni.Vei intretine relatii sexuale cu toti? Decizia iti apartine...doar gandeste'te bine atat la consecintele fizice cat si psihice.

| Antonimu a răspuns:

Stai linistita si astepta... eu ca baiat o sa astept pana la 21 de ani si nu sunt deloc de lepadat (urat) cel putin asa au spus toate fetele cu care am fost. si acum imi mai zic chestia asta, voi ramane asa pana imi gasesc o fata serioasa cu care sa imi impart viata.Cu actuala iubita mai am joculete erotice... adica sa se frece de mine, sa se urce peste mine, sa ne excitam (incearca si tu)... dar doar atat, daca nu ii convine, treaba ei... o priveste (daca o sa se desparta de mine, ea o sa regrete. ca toate celelalte fete cu care am fost (deci incearca sa faci la fel). Ai grija de tine, si nu te lua dupa oameni d-astia. fa ce faci, dar ai grija cu baietii... si eu sunt baiat. stii ce se zice "voi radeti de mine ca sunt diferit, si eu rad de voi ca sunteti toti la fel"... eu unu sunt "diferit"... incearca si tu sa fi "diferita"... crede`ma e mult mai bine.

| smartdjs a răspuns:

Da e varsta in care apare mereu acesta intrebare. Dar gandeste la tine este bine sau nu, eu sunt de parerea ca nu este bine la acesta varsta si in plus ai 15 ani de acum o sa cunosti si alti baieti si o sa ia timp pentru toate nu te grabi dar acum depinde si de dorinta ta. Daca va iubiti cu adevarat mai puteti astepta un timp sa fiti sigur pe voi. Adolescenta e frdatorita faptului ca ne indragostim usor visam suferim plangem o despartire o impacare un alt iubit si tot asa aceste lucruri ne duc la maturitate si formarea unui carcater unui concept. U esti la varsta frageda acum, decizia iti apartine. bafta

| twidi a răspuns:

Mai asteapta...mai ales daca nu esti pregatita. o sa regreti mai tarziuwinking.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa umbli din p. a in p. a ca o albinuta din floare in floare si sa te desconsidere toti baietii dupa aia dai ce vrea ca oricum se va lauda cu nasta si te va afla tot cartieru si te vor cauta toti smecherii din cartier.fiindca esti... fata buna. te vor numi melutza cur de fier.succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa incerci daca il iubesti

| Adriana_2214 a răspuns:

Si eu am trecut prin asa ceva si crede-ma ca mi-a fost greu sa ma decid fiindca nici nu eram convinsa de cat tin la el...insa nu am acceptat si pana la urma ne-am despartit.eu zic chiar daca ti la un baiat mai repede de un an al relatiei sa nu iti incepi viata sexuala

| macho_1165 a răspuns:

nu intretyne relaty sexuale cu acel baiat
se vede de-la o posta ca dupa aceea te va parasy si se va lauda la tot cartyerul