| AdelinaIoana11 a întrebat:

Am 15 ani și am făcut dragoste cu iubitul meu cu ceva timp in urma, iar acum am observat ca mi-a întârziat ciclul menstrual, deși de fiecare data venea mai devreme, după o zi de întârziere am simțit niște dureri in Zona intimă, știe cineva de ce oare? Aștept răspuns cât mai rapid.

Răspuns Câştigător
| Chetys a răspuns:

Dacă au fost atât de scurt iar el nu a apucat sa termine, nu prea ai de ce sa-ți faci griji ai doar 15 ani și e posibil și o dereglare hormonală care apare de la o luna la alta, iar dacă e printre primele tale contacte sexuale e posibil sa-ți întârzie pentru ca așa mi s-a întâmplat și mie și multora, dacă întârzie mai mult de 5 zile atunci faci un test de sarcina, încearcă sa vezi dacă ai sâni mai măriți decât de obicei și dacă te dor când apeși pe ei... dacă te dor sau sunt măriți urmează sa-ți visa...mie la cam al 2-lea contact mi-a întârziat vreo 9 zile, însă aveam sâni tari ma dureau, nu te speria așa ușor, am făcut același lucru sa ma speri și nu a fost cazu de sarcina, data viitoare nu o mai face neprotejat pentru binele tau.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cum adica, stie cineva de ce oare?
NU cumva ai facut sex neprotejat?
Ia vezi, poate esti insarcinata!

| sofisis a răspuns:

Pai e simplu: daca ai facut sex neprotejat exista oricand risc de sarcina.
Ai dat mult prea putine detalii ca sa ne putem forma o parere.

| AdelinaIoana11 explică (pentru sofisis):

Da, este pentru a2q oară când am avut un contact sexual, am făcut neprotejat dar nici măcar nu s-a terminat pentru ca a trebuit sa plecam, adică nu a fost un contact foarte lung, maxim 5 repetari.

| sofisis a răspuns (pentru AdelinaIoana11):

Nu are nici o relevanta.

| AdelinaIoana11 explică (pentru sofisis):

Și dacă cumva as fi însărcinată, cum as putea preveni sarcina? Ce as putea face in legătura cu asta

| sofisis a răspuns (pentru AdelinaIoana11):

Daca esti insarcinata nu mai ai cum sa "previi". Daca esti insarcinata trebuie sa faci intrerupere de sarcina.

| Chetys a răspuns (pentru AdelinaIoana11):

Dacă au fost atât de scurt iar el nu a apucat sa termine, nu prea ai de ce sa-ți faci griji ai doar 15 ani și e posibil și o dereglare hormonală care apare de la o luna la alta, iar dacă e printre primele tale contacte sexuale e posibil sa-ți întârzie pentru ca așa mi s-a întâmplat și mie și multora, dacă întârzie mai mult de 5 zile atunci faci un test de sarcina, încearcă sa vezi dacă ai sâni mai măriți decât de obicei și dacă te dor când apeși pe ei... dacă te dor sau sunt măriți urmează sa-ți visa...mie la cam al 2-lea contact mi-a întârziat vreo 9 zile, însă aveam sâni tari ma dureau, nu te speria așa ușor, am făcut același lucru sa ma speri și nu a fost cazu de sarcina, data viitoare nu o mai face neprotejat pentru binele tau.

| Chetys a răspuns:

Pai trebuia sa dai detalii, dacă ai făcut sau nu protejat..in primul rând dacă e pentru prima data, adică dacă atunci ți-ai început viața sexuală e posibil ca, corpul tau sa ia niște schimbați, dacă ați făcut-o protejat nu trebuie sa te sperii e posibil ca tu sa fi răcit la burta, e important sa și verificați prezervativul după contactul sexual, îl umpleti cu apa și vedeți dacă e spart, trebuie sa te protejezi tu ca fata.mai ales ca ai doar 15 ani și nu cred ca-ți dorești un copil...tre sa fi atenta. dacă trec 5 zile și menstruația încă nu ți-a venit, iei un test de sarcina.

| AdelinaIoana11 explică (pentru Chetys):

Da, este pentru a2q oară când am avut un contact sexual, am făcut neprotejat dar nici măcar nu s-a terminat pentru ca a trebuit sa plecam, adică nu a fost un contact foarte lung, maxim 5 repetari

| AndreeaC30 a răspuns:

Ai grija sa nu ai surpriza. Mai bine faci un test pentru siguranta ta