| AdelinaIoana11 a întrebat:

Buna am 15 ani și am făcut dragoste cu iubitul meu neprotejat, in timpul actului penisul a ieșit și am observat ca era un lichid incolor, am întrebat prietenii mai mari și mi au spus ca este un lichid Pre ejaculator și nu poate aduce sarcina, Menționez ca nu am mai continuat și eram cu 9 zile înainte de perioada menstruatiei

Răspuns Câştigător
| eliancodrut a răspuns:

Referitor la metoda coitului intreruptus ti-au fost facute unele precizai de cei care au postat inaintea mea. Siguranta ca nu duce la sarcina (care nu este de 100%) este in concordanta cu timpul cand este intrerupt actul sexual, care este foarte relativ si greu de apreciat exact.
Referitor la cele 9 zile inainta de prima zi de menstruatie si aceasta este relativa si la limita. Dar la limita nefertila. Dar trebuie sa se inteleaga ca in univers totu-i relativ. De regula este bine sa fie luata in considerare o perioada fertila de 7 zile.

11 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Ba poate aduce sarcina...

| CodrutElian1990 a răspuns:

Dupa ce am citit ce ai scris am vrut sa nu-ti raspund, pentru ca nu poti convinge pe cineva care a crescut pana la 15 ani cu o educatie bigota despre sex. Dar nu am vrut ca cei ce citesc sa creada ca adevarul este doar de partea ta. Te rog sa sesizezi ca am zi "doar". Desigur ca pe ici pe colo poate ai si tu dreptate, dar ca in toate in acest univers totu-i relativ.
Si acum sa-mi spun parerea despre ce ai scris tu. Sesizeaza ca simi spun parerea, nu adevarul asa cum tu „decretezi" in postarea ta despre ceea ce afirmi.
1. Mi-ai lasat un gust amar, care rezida din modul in care ti-ai spus parerea.
a) Te adresezi unei persoane – fara sa stii cine este ce varsta are si ce pregatire are – la cei 15 ani pe care-i ai, intr-un mod urat si neuviincios. Cu „măi", „tu ce crezi", „Rusine tie si celor ca tine ca n-au nimic impotriva acestui fapt si chiar il încurajează" etc. Asa iti sustii tu parerea? Cu jigniri la adresa altora? Doar atata educatie ai primit in cei 15 ani de viata? Atunci nu ma mira ca nu cunosti nimic nici despre sex. Dar tie nu ti-e rusine sa incepi postarea cu „Are 15 ani in p/m...". Esti baiat? Daca esti baiat, la 15 ani de unde stii tu ce vrea o fata de aceiasi varsta? Ele sunt in dezvoltare cu cel putin 2 ani inaintrea baietilor. Daca esti fata, nu-ti dai seama cat e de urat sa folosesti un jargon suburban folosit de baieti? Sau crezi ca daca scrii sub aceasta forma nu inseamna acelasi lucru?
b) Tu – la cei 15 ani pe care-i ai - inca nu stii ce-i aceea adolescenta, cum este traita de tineri (aceasta neavand manifestari identice, deoarece difera de la individ la indivis), ce e bun si ce e rau din ce fac adolescentii. Eu am trecut de mai multi ani prin asa ceva si am studiat acest fenomen.
2. Daca tu nu simti nevoia de sexualitate este ceva normal, ca si faptul ca altii o simt din plin. Unii au puterea de a se infrana, altii nu. Tu crezi ca o persoana care isi doreste sa faca sex, este mai linistita daca nu face si invata sau daca face? Ai gasit tu metoda ca o persoana sa nu se gandeasca la ceva ce nu ar trebui sa-l framanta, dar face parte din viata lui? Spunandu-ti ca am trecut de adolescenta cred ca ai dedus ca am si ceva experienta in ale sexului si pot sa-ti spun ca, cel putin pe mine, sexul ma face sa fiu mai implinit si cu mai multa putere de munca. Nemaipunand faptul ca am studiat fenomenul.
3. La problemele sexologice, la fotbal si la politica se pricepe toata lumea, dar cand ajung sa aplice isi dau cu stangul in dreptul. Educatia sexuala este parte a educatiei unui individ, grup, societate. Ea nu se prinde din zbor, ea se invata. Si fiindca suntem la educatia sexuala iti propun sa citesti ce spune un specialist american in sexologie privind sexul in liceu. (N-am gasit site-ul acum, dar o sa-l caut si o sa-l scriu aici). De altfel, suntem una din cele 6 tari din UE in care educatia sexuala nu este in programa scolara.
4. Tu de ce crezi ca varsta de la care nu e pedepsit sexul liber consimtit este de 15 ani in marea majoritate a tarilor? Or fi astia prosti, fara cunostinte in domeniu? Stii ca la noi aceasta varsta a fost scazuta de la 16 la 15 ani? Stii de ce? Pentruca in prezent adolescenta apare la tineri mai timpuriu decat inainte, acestia maturizandu-se fizic si psihic mai repede decat in tecut.
Dar daca prin lege se prevede ca un act sexual cu persoane care au implinit varsta de 15 ani este legal, nemaifiind considerat pedofilie, nu inseamna ca trebuie sa fie inceputa viata la aceasta varsta. Viata sexuala trebuie sa fie inceputa cand te simti pregatita pentru asta. Am zis pregatita, deoarece la baieti este cam altfel. Cand mama era fata, fetele se casatoreau la 16-18 ani, iar daca depasea aceasta varsta era considerata fata batrana.
5. Nu va fi nimic rau in privinta sexului in urmatoarele generatii. Natura le regleaza pe toate. Si n-am inteles: noi traim in viitor sau in prezent? Viata ne este data o singura data si sexul este ceva personal si trebuie trait ca atare.
La pct.4 am scris la ce varsta se casatoreau fetele. Erau multe fete care nu implineau 17 ani si aveau copii. Si... lumea nu a disparut.
6. Tu de unde stii ca un loc de munca iti da mai mult stres, decat scoala? Pai sunt munci pe care le faci cu placere. Dar tu ai lucrat la cei 15 ani? Nu, dar iti dai cu parerea! Stii care-i culmea metodicii? Sa inveti pe cineva ceea ce nu sti!
7. In celelalte parti ale postarii inserezi alambicat niste pareri ilogice, amestecandu-le cu altele corecte, elaborata de mintea ta de 15 ani care nu este nici de nivel adolescentin. Oamenii, la varsta pubertatii se dezvolta diferit fizic si psihic, unii mai repede, altii mai tarziu, gandirea fiind in pas cu aceasta dezvoltare.
In incheiere vreau sa va spun ca nu am folosit cuvinte mai deosebite, vrand ca sa fie inteles ce am scris de toti cititorii.

| BlackRose03 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Credeti (ca sa fiu politicoasa)ca eu nu sunt in stare sa-mi susțin punctul de vedere? Vreti argumente? Voi încerca sa le aduc desi sunt mult mai mica si lipsita de experienta.
Educație bigota?
Mi-am format educatia sexuală inca de la 12 ani.
Stiu mai multe despre sex decat multi adolescenți în vârstă de 17-18 ani.
Pana acum cateva luni dădeam in mare răspunsuri la categoria "Dragoste si sex" si daca nu aveam educația sexuală formata sau cunostinte in acest domeniu cred ca mi-as fi luat hate de peste tot,dar nu s-a intamplat asa ceva.
Sigur, nu stiu multe despre asta, dar am o baza.

" Mi-ai lasat un gust amar, care rezida din modul in care ti-ai spus parerea."

Nu m-am putut adresa altfel unei persoane ce susține sexul de la o varsta atât de frageda.
Scuze, pur si simplu am urat faptul ca ati scris un comentariu in care vorbiti despre asta de parca ar fi ceva normal si chiar incurajati acest act.
Nu am nimic cu dvs ca persoana.
Dimpotriva, imi place faptul ca pot sa țin o conversatie cu cineva mai in varsta in care sa aduc argumente pentru a susține ceea ce cred si sa contrazic ce spuneti pe baza acestor argumente.
Astfel invat sa-mi exprim opinia si sa imi susțin mai bine punctul de vedere.

"Te adresezi unei persoane – fara sa stii cine este ce varsta are si ce pregatire are – la cei 15 ani pe care-i ai, intr-un mod urat si neuviincios. Cu „măi", „tu ce crezi", „Rusine tie si celor ca tine ca n-au nimic impotriva acestui fapt si chiar il încurajează" etc. Asa iti sustii tu parerea? Cu jigniri la adresa altora?"

Nu am intenționat sa jignesc.
Acel "mai" a fost doar un fel de a spune,precum "amice".
Ce-i drept m-am grăbit cand am scris asta fara a ma gândi si la vârsta dvs.
Omul greseste, nu?
N-am stat sa ma gândesc la fiecare detaliu in parte, dau mai multe răspunsuri pe acest site zilnic pe langa cel de aici.
Prin "Rusine..." nu pot sa zic ca regret deoarece am spus asta.
Indiferent de varsta nu mi se pare normal ca un om sa încurajeze un astfel de comportament.
Din aceasta cauza, pentru ca totul devine absolut normal si noi încurajăm toate acestea omenirea se duce de rapa.
Nu este o jignire ci dispretul meu fata de opinia dvs in aceasta privința(nu fata de dvs ci strict la aceasta opinie, n-o luati drept o jignire.)

"Doar atata educatie ai primit in cei 15 ani de viata? Atunci nu ma mira ca nu cunosti nimic nici despre sex. Dar tie nu ti-e rusine sa incepi postarea cu „Are 15 ani in p/m...". Esti baiat? Daca esti baiat, la 15 ani de unde stii tu ce vrea o fata de aceiasi varsta? Ele sunt in dezvoltare cu cel putin 2 ani inaintrea baietilor. Daca esti fata, nu-ti dai seama cat e de urat sa folosesti un jargon suburban folosit de baieti? Sau crezi ca daca scrii sub aceasta forma nu inseamna acelasi lucru?"

Nu am primit prea multa educatie din moment ce am o familie destramata, nu sunt un om prea inteligent.
Dar vina nu e a mea ca nu ma educ singura ci a părinților din cauza lipsei de dezinteres.Nu credeti?
Nu cunosc nimic despre sex?
Atunci de ce o treime dintre răspunsurile pe care le dadeam la acea categorie erau desemnate câștigătoare? laughing
Am 15 ani pana la urma,nu cred ca trebuie sa stiu prea multe despre asa ceva oricum.
Dar daca nu stiu tot sau jumatate inseamna ca nu stiu nimic legat de asta?
Este o opinie dusă putin la extrem, nu credeti?
Nu stiu tot sau deloc, ci putin.
Cât despre felul in care am inceput...
Sunt doar cuvinte, nu e o opinie.
Nu afecteaza fizic, doar iti impune o stare de moment.
Dar ca sa nu va simtiti jignit...de fiecare data cand spun ceva asemănător cuiva vorbesc mai degrabă cu mine insami si este ceva gen:
"Cum poate sa spună asta?"
Este o intrebare/propozitie pentru mine insami.
Dar este o mare diferenta intre un cuvant vulgar si o opinie ce poate fi absurdă si sa influențeze si pe altii.
Sunt fata.
Si acest "Ce p|m" e doar un fel de a spune, cand te miri de ceva sau de acțiunile cuiva.
Sunt deschisa la minte si nu vad nimic gresit in aceasta exprimare.
In ziua de azi este ceva normal si nu afecteaza pe nimeni.
Deci n-am de ce sa-mi fie rusine cand folosesc aceasta expresie fiind utilizata de marea majoritate a adolescenților, nu toti fiind vulgari si lipsiti de educatie.
Daca credeti ca sa faci sex la 15 ani e normal (fiind ceva intim plin de gesturi perverse)si un cuvant vulgar ar trebui sa fie, nu?

"Tu – la cei 15 ani pe care-i ai - inca nu stii ce-i aceea adolescenta, cum este traita de tineri (aceasta neavand manifestari identice, deoarece difera de la individ la indivis), ce e bun si ce e rau din ce fac adolescentii. Eu am trecut de mai multi ani prin asa ceva si am studiat acest fenomen."

Exact, nu stiu ce-i adolescenta, abia am inceput-o, sunt doar un copil ce are opinii, nu si argumente concrete cu care sa le sustina.
Pana la sex si capacitatea de a intelege semnificatia acestuia mai e cale lunga.
Atunci cum de sunteti de acord cu sexul la vârsta de 15 ani sau chiar mai devreme?
Aceasta fata e doar un copil, nu stie ce e aia o relație si nu-si poate asuma riscurile uneia.
Sexul din placere fara obligatii este normal, dar nu la aceasta varsta pentru ca la inceput trebuie sa stie ce este o relație si ce implica aceasta inainte de a ajunge s-o faca fara a avea sentimente fata de sexul opus.
Dar nu are capacitatea de a intelege notiunea de "relatie" si in niciun caz n-ar trebui s-o faca doar din placere.
De ce? Pentru ca inainte de asta trebuie sa castigi experienta ce se construieste pe baza a cativa ani dupa cateva relatii serioase din care înveți si apuci sa te obisnuiesti.
Iar ea este prea tânără.
Deci ambele optiuni pică.
Ati spus ca diferă de la individ la individ.
Nu pot sa neg acest fapt, dar aceste manifestari trebuie sa înceapă de la o anumita varsta(si daca incep mai devreme urmarile acestora trebuie puse in practica la momentul potrivit)si sa existe niste limite.
Ati studiat acest fenomen.
Deci credeti ca indiferent de situație daca unii simt nevoia sa faca sex de la vârste fragede este in regula? Indiferent de ceea ce implica?
Am in clasa colege ce inca se plâng din orice si se joacă cu păpușile.
Eu sunt mai matura mintal decat multi dintre colegii mei.
Spun asta deoarece nu sunt atât de copilăroasă si fata de ei pot sa scriu mai mult de doua fraze pe acest site.
Eu simt atractia sexuală de 2-3 ani si am manifestari ce in mod normal apar dupa 17-18 ani.
Dar nu pun in practica sexul, actiune ce are loc in urma acestor manifestari, deoarece sunt prea mica si nu vreau sa regret pe viitor.
Nu sunt capabila psihic s-o fac.
Si chiar daca as fi, asta nu-mi da dreptul sa mă arunc in panza plăcerilor si a regretelor de pe acum doar pentru ca simt mai intens aceste nevoi decat majoritatea.

"Daca tu nu simti nevoia de sexualitate este ceva normal, ca si faptul ca altii o simt din plin. Unii au puterea de a se infrana, altii nu. Tu crezi ca o persoana care isi doreste sa faca sex, este mai linistita daca nu face si invata sau daca face? Ai gasit tu metoda ca o persoana sa nu se gandeasca la ceva ce nu ar trebui sa-l framanta, dar face parte din viata lui? "

O simt, mai mult decat multi de varsta mea.
Imi dau seama dupa felul in care se comporta cei din jur.
Puterea de a se infrana? Exista asa ceva la 15 ani?
Nu am auzit.
Poate de la 16 încolo.
Nu cred ca exista copii de generala fara capacitatea de a-si controla nevoile sexuale.
Daca ar fi asa cred ca o buna parte dintre colegii mei n-ar mai fi virgini, dar nu cred ca am vreun coleg care sa se fi dezvirginat.
Sau care sa se gândească la asta...
Nu am gasit o "metoda" si nici nu voi încerca pentru ca indiferent de ce veti spune nu este normal in primul rand ca la 15 ani cineva sa se gândească la ceva precum sexul, sa fie frământat din aceasta cauza si pe deasupra sa fie si o parte din viata persoanei respective.
Sigur, sunt si exceptii, dar asta nu face aceasta situație....normala.
O persoana ce nu isi poate tine in frâu nevoile sexuale(sigur, acestea nefiind ceva ce ar trebui sa framante pe cineva de pe acum)are cu siguranta o problema.
Nu neaparat psihică, poate un mare dezechilibru hormonal.
Dar daca fizic si psihic totul este in regula si in cantitatea potrivita acest "sa-si tina în frâu nevoile sexuale" la 15 ani nu este in regula.
De altfel iti dau dreptate.

"Spunandu-ti ca am trecut de adolescenta cred ca ai dedus ca am si ceva experienta in ale sexului si pot sa-ti spun ca, cel putin pe mine, sexul ma face sa fiu mai implinit si cu mai multa putere de munca. Nemaipunand faptul ca am studiat fenomenul."

Normal, sexul te face sa te simti mai bine, lipsit de stres, linistit.
Dar in continuare cred ca aceste senzatii în urma sexului si sexul in sine trebuie descoperite si studiate la timpul lor.
La 15 ani nu cred ca in afara de invatat pentru "marele examen" un copil trebuie sa faca alta munca ce sa-l epuizeze psihic.
Si acest minim de efort nu necesita sex pentru a te elibera de stres si de griji, nu ar trebui sa te simti implinint facand-o.
Dvs aveti o varsta, v-ati inceput viața sexuala de la o varsta (totusi nu cred ca de la 15 ani), stiti sa apreciati mult mai bine decat un adolescent valoarea acestui act si stiti in ce consta, dar persoana care a pus intrebarea nu stie nimic despre toate astea si nu este normal sa se elibereze de stres facand sex cand altele de varsta ei inca se joaca cu păpușile(asta este totusi inca ceva normal).
Nu stie ce riscuri isi asuma si ce este o relație.
Si-a pierdut virginitatea pentru o relație care cel mai probabil nu va dura o lunga perioada de timp fara a stii macar ce inseamna sa iubesti.
Si nu poți stii atât de devreme.
Iar virginitatea nu e totusi atât de neansemnata sa ii irosesti valoarea dand-o astfel.
Poate ea este de alta parere, dar asta nu ii face situația mai convenabilă.

"De altfel, suntem una din cele 6 tari din UE in care educatia sexuala nu este in programa scolara."

Asta este ceva gresit, normal.
Educația sexuală trebuie formata de la o varsta frageda pentru a stii ce riscuri iti asumi si in ce consta.
Un motiv in plus pentru care in Romania este gresit sa-ti începi viata sexuală prea devreme.
Ca nu esti constient de riscuri, de acțiunile tale in acel moment.
Si nimeni nu iti explica, motiv pentru care anual au loc atâtea avorturi si viata a numeroase tinere este distrusă.
Nu trebuie sa faci sex la aceasta varsta, dar sa ai cateva cunostinte in domeniu pentru a stii ce ar trebui sa faci in viitor cand vine momentul si sa fi constient de aceste actiuni.
Dar asta nu este un motiv sa-ti începi viata sexuală la 15 ani pe baza acestor scuze.
Sexul nu se invata doar pus în practica.

"Tu de ce crezi ca varsta de la care nu e pedepsit sexul liber consimtit este de 15 ani in marea majoritate a tarilor? Or fi astia prosti, fara cunostinte in domeniu? Stii ca la noi aceasta varsta a fost scazuta de la 16 la 15 ani? Stii de ce? Pentru ca in prezent adolescenta apare la tineri mai timpuriu decat inainte, acestia maturizandu-se fizic si psihic mai repede decat in trecut..."

Doar pentru ca nu este pedepsit nu inseamna ca este si corect.
Da,pe masura ce timpul trece apar noi generații,mult mai avansate decat cele anterioare,dar inca nu suntem destul de avansați astfel incat de la o varsta frageda sa ne începem viata sexuală.
Nu stim ce semnificatie are,ce riscuri ne asumăm,multi nu sunt pregatiti psihic pentru asa ceva.
Si cei care sunt nu stiu notiunea de "relatie"(da,stiu ca m-am repetat).

"Viața sexuală trebuie începută cand te simti tu pregătit pentru asta..."

Nu este totul despre daca te simti sau nu pregătit.
Dupa cum am mai spus trebuie sa stii si ce riscuri iti asumi odată ce începi,ce inseamna acest "sex",sa ai cunostinte in domeniu si sa fi perfect constient de ceea ce faci la momentul respectiv si sa înțelegi in totalitate,cat mai profund rostul acestor gesturi si actiuni.
Sau macar putin,cat sa nu regreti mai tarziu.
Nu este in regula sa faci totul fara a te gândi la viitor,de dragul momentului.
Asta va aduce doar la regrete.
"Cand te simti tu pregatit" se aseamănă cu "Traieste clipa" si este o zicala din care nu ai ce invata,nu spre binele tau.

"Nu va fi nimic rau in privinta sexului in urmatoarele generatii. Natura le regleaza pe toate. Si n-am inteles: noi traim in viitor sau in prezent? Viata ne este data o singura data si sexul este ceva personal si trebuie trait ca atare."

Pentru ca urmatoarele generații vor fi mult superioare noua,mai inteligente,cu o mai mare capacitate de a intelege aceste lucruri inca de la varste fragede.
Vor fi mai calculați, vor stii ce inseamna sa-ti asumi riscuri, vor descoperi cu usurinta semnificatia fiecarui gest intim aflat in spatele denumirii de "sex".
Omenirea avansează, dar nu trebuie sa grabim lucrurile.
In prezent, cel putin daca ne raportam la Romania sexul la 15 ani este ceva facut prea devreme si inconstient.
Problema este ca tinerii nu prea pot trata ceva cu atare, sunt imaturi.
De aceea viata sexuala trebuie inceputa totusi 2-3 ani mai tarziu, cand va fi ceva cu adevarat personal, nu doar o joaca.

"Tu de unde stii ca un loc de munca iti da mai mult stres, decat scoala? Pai sunt munci pe care le faci cu placere. Dar tu ai lucrat la cei 15 ani? Nu, dar iti dai cu parerea! Stii care-i culmea metodicii? Sa inveti pe cineva ceea ce nu sti!"

Nu stiu, imi dau cu parerea.
Mă gândesc...
Un loc de munca necesita mai multe ore in care lucrezi decat scoala, iti asumi mai multe riscuri, castigi bani pentru ceea ce faci, deci nu ai voie sa gresesti.
La scoala...mare parte din timp vorbesti cu colegul de banca,stai cu telefonul pe la spatele profesorului si joci Clah Royale,nu ai responsabilitati sau griji,mai tragi chiulul, stai in banca pe jumatate adormit fara a a da atentie la ce spune profesorul si tot ce faci este sa scrii si câteodată sa înveți pentru nota.
Poate ma însel, cine stie...
Dvs stiti de n ori mai multe despre asta decat mine.
Nu incerc sa învăț nimic pe nimeni.
Doar imi dau cu parerea.
Este gresit? Doar fiind contrazisă invat din greseli cand port o conversatie si imi pot forma mai usor o opinie care sa fie in mare corecta.
Mai bine o opinie fie ea gresita sau nu decat sa n-am deloc una.
Caut sa invat de la altii, in acest moment incerc sa învăț ceva si din ceea ce imi spuneti, dar fiind copil nu inteleg în totalitate.
Cu timpul o voi face si voi trage o concluzie.

"In celelalte parti ale postarii inserezi alambicat niste pareri ilogice, amestecandu-le cu altele corecte, elaborata de mintea ta de 15 ani care nu este nici de nivel adolescentin. "

Nu poți sa ai asteptări prea mari din partea unui copil.
Am 15 ani si vorbiti cu mine considerandu-ma un egal(asta reiese din ceea ce a-ti zis). Inseamna mult pentru mine.
Sau poate mi se pare.
Dar chiar si asa mă bucur ca am ocazia sa vorbesc cu un vârstnic despre asta.
In orice caz, spuneti ca de dragul cititorilor ati scris acest comentariu, pentru a nu-i induce in eroare cu ce am scris, dar tot mi se pare un comentariu cam lung si cu numeroase argumente ca sa fie doar pentru a nu crede altii ca adevarul e de partea mea.
Intrebarea are 5 zile,nu cred ca o mai citesc multi,darămite raspunsurile de aici si toata conversația dintre noi.
Cat despre mintea mea care nu e "nici la nivel adolescentin"...
Aici tin sa va contrazic.
Traiesc printre adolescenți fiind unul la rândul meu si va spun ca putini sunt cei de varsta mea care sa aibă o opinie proprie si sa si-o exprime susținută de argumente, fie ca e gresita sau nu.
Multi nu scriu nici doua fraze fara a comite o greseala gramaticala.
Nu stiu sa-mi susțin bine punctul de vedere, dar spun cu certitudine ca nu sunt sub nivelul unui adolescent de varsta mea.
Ei nu au o opinie si asta nu-i face mai inteligenti decat mine care am una, dar e pe jumatate gresita.
Eu am si chiar daca e gresit sunt contrazisă si invat de la alții astfel.
Iar pe langa asta aduc si argumente sa sustin ceea ce zic.
A-ti fost vreodată pe Youtube sa vedeti un videoclip postat de un roman in romaneste si sa intrati la sectiunea de comentarii?
Acolo, indiferent de varsta sunt prezenti numerosi analfabeti (peste 90% dintre comentarii sunt scrise parca de copii de 5 ani cu greseli la fiecare 5-6 cuvinte.Multi n-au deloc un vocabular dezvoltat si nu-si pot exprima punctul de vedere sau o opinie.Si trist e ca nu sunt putini).
Deci nu cred ca sunt chiar sub nivel adolescentin.
Cel putin pot sa scriu un comentariu atât de lung fara greseli gramaticale majore, deci e un inceput bun.
Nu toti cei de varsta mea sunt capabili de asta...presupun.
Multumesc totusi pentru ca ti-ai ' facut timp si mi-ai raspuns, am stat mult sa scriu si sper ca nu este chiar totul lipsit de sens.
Si daca e...Cel putin am încercat. tongue
Scuze daca in primul comentariu am părut lipsita de respect, n-aveam aceasta intentie.
Din nou, nu ma gândisem in detaliu cand am scris aia.

| agrisan a răspuns (pentru BlackRose03):

Doamne, de multa vreme nu am mai citit un coment (sub forma de discurs) atat de ilogic si infantil. Am citit ce ai scris mai sus si ce a scris si elian. El a prezentat cateva principii, poate nu toate cu adevarat de pus in practica, dar tu, fetito ai umput mesajul cu enormitati contrazicandu-te singura. Un exemplu: intr-un loc spui ca esti desteapta foc si dai raspunsuri foarte bune, avand cunostinte, iar in alt loc spui ca la varsta ta nu poti avea cunostinte asa multe despre acest lucru la varsta de 15 ani. Si daca nu ai cunostinte, de ce dai sfaturi, de ce iti dai cu parerea? De ce contrazici spusele oamenilor care cunosc problematica si nu stai sa inveti? Ziceai de fata ca isi pierde timpul u dragostea. Dar tu ti-l pierzi pe net, debitand enormitati.
O sa ma mai refer putin la inscrisul "in P/M". Daca pentru tine, ca fata in special, este o expresie uzuala, sa stii ca eu iti spun ca nu e, sau nu trebuie sa fie, iar pe net nici atat. Una, ca sa fiu mai ironic, nu ai in ceea ce zici sa intre. A doua este o expresie vulgara, porno, chiar daca este redata prin abreviere. Ori expresiile vulgare nu se pot folosi in spatiu public, iar internetul este spatiu public, dupa cum au hotarat instantele de judecata. Se pot folosi asemenea expresii pe site-urile cu atentionare ca sunt porno. Deci tu - ca sa exagerez putin - ai putea fi amendata pentru folosirea de expresii vulgare in public.
Dar nu asta e important. Important este ca e atat de urat ca o fata sa injure si mai ales sa foloseasca in inuraturi referiri la ceea ce au baietii.
In rest nu merita sa comentez ceea ce ai scris, deoarece sunt scrise de o fetita mica, dar care se da mare.

| BlackRose03 a răspuns (pentru agrisan):

Asta e... happy

| BlackRose03 a răspuns (pentru agrisan):

Multumesc pentru micile observatii făcute asupra comentariului meu, data viitoare voi fi atenta sa nu mai repet aceleasi greseli.
Multumesc, apreciez.

"...deoarece sunt scrise de o fetita mica, dar care se da mare."

Da, sunt o fetita, recunosc.
Nu am cunostinte, nu poți sa ai mari asteptări de la mine.
Nu ma poți compara cu Elian, posibil sa fie de mai bine de 2 ori mai mare decat mine.
Chiar am spus ca ceea ce am scris posibil este in totalitate lipsit de sens.
Dar am mai spus ca si din observatiile celorlalti invat.
De asta,fie ca tot ce scriu este ilogic si infantil sau nu n-o sa ma opresc, consider ca asa invat sa-mi susțin punctul de vedere si sa nu mai fac aceleasi greseli pe viitor cand vreau sa demonstrez ceva pe baza unor argumente.
Ai spus ca ma dau mare.
Tot ce am zis(de mai multe ori, recunosc)este ca sunt mai matura mintal decat multi de varsta mea.
Am zis asta deoarece sunt in mare serioasa si gândesc profund(cel putin in comparatie cu colegii mei).
Asta nu ma face un om inteligent.
Si nu cred ca ma laud.
Ma cunosc destul de bine, stiu ce defecte si calități am.
Fata de alții nu sunt modestă sa-mi neg toate calitățile(nu ca ar fi gresit).
Si am zis ca am ceva cunostinte in acel domeniu, nu multe.
Oricum nu este ceva cu care te poti lauda.
Dar iti spun cert ca am un mare complex de inferioritate.
Pentru ca am multe defecte.
Cât despre acea înjurătură...
Sunt intr-o clasa unde in afara de 2-3 fete printre care si eu toate înjură in mod permanent fara sa vada ceva gresit in asta, înjurături mult mai vulgare decat ce am scris eu acolo.
Am gresit, recunosc, dar in mod normal stand in acea clasa de 8 ani, 6 ore pe zi ar fi trebuit sa ma adaptez si sa devin precum ele ca sa fiu acceptata(da, sunt exclusă si vorbita pe la spate ca sunt "fata cuminte").Dar am ramas in stadiul de "Ce p\m" fiind singura înjurătură pe care o folosesc si asta destul de rar.
Deci nu cred ca sunt chiar atât de vulgară fata de marea majoritate a fetelor de varsta mea. laughing

| MihaiNicu23 a răspuns:

Buna!
Lichidul pre-ejaculator este secretat continuu pe parcursul actului sexual sau atata timp cat penisul este stimulat/erect, iar orice contact sexual neprotejat are un risc asociat de a duce la o sarcina.
Lichidul pre-ejaculator poate contine spermatozoizi viabili, mobili, deci teoretic poate duce la o sarcina.
Daca nu se produce ejaculare si se foloseste metoda coitului intrerupt, riscul unei sarcini este relativ mic (niciodata 0), dar acesta creste daca a existat o ejaculare in orele anterioare contactului.

| HazelEyes77 a răspuns:

Nu ti face griji, nu prea ai cum sa ramai gravida in conditiile astea.

| Alexxxxxandraxxx a răspuns:

Vai vai. In loc sa inveti pentru simulare sau pentru nationale. Stai si faci sex neprotejat. Vai de generatia asta. O bagi in **** si nici nu stii ce e sperma sau cum poti ramane gravida.

| eliancodrut a răspuns (pentru Alexxxxxandraxxx):

Ce are invatatul cu sexul? Dar cei care muncesc de ce fac sex? De ce nu se ocupa de munca? Intr-o perioada de stres (asta este perioada examenelor), o descarcare sexuala este benefica.

| BlackRose03 a răspuns (pentru eliancodrut):

Are 15 ani in p|m...
Am aceeasi varsta si nu cred ca ma voi gândi sa intretin relatii sexuale următorii 2-3 ani.
Daca in prezent la 15 ani e in regula sa faci dragoste cu prietenul ce se va alege de aceasta lume in urmatoarele decenii? Dar de urmatoarele generații?
Nici nu vreau sa ma gândesc.
Rusine tie si celor ca tine ca n-au nimic impotriva acestui fapt si chiar il încurajează.
Ce are învățatul cu sexul?
Nimic daca ai vârstă corespunzatoare la care s-o faci(stii...17-18+,nu cand esti inca in generala), dar la aceasta varsta învățatul este obiectivul principal si astfel de distrageri aduc doar dezavantaje, în niciun caz beneficii.
Ce descărcare sexuală e benefică la 15 ani mai? Tu te auzi?
E o mare diferenta intre a avea un loc de munca si o partida de sex sa te scape de stres si a fi la începutul adolescentei cu Evaluarea Nationala pe cap, si totusi sa faci sex fara a stii ce este cu adevarat o relație.
Problema este ca un copil si nu ar trebui sa se gândească la sex (darămite sa si faca), iar acest act nu ar trebui vazut drept ceva benefic.
Ca la vârsta ei nu are nevoie de descărcări sexuale.
Pana acum cateva zile nici nu stia ce e ala lichid preejaculator, ce scop are sau daca datorita acestuia poți ramane însărcinată.
A facut si neprotejat.
Ceva perfect normal.
Vad ca pentru unii nu mai e nici o diferenta intre a face sex cand esti in generala fara a stii nimic despre asta si a face-o la 17-18 cand ai deja o baza formata in acest domeniu si esti mai matur mental si ai capacitatea de a intelege mult mai multe