| StefanAndrei99 a întrebat:

Buna ziua!

Am facut dragoste cu prietena mea neprotejat.
Oarecum dragoste.
Am penetrat-o de doua ori
Foarte putin si cand am scos penisul era uscat, doar o data a fost putin umed.
Nu am ejaculat in ea, nici pe ea, nicaieri langa ea.
Insa este speriata pentru ca este posibil sa fi curs lichid pre-ejaculator, desi eu am masat penisul si a curs putin abia dupa ce nu mai eram in ea.
Sunt sanse sa ramana însărcinată?
Perioada fertila i-a trecut acum 4 zile.

Sper ca veti intelege ce am scris.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca perioada fertila a fost corect determinate, in acel caz dupa trecerea a 2 zile ciclul menstrual trece in PERIOADA INFERTILITATII ABSOLUTE a ciclului menstrual. Ultimele 9-10 zile, adica zilele situate inaintea urmatoarei menstruatii, sunt 100% NEFERTILE in care formarea sarcinii este IMPOSIBILA chiar si daca sperma este ejaculata in vagin de fiecare data. Lichidul prejaculator asa cum este produs de catre glandele bulbouretrale (Cowper) NU contin spermatozoizi. Insa in cazul vostru findca sexul a fost intretinut cu 10 zile inainte de menstruatie, formarea sarcinii este 100% IMPOSIBILA chiar si daca ar fi ajuns SPERMA AUTENTICA/VERITABILA in vagin si nu acel lichid preejeculator care este absolut inofensiv. Multa sanatate!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Sunt de acord cu tine, dar cu un amendament: uneori si lichidul preejaculator poate contine spermatozoizi.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Pentru INFORMAREA ta corecta draga @codrutElian1990 iti transmit si tie raspunsul cu date PRECISE, EXACTE si CORECTE in privinta LICHIDULUI PREEJACULATOR, pe care l-am transmis tuturor celor care aici pe acest site, in mod cu totul gresit vehiculeaza pareri/idei false si eronate in privinta acestui lichid, si acestea ar fi cele care urmeaza. Pentru informarea corecta atat a ta cat si a celorlalte persoane lipsite de cunostinte medicale corecte trebuie sa afli ca acel lichid este inofensiv, are atat rolul de a lubrifia glandul (capul ****) cat si rolul de a usura decalotarea (belirea) penisului, dar principalul si adevartul sau rost este cu totul altul si anume cel de a curata uretra (canalul) din penis de eventuale ramasite/urme de URINA, in vederea inlaturarii aciditatii din uretra si asigurarea unui mediu propice vietii cu pH-ul neutru, pentru ca in cazul in care s-ar putea sa urmeze o posibila/probabila ejaculare de sperma, viata si calitatea spermatozoizilor sa nu fie deloc afectata si acestia pentru o scurta perioada de timp chiar si doar de cateva ore, sa aiba/gaseasca conditii normale de supravietuire. Lichidul preejaculator este produs de 2 glande specializate denumite bulbouretrale (glandele Cowper) care nu sunt interconectare/legate cu niciuna dintre glandele si organele aparatului reproducator masculin, cele care produc atat lichidul/plasma spermatica cat si spermatozoizii, sau altfel spus cu vezicula seminala, cu prostata si/sau cu gonadele/testiculele. Astfel se poate afirma fara teama de a gresi, ca lichidul preejaculator in momentul producerii sale de catre glandele Cowper (bulbouretrale) si deversarii lichidului preejaculator in uretra penisului, NU are spermatozoizi in continutul sau. Insa dupa ce se produce deversarea acestui lichid in uretra, poate exista posibilitatea ca IN INTERIORUL URETREI sa se poata contamina prin amestecarea sa cu posibile resturi de sperma ramase de la o ejaculare anterioara care s-a produs chiar si cu cateva ore mai devreme si astfel spermatozoizii ramasi in uretra sa patrunda/sa ajunga in continutul lichidului preejaculator. Aceste resturi/ramasite de sperma pot sa ramana/sa existe in uretra penisului in urma masturbarii sau a unei ejaculari la sfarsitul unui sex intretinut anterior si numai/doar asa prin amestecarea celor doua lichide spermatozoizii au posibilitatea de a ajunge vii si motili din vagin in uter. In concluzie datorita faptului ca lichidul preejaculator asa cum este produs initial este ''steril'' si complet inofensiv, rezulta ca NU se poate forma o sarcina prin intermediul acestui lichid, care asa cum reiese are un cu totul alt rol. Multa sanatate!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Mult zgomot pentru nimic. Crezi ca a inteles cineva ceva din ce ai postat? Eu iti spun doar atat, ca sa inteleaga toata lumea, "de la cel cu țâța-n gura, pân' la cel cu barba sura": în lichidul preejeculator se pot gasi (nu am zis ca-i obligatoriu) si spermatozoizi. Din cercetarile facute de specialisti s-a constat acest lucru in 5% din cazuri. Restul e teorie. Dar cum ar zice un conational de-al nostru: "Teoria ca teoria, dar praftica ne omoara." Pe cei de aici nu-i intereseaza cum si sub ce fel apar lichidele de tine insirate. Pe ei ii intereseaza daca acest lichid poate sa duca la sarcina sau nu.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Domnule, eu nu spun ca ai pregatirea necesara sau nu sa dai asemenea informatii. Dar te-am rugat in privat sa-mi spui ce pregatire ai pentru a putea continua discutia acolo, dar mi-ai trimis acelasi mesaj idiot de trei ori, pe care-l redau mai jos.

Glandele BULBOURETRALE (Cowper) care produc LICHIDUL PREEJACULATOR sunt situate In cu totul alta parte, adica NICI MACAR PRIN APROPIEREA TESTICULELOR care sunt SINGURELE/UNICELE GLANDELE CARE PRODUC SPERMATOZOIZII. Fiindca NU EXISTA ABSOLUT NICIO LEGATURA intre GLANDELE BULBOURETRALE si TESTICULE este ABSOLUT IMPOSIBIL ca in lichidul preejaculator sa EXISTE SPERMATOZOIZI IN MOMENTUL DEVERSARII IN URETRA a acelui lichid produs cu un CU TOTUL ALT ROL alt rol. Probabil vei reusi sa intelegi si pe viitor sa te abtii/SA NU MAI TRANSMITI INFORMATII ERONATE, GRESITE, FALSE.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Am incercat sa-ti raspund dar nu te duce mintea sa si deblochezi optiunea, pentru ati putea raspunde

| corbulalbrosu a răspuns (pentru CodrutElian1990):

In anumite conditii care devin posibile si se realizeaza in cazul in care ciclul menstrual este regulat si/sau in cazul in care barbatul este suficient de experimentat incat sa fie in stare sa-si coordoneze, controleze si retina perfect ejaculare, metoda calendarului si/sau a coitului interrupt, ori ambele aplicate la nevoie, poate functiona chiar foarte acceptabil. Se pare ca tinerii de acum habar nu au ca in Romania timp de 23 de ani a fost interzis prin DECRET LEGE sa fie folosita orice tip de protective din cele existente in acea perioada. In cazul in care prin contrabanda se reusea sa se faca rost de prezervative sau pastile AC, dar daca aveai ghinionul de a fii prins sau parat la securitate ca ai facut rost de prezervative sau pastile AC si le-a folosit sau valorificat, erai condamnat la inchisoare "corectionala" intre 1-3 ani. Cu toate aceste oprelisti ai impresia/crezi ca romanii NU s-au mai facut deloc sex de placere in acei 23 de ani fiindca sexul putea fi intretinut doar neprotejat? Sau ca catadicseau sa intretina acte sexuale doar atunci cand erau hotarati sa faca un copil? iar in restul timpului erau abstinenti sau doar se masturbau ca nu cumva doamne fereste sa ajunga in vaginul sotiei, prietenei, amantei lichid preejaculator si astfel aceasta sa ramana insarcinata? Atat TU cat si restul puteti fi convinsi si siguri ca romanii au continuat sa intretina sex chiar si asa fara sa foloseasca absolut nici-o protectie. Romanii s-au coit la fel de mult ca si pana atunci si dupa aberantul si inumanul decret 770 din 1996 si cu toate acestea cu exceptia impactului din primi 4-5 ani pana au invatat in ce mod si mai ales cand sa faca sex, ulterior s-au nascut tot la fel de multi copii ca si inainte de aberantul decret. De asemenea se pare ca habar nu aveti ca statistic doar 10-12% din populatia ratia rurala foloseste prezervativul sau AC-uri, iar in cazul populatiei urbane procentul nu depaseste 60-65%. Oare tuturor acelor barbati care nu folosesc niciodata in viata lor prezervativul si intretin toata viata numai sex neprotejat, nu le curge lichid preejaculator din penis (si nici sperma) de fiecare data cand intretin contacte sexuale? Cum se face/cum este posibil ca femeile respective sa nu ramana insarcinate de fiecare data? Ce si cum se intampla, cum se face ca numarul eventualele sarcini nedorite au in continuare o pondere extrem de mica de doar cateva procente, practic aproape similara cu cea de atunci cu multe zeci de ani (60-70 de ani) in urma cand probabil ca nici 5% din populatia Romaniei nu folosea prezervative iar folosirea pastilele AC nici nu prea intrau in discutie de a fi folosite fiindca pastilele AC erau si foarte rare si foarte scumpe datorita faptului ca abia au fost inventate. Aprecierea o poate face fiecare dupa capacitatea de a analiza. Poate vei reusi sa imi oferi totusi un raspuns macar un pic mai intelligent, care sa nu fie la fel de imbecil si retardat ca cele de pana acum. laughing

13 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Da, am înțeles ce vrei. Nu este gravidă.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca nu a fost in perioada fertila sunt sanse 0 de sarcina.

| AlexSalling a răspuns:

Nu e sanse. Stai linistit.

| lilianaadelina a răspuns:

Sansele de a ramane insarcinata sunt nule, asa ca sa stea linistita ca nu se va intampla nimic

| artemidak a răspuns:

Nu sunt șanse foarte mari...
Și totuși ar fi bine sa ia o pastile iar data viitoare sa o faceți protejat.

| Alynescu22 a răspuns:

Nu frate nu are cum adica sunt sanse de 10 20% maxim sa ramana

| anonimhaipa a răspuns:

Data viitoare protejați-va așa nu o sa mai fiți stresați