| Akyro a întrebat:

Bună,am 15 ani și poate ca e necivilizat sa vorbesc fără perdea dar am o întrebare:

(mi-e destul de rușine sa întreb asa ceva)

Când ma masturbează,introduc degetele,nu simt nici o placere deosebita. Ce credeți ca se întâmplă? Am auzit ca trebuie sa existe placere în masturbare.

Va rog, fără bătaie de joc. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil sau s-ar putea ca in mod aproape sigur de vina sa fie valoarea libidoul tau, care in mod sigur este scazut sau chiar spre inesistent. Aceasta situatie destul de frecventa in randul femeilor se datoreaza faptului ca numarul de senzori ai placerii existenti in mucoasa vaginului tau este mult mai mic in comparatie cu cel considerat...normal. Asa cum se spune ca pofta vine mancand, tot asa este posibil ca in anumite cazuri sau situatii si placerea si satisfactia eventual chiar si un orgasm, s-ar putea sa apara si sa se intensifice in urma unor masturbari ulterioare. Multa sanatate!

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se introduc degetele in vagin! Ca risti sa iti rupi himenul, adica sa te autodezvirginezi si in plus, nu vei simtii nimic.
Masturbarea la fete se intampla pe clitoris, pe ala trebuie sa-l masezi pana obtii placere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu te "autodezvirginizezi" WTF? Zicea unu pe aici ca e o stare psihico-mentala, nu e ceva fizic.
Poate a se deflora parca mai merge.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se poate folosii si termenul de auto-dezvirginare sau deflorare, sau rupere a himenului

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce ''parca mai merge'' cand ruperea himenului se numeste deflorare? Oricum, putini oameni ajung sa aiba nevoie de un termen pentru virginitate ca stare psihica, asa ca fetele care intreaba de virginitate se refera la deflorare.

| corbulalbrosu a răspuns:

Masturbarea intravaginala reprezinta un excelent mod/mijloc prin care orice adolescenta reuseste sa-si pregateasca vaginul in vederea unei dezvirginari usoare nedureroase uneori chiar placute de care sa-si reaminteasca si dupa trecere a foarte multi ani. Fiindca VIRGINITATEA reprezinta de fapt o conceptie de natura strict mintala, reiese cat se poate de clar ca DEZVIRGINAREA se produce NUMAI/DOAR la nivelul psihic si/sau mintal al femeii. In schimb, DEFLORAREA care reprezinta lezarea sau ruperea pielitei denumite HIMEN, se produce ca urmare a unui proces care intotdeauna este unul de natura FIZICA. Deflorarea poate fi autoprovocata sau sa fie urmarea neatentiei unui partener (fata sau baiat), insa fara "participarea" scarbavnicului madular, vorba cronicarului de pe vremea domnitorului Nicolaie Mavrocordat. big grin

| mihai69 a răspuns:

„când MĂ masturbează"... Adică altcineva te freacă pe-acolo? Atunci aș mai înțelege - persoana e probabil total necalificată.
Pentru plăcere maximă, la fete, trebuie masat ușor clitorisul.

| minrest a răspuns:

Pai nu trebuia sa le introduci. Nu e igienic. Te-ai si deflorat. In primul rand, te exciti puternic? Daca nu esti excitata, de ce sa te masturbezi? Nu ma doare, nu ma leg; nu ma mananca, nu ma frec. Iar daca nu prea te exciti, ca fata, nu forta lucrurile si nu cauta excitatia, pentru ca o sa ajungi repede sa cazi si la pat. Intelegi. Iar in al doilea rand, cum de nu te-a invatat instinctul sexual ce sa faci? Ca treaba cu degetele nu a fost instinctiva, ci asa ai crezut ca se face.

| Lusiana_Rusu_1999 a răspuns:

Nu e bine să îți introduci degetele in vagin.

| ValentinGeorge a răspuns:

Se pare ca 90% din oamenii de aici traiesc in era internetului si a informatiei libere si ei in schimb aleg sa fie ignoranti. sau sunt baietei de 10 ani care spun ca daca te masturbezi intravaginal e deflorare si e foarte importanta etc. da, se poate produce, dar deflorarea se face numai la contact sexual intravagina cu un partener. cui ii pasa de asa ceva in 2017? si daca i-ar pasa cuiva, fugi! e un anormal/a. 10 neuroni si 1 minut de cautare pe google si ar gasi raspunsul corect.

| minrest a răspuns (pentru ValentinGeorge):

Tocmai asta e termenul specializat pentru ruperea himenului: deflorare. Ca sa spui ca aceasta rupere a himenului, deflorarea, se poate face numai cu un partener, trebuie sa nu ai habar despre ce vorbesti. Daca unele fete prefera sa nu lezeze himenul cu un obiect, ce te deranjeaza pa tine, incultule inept? Medicul ginecolog cand examineaza o virgina palpeaza prin anus, ca sa nu lezeze himenul, dar tu stii mai bine decat el, misoginule insensibil.

| Gamer0906 a răspuns:

Buna! Ai Instagram sau Facebook? Sa vb mai multe in privat?