| ysa a întrebat:

am 17 ani, iubitul meu 18, suntem impreuna de 8 luni. Problema e ca parintii mei nu sunt interesati sa l cunoasca. Tatal meu ii cunoaste parintii, stie unde sta, a fost la ei acasaa da acum cativa ani. El ma intelege mai bine si nu ma suna, ii spun ca plec cu el si am intreaba doar la ce ora vin. Mama in schimb daca trece de ora 10 ma suna.si e enervant. am pus telu pe silentios d 2 ori si am as la 11 acasaa...si nu va mai zic ce a urmat din partea mamei. Iub meu se supara cand vede ca ma suna. ca zice ca daca nu l cunosc nu au incredere in ca sunt bine. si nu intelege ce e asa greu sa l vada 5 min sa vb cu el si se conving cum e. dar nu sunt interesati si nici nu ma lasa sa lipsesc de acasaa noaptea. ma suna repede mama. e ff greu. noi n intelegem ff bine si nu ne am certat niciodata din cauza noastra ci doar din cauza parintilor mei. ca nu vor sa l cunoasca. parintii lui ma cunosc si sunt ff incantati de mine. dar ai mei nu stiu c au. le e frica de el parca. dati mi idei, sfaturi cum s ai fac sa fie interesati sa l cunoasca. sa l vada etc. el asteapta sa i cunoasca de cand m a cunoscut. si au trecut atatea luni... sper sa se rezolve. ast o minune. mc

5 răspunsuri:
| anduta160 a răspuns:

De ce nu incerci sa vb cu mama ta? daca tatal tau te intelege cat de cat ar trebui sa vb si cu ea. zii ca totusi daca nu vrea sa-l cunoasca sa aiba incredere in tine si sa nu te mai streseze cu telefoanele. oricum comunicarea e cea mai buna solutiehappybafta:*

| Daiana_1431 a răspuns:

Tatal meu nu il cunoaste nici acum pe prietenul meu, nu au facut cunostinta, si suntem impreuna de 1 an si 4 luni, in schimb mama il cunoaste. Depinde de parintii tai, nu vor sa accepte ca fata lor a crescut. Cat despre prietenul tau. Nu cred ca e asa o mare suparare daca mama ta te suna. Mi se pare normal, este si ea ingrijorata. O sa ai timp sa lipsesti de acasa. happy

| ramonatm17 a răspuns:

Acelasi lucru l-am patit si eu. Parintii mei sunt divortati, iar tata e ca un fel de consilier pentru mine, desii eu stau cu mama. In schimb mama nu prea e interesata sa imi cunoasca partenerii pentru ca ei i se pare ca nici unul nu e potrivit pentru mine, ca pana la o relatie serioasa o sa ies cu multi si ca nu are rost sa isi piarda timpul cu ei cand peste putin timp poate nici nu voi mai fi cu el.

Incearca sa ii explici mamei tale ca prietenul tau e cel cu care iti petreci timpul si ca ai vrea sa vada si ea oamenii cu care tu iesi, te distrezi sau ai diverse activitati. Fa-o sa inteleaga ca el e important pentru tine si ca ai nevoie ca si ea sa te inteleaga. Daca chiar se incapataneaza sa nu vorbeasca cu el si sa il cunoasca incearca sa porti o discutie cu ea sa ii aflii motivele pentru care nu doreste sa vorbeasca cu prietenul tau.

De multe ori m-am gandit si eu la lucrurile astea si am ajuns la concluzia ca mamei ii este frica de ce va urma, ii este teama ca odata si-o data totul va deveni oficial si serios, iar eu voi dori sa ma mut cu prietenul meu, ceea ce ar insemna sa o exclud pe ea din viata mea. Poate ca si mama ta simte la fel, se simte data deoparte in favoarea prietenului tau. Incearca sa vorbesti cu ea sa vezi exact ce crede la modul general despre relatia ta.

Bafta:*

| Ellameh a răspuns:

Pai fhea zi-le ca esti burtoasa si ca te casatoresti intr-o luna si o sa vrea sa-l cunoascawinking

| ioana_4251 a răspuns:

Cat de aprinse sunt discutiile intre tine si parintii tai pe tema asta? Daca vrei sa vb scrie-mi