| carolina1234 a întrebat:

Buna am 17 ani vreau sa plec cu prietenul meu departe de parintii. Avem 3 ani de cand suntem impreuna, am incercat sa stam de vorba cu ei dar nu inteleg deloc.Nu ne lasa impreuna ba din contra ma obliga sa ies cu altii baietii care le plac lor. Vreau sa stiu daca plec in strainatate cu prietenul meu ii pot face probleme cu legea el are 20 de ani.Ce pot sa mai fac? Astept raspunsuri.

Răspuns Câştigător
| KamaSutra a răspuns:

Eu cred ca ceea ce fac parintii tai nu e deloc ok. Ar putea sa.i acorde o sansa, discuta cu ei si adu.l si pe el. Spune.le ca nu te pot controla si ca trebuie sa te lase sa experimentezi si ca vrei sa fii cu cine vrei tu pentru ca pana la urma tu stai cu el, nu ei. Daca voi doi va iubiti ar trebui sa va lase sa fiti impreuna, daca ei te iubesc si tin la fericirea ta. Cat despre plecarea in stainatate nu prea sunt de acord in primul rand, nu aveti voie pentru ca u nu esti inca majora si el este deci practic ati avea mari probleme.
Trebuie sa le spui parintilor ca nu esti obligata sa iesi cu cine vor si ca vei fi majora si atunci nu vor mai putea sa.ti impuna lucruri...si daca vor continua asa te vor pierde.
kphappyhappyhappy

| carolina1234 explică (pentru KamaSutra):

Am incercat sa vorbim cu ei, tati la si batut pe prietenul meu de 2 ori eu de cate ori aude ceva de el si aude ca e si el in acelasi loc cu mine ma bate.Nu mai suport.Nu ne lasa nici sa nu auda de el.

18 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Deci prioritatile tale la 17 ani: ala care te *** de 3 ani e mai important decat aia care te-au sters la fund cu anii, te-au hranit, te-au ingrijit si ti-au oferit tot ce e posibil? buuun. in locul alor tai ti-as face procura si du-te la produs unde o sa te puna ala.

| BlondaLuiC a răspuns (pentru JohnnyBi):

Bai,bai,bai. Usor. Cand iubesti, argumentele unuia ca tine sunt = 0. Si crede-ma. A auzit varianta asta de la ma-sa timp de 3 aniwinking Nu era nevoie si de la tine

| JohnnyBi a răspuns (pentru BlondaLuiC):

Ea ajunge la produs. imi e suficient motiv sa ma simt bine. asa ca argumentele mele =0 sun un win. epic win

| OnuOnulică a răspuns:

Nu ai voie să pleci.Trebuie să aștepți până la vârsta de 18 ani ca să părăsești țara.Chiar dacă ai vrea să pleci nu o să ai voie să treci granița...happy

| neutrino a răspuns:

Probabil ca tu ai pus intrebarea asa, pentru distractia ta, stiind foarte bine raspunsul dar si faptul ca fiind minora, nu poti pleca din tara asa de capul tau.

| Fatamuntilor a răspuns:

Doar in cazul in care parintii tai abuzeza fizic sau verbal de tine te poti indeparta de ei, dar si atunci cu ajutorul legii.
Motivul invocat de tine este cel putin pueril.Stii bine ca nu ai voie sa parasesti tara fara acordul parintilor.
Mai astepti cateva luni pana la majorat, apoi ai cale libera.Chiar si asa, crezi ca se merita sa parasesti familia si tara pentru el? Sunt cupluri care s-au despartit dupa 20 de ani de casatorie, ce te faci daca ceva nu merge? Te vezi descurcandu-te intr-o tara straina?
Macar scoala ai terminat-o?

| Felys a răspuns:

Nu ai voie sa treci granita fara unul din parinti sau procura de la ei, mai ai rabdare un an si dupa aia esti libera sa pleci oriunde

| Alcyon a răspuns:

Eu zic sa mai astepti pana implinesti 18 ani. In afara de asta, in strainatate viata e foarte grea. Daca nu ai o meserie care se cauta (gen medic, asistenta, in IT etc), o s-ajungi muncitoare in fabrica (am o cunostinta), sau spalatoare de veceuri. Mult succes.

| Happyjump a răspuns:

Nu mi se pare OK nici ce fac ei dar nici ce faci tu,daca iti interzic sa fii cu el, sa pleci din tara nu e o rezolvare, oricum ai nevoie de un părinte sa treci granița nu de un major oarecare, eu zic sa le mai dai părinților tai o sansa si sa mai astepti un an, atunci nu vor mai avea nici un drept sa-ti interzică sa fii cu cine vrei tu

| Ichnat a răspuns:

Tu nu poti pleca in strainatate fara cordul parintilor straight face

Răspuns utilizator avertizat
| UnDezaxat a răspuns:

Da-ti 2 perechi de palme si mars la scoala.

| xCriis a răspuns:

Nu poti iesi din Romania fara acordul ambilor parinti, si el poate intra la coruptie de minori, trafic de persoane, mai stiu eu ce... happy

| OQdpNet a răspuns:

Sunt prea putine informatii. Ar trebui sa explici situatia ta scolara, ce motive invoca parintii cand vine vorba de prietenul tau. In principiu, parintii din ziua de azi traseaza destinul copiilor pe o linie pe care o considera ei buna fara a intelege ca normalitatea lor nu este identica cu a ta. Cred ca ei vor ceva pentru tine si nu-i intereseaza daca tu vrei sau nu. Ei vor pentru tine viata care li se pare LOR normala si nicidecum tie. Dar sa stii ca mai presus de toate, or sa fie tot timpul parintii tai. As putea sa-ti dau un exemplu personal daca te intereseaza.
Apropo, mai ai frati, surori?

| carolina1234 explică (pentru OQdpNet):

Da un frate are 4 ani.

| OQdpNet a răspuns (pentru carolina1234):

Si situatia ta scolara care este? Cu ce se ocupa prietenul tau? Aveti cunostinte in strainatate care sa va ofere o perioada de acomodare? In ce tara ai vrea sa pleci si ce limbi straine stii? Ai fost angajata vreo data sau ai vreo meserie care ti-ar place sa o profesezi sau vrei doar sa scapi de impotrivirea parintilor? Ce motive invoca parintii tai cand vine vorba de prietenul tau?

| cumimifaccontpetpu a răspuns:

Buna, am avut si noi problema asta in relatie acum cativa ani si am reusit sa o depasim. Cand aveam 16 ani si prietenul meu 22 am plecat impreuna pe furis o luna prin tara, si dupa ce m-am intors si au vazut parintii ca a fost ok au capatat mult mai multa incredere in mine si mi-au dat sa mananc aracet.