| Camelutsaa a întrebat:

Am 18 ani jumate si de un an de zile am un prieten(are aceeasi varsta). Ne simtim foarte bine impreuna,ne iubim mult,cu el mi-am inceput viata sexuala,el la el,eu fiind si prima lui iubita,glumim,stam multicel impreuna,el a renuntat la prieteni pentru mine,eu la fel,ne gandim la un viitor impreuna (bine, asta stie Dumnezeu ce va fi). dar problema la noi cea mai mare este scoala. Eu vreau sa intru la Facultatea de Drept, dar el nu cred ca va lua Bac-ul. Nu stiu ce sa fac..in ultima vreme ne certam tot mai des si e dureros,pentru ca asta e motiv de cearta intre noi,, M-am saturat sa vad ca ofera numai indiferenta cand e vorba de scoala. si gandul asta e cu mine mereu. inainte nu ne suparam din cauza asta,dar acum,inima imi spune : "gandeste-te ca putini mai sunt ca el si te iubesc ca el", iar mintea imi spune "frate,chiar nu-i pasa?! Chiar vom avea un viitor imreuna asa? ". In ziua de azi se fac prin multe cai bani, astfel incat sa ai un trai decent..Nu sunt materialista, insa ma gandesc si la viitor, la cat e de greu acum... El imi spune ca ar fi vrut sa-l cert ca nu ma pupa de 10 ori pe zi,nu sa-l cert ca nu invata. Nu stiu ce sa fac, dar ma doare sufletul. Un sfat, va rog...

Răspuns Câştigător
| teosbeos a răspuns:

Mersi ca mi-ai citit raspunsul si ma-si bucura sa-ti foloseasca caci cuvintele nu-s nimic mai mult decat cuvinte. e usor sa spui ceva si sa ranesti pe cineva cum e usor sa spui ceva frumos si sa bucuri pe cineva. am citit si eu raspunsurile de mai sus si sincer m-am intristat la unele pareri. singurul lucru care pot sa-l spun este ca daca iubesti pe cineva si el nu ajunge sus poti iesi pe strada mandru pe strada ca in loc sa ai langa tine cine stie ce idiot dintr-o functie inalta, ai langa tine persona iubita. poate nu va lua bacul si se va angaja cine stie unde, poate tu ajungi sa ai salariul de 10 ori mai mare sau mai mic decat al lui, dar lucrurile astea sincer sa-ti spun nu conteaza cel mai mult. toata lumea fuge azi numai dupa bani si renunta la dragoste, isi lasa copii, paintii, prieteni in spate si se duc dupa bani si faima. sunt multi care spun ca intr-o lume murdara numai daca joci murdar castigi dar nu-i adevarat, nu va fi niciodata. daca ai pe cineva iubit aproape poti trece toate hopurile vietii indiferent de venit, casa si mai stiu eu ce. sincer sti cine tine cu adevarat societatea in viata? sunt acei oameni care inca mai simt dragostea din jur. poate nu sunt bogati sau faimosi dar ne tin pe toti si trec si peste bune si peste rele cum pot mai bine.
sti dragostea adevarat poate schimba si cel mai rau, ursuz, zcarcit om din lume. sincer mult noroc sper sa aveti amandoi mult noroc si multa iubire de la toti cei din jur. sincer iti urez sa vezi numai partea buna si sa nu renunti niciodata. sper ca ce ti-am scris sa-ti foloseasca si sa te bucure. sincer intrebarea ta e cea mai ciudata de pana acum, este prima in care pun atata suflet, in care scriu fara sa-mi fie frica ca scriu numai tampeni si o sa se rada de mine, scuze daca ti se pare ciudat.

15 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Gandeste-te la Bill Gates. Scoala (oficiala) nu mai inseamna mult in lumea noastra. Nu conteaza cat de inalte scoli faci, ci ceea ce ai in minte.
Dar ar face totusi bine sa se gandeasca sa ia BAC-ul, macar pentru satisfacerea amorului propriu.

| neutrino a răspuns:

Daca el te iubeste cu adevarat, atunci trebuie sa faca tot ceea ce este posibil ca tu sa mergi la facultate, iar el sa ia bacul. Orice alta varianta se numeste egoism, nu are legatura cu iubirea voastra, iar tu trebuie sa-ti vezi de studiile tale, care-ti pot da siguranta pentru viitor.

| sofisis a răspuns:

Hai sa iti zic o treaba : tu gandesti foarte corect.
Si stii ce va va desparti pe viitor? Nu lipsa banilor, ci diferentele fundamentale de cultura. Pentru ca, crezi sau nu, un om cu facultate are total alta gandire decat unul fara.
Si ...chiar vrei sa stai cu un om care e "baiat destept" si invarte tot felul de "afaceri"?
Sau cum ar fi sa iesi in societate si tu sa fii dna avocat si el spalator de masini?
Acum nu se simt diferentele astea dar iti garantez (si o sa iti aduci aminte de cuvintele mele) ca dupa ce tu o sa intrii la facultate si o sa cunosti lumea de acolo...o sa va despartiti.
Eu nu zic sa renunti la el. Orice om are defectele lui si cred ca daca iubesti trebuie sa incerci pana simti ca ai ajuns la limita...dar daca el nu isi va schimba abordarea asta, vei ajunge cu siguranta acolo.
Momentan nu ati ajuns acolo. Nu e cazul sa fii ca in povestea drobului de sare si sa rupi ceva pentru o situatie ipotetica de viitor care se poate sau nu intampla.
Dar daca trece timpul si el nu ia nici macar bac-ul...e grav.

| Chamberlin a răspuns:

Salut,
In primul rand cand va certati incearca sa transformi cearta in discutie calma.
aca lui nu ii place scoala sunt sigur ca nu va face facultate.Incearca sa il sprijini si sa il ajuti sa invete.
Bafta!

| chazz a răspuns:

Du-te la facultate, termina si ia-ti un job de sclav (8h) pe niste bani care iti ajung doar sa traiesti. Nu conteaza ca nu ia bac-ul daca e baiat destept face mai multi bani decat cei cu 10 scoli ( nu ma refer la ilegalitati). Iubeste-l in continuare.

| Alcyon a răspuns (pentru chazz):

Daca e "baiat destept", adica hot. Acum, toti escrocii au devenit mari oameni de afaceri.

| Alcyon a răspuns (pentru chazz):

El ce vrea de la viata? Probabil e foarte imatur si nu prea stie ce-si doreste. Baietii se maturizeaza mai greu. Ei, pana pe la 25 de ani copilaresc. Intrebarea e daca tu vei fi dispusa, sa stai dupa el pana cand ii "va veni mintea la cap".

| chazz a răspuns (pentru Alcyon):

Nu esti matur daca nu ai scoala? Scoala e vrajeala.
Cati oameni care au terminat facultatea stiu macar 20 % ce au facut acolo?

| Alcyon a răspuns (pentru chazz):

Da, asa este. Sa stii insa, ca putini oameni fara facultate isi mai gasesc ceva de lucru in Romania. Angajatorii au devenit foarte pretentiosi, tocmai fiindca au de unde alege. Iar studiile sunt un atu, pe care daca nu-l ai, e de rau. Si asta cu: "daca esti baiat destept, faci bani"... Ca sa-ti deschizi o afacere, iti trebuie capital. Daca n-are taticul buzunarul doldora de bani, n-o s-ajungi nicaieri. Ce afaceri faci, fara sa investesti? Poate doar vreo chestie dubioasa, la negru, sau vreo escrocherie... mai ales acum, in vremurile astea de criza, cand firmele abia-si duc zilele. Hai sa fim seriosi. Americanii precum Bill Gates, sunt cu ani lumina inaintea noastra.

| chazz a răspuns (pentru Alcyon):

Daca esti bun la ceva, te-ai scos.
nu iti trebuie capital.
daca nu, exersezi de cand esti mic ceea ce iti place.

| Love4Music a răspuns:

E normal sa-ti faci griji, fara scoaala in zilele de astazi nu ajungi nicaieri, prin asta se vede cat ti la el.

Spune-i ca ti la el si ca tu chiar ii vrei bine, si daca si el tine la tine sa faca un efort si sa invete.

| teosbeos a răspuns:

Cred ca tineti mult unul la altul si ar fi pacat sa va despartiti.
1 ar trebui ca tu sa inveti si sa mergi la facultate.
2 el te iubeste si ar trebui sa inteleaga.
3dece nu il ajuti sa puna mana pe carte si sa ia bacu... in loc de o plimbare in parc, de exemplu, invatati impreuna. ii explici unde nu intelege, astfel poti recapitula si tu materie. daca vreti impreuna puteti reusi dar asta inseamna sa renuntati amandoi la altceva si sa puneti mana pe carte.
poarta o discutie calma cu le intreaba-l ce vrea sa faca, propune-i sa invatati amandoi si hotarati impreuna, continuati impreuna, nu era vorba acea la bine si la greu impreuna mereu? daca va hotarati amandoi puteti reusi. renuntati la plimbari si distractii si va apucati de lucru. acolo unde e munca pune si Dumnzeu degetul. va fi mult de lucru din partea ta dar daca vrei vei putea. dar asta e doar parerea mea. oricum mult noroc inainte si char sper sa aveti un viitor bun si frumos amandoi, fie impreuna, fie separat.totusi din ce ai spus mai sus merita ca in viitor sa ramaneti impreuna si sa va bazati unul pe altul.viata ar fi prea simpla fara cateva incercari mai grele dar cu munca si credinta biruiesti mereu. speranta moare umtima!

| Camelutsaa explică (pentru teosbeos):

E singurul sfat incurajator. pentru ca nu este usor sa renunt la el. Il iubesc foarte mult si nu vreau sa-l pierd. insa ma doare si acest lucru. Nu este un baiat incult,nu este un baiat prost,nu este analfabet,scrie corect,lucru pe care-l apreciez,se descurca cand vine vorba de practica,de lucru,pentru ca l-am vazut in multe situatii,dar nu ii place scoala. atata tot. Este vorba de bac,fara de care te angajezi cam greu, ca altfel, sa fim seriosi, sistemul nostru educational este intr-o situatie jalnica, care nu presupune practica deloc si nici lucruri de viata. Multumesc.

| Camelutsaa explică (pentru teosbeos):

Multumesc din suflet pentru cele zise. M-au ajutat foarte mult cuvintele astea. Stiam ca daca voi scrie pe TPU asta, nu voi primi incurajarile pe care doream sa le aud ( adica sa ma incurajeze sa nu-l las ). Ma bucur ca ai scris cu atata drag. Am simtit asta. De ras nu are nimeni de ce sa rada, iar daca o vor face, inseamna ca aceia apartin deja acelei categorii de oameni mult prea reci si duri. Multumesc ca ti-ai facut timp sa ma sfatuiesti.

| teosbeos a răspuns (pentru Camelutsaa):

Mersi ca mi-ai citit raspunsul si ma-si bucura sa-ti foloseasca caci cuvintele nu-s nimic mai mult decat cuvinte. e usor sa spui ceva si sa ranesti pe cineva cum e usor sa spui ceva frumos si sa bucuri pe cineva. am citit si eu raspunsurile de mai sus si sincer m-am intristat la unele pareri. singurul lucru care pot sa-l spun este ca daca iubesti pe cineva si el nu ajunge sus poti iesi pe strada mandru pe strada ca in loc sa ai langa tine cine stie ce idiot dintr-o functie inalta, ai langa tine persona iubita. poate nu va lua bacul si se va angaja cine stie unde, poate tu ajungi sa ai salariul de 10 ori mai mare sau mai mic decat al lui, dar lucrurile astea sincer sa-ti spun nu conteaza cel mai mult. toata lumea fuge azi numai dupa bani si renunta la dragoste, isi lasa copii, paintii, prieteni in spate si se duc dupa bani si faima. sunt multi care spun ca intr-o lume murdara numai daca joci murdar castigi dar nu-i adevarat, nu va fi niciodata. daca ai pe cineva iubit aproape poti trece toate hopurile vietii indiferent de venit, casa si mai stiu eu ce. sincer sti cine tine cu adevarat societatea in viata? sunt acei oameni care inca mai simt dragostea din jur. poate nu sunt bogati sau faimosi dar ne tin pe toti si trec si peste bune si peste rele cum pot mai bine.
sti dragostea adevarat poate schimba si cel mai rau, ursuz, zcarcit om din lume. sincer mult noroc sper sa aveti amandoi mult noroc si multa iubire de la toti cei din jur. sincer iti urez sa vezi numai partea buna si sa nu renunti niciodata. sper ca ce ti-am scris sa-ti foloseasca si sa te bucure. sincer intrebarea ta e cea mai ciudata de pana acum, este prima in care pun atata suflet, in care scriu fara sa-mi fie frica ca scriu numai tampeni si o sa se rada de mine, scuze daca ti se pare ciudat.

| teosbeos a răspuns:

Salut! tot eu te sacai. ce-ati mai facut?
sa nu te superi pe curiozitatea mea si sa nu ma sutui. sincer char vreau sa stiu. v-am tinut pumni de cate ori ma opream din treaba, si ma puteam gandi la altceva. am fost si eu harnica si am invatat pentru examenul de a 8 a.vezi? am si un alibi pentru curiozitatea mea, varta mea atat de "frageda" fata de a ta. asa ca nu te supala pe mine, te log.