| Camelutsaa a întrebat:

Am 18 ani jumate si de un an de zile am un prieten(are aceeasi varsta). Ne simtim foarte bine impreuna,ne iubim mult,cu el mi-am inceput viata sexuala,el la el,eu fiind si prima lui iubita,glumim,stam multicel impreuna,el a renuntat la prieteni pentru mine,eu la fel,ne gandim la un viitor impreuna (bine, asta stie Dumnezeu ce va fi). dar problema la noi cea mai mare este scoala. Eu vreau sa intru la Facultatea de Drept, dar el nu cred ca va lua Bac-ul. Nu stiu ce sa fac..in ultima vreme ne certam tot mai des si e dureros,pentru ca asta e motiv de cearta intre noi,, M-am saturat sa vad ca ofera numai indiferenta cand e vorba de scoala. si gandul asta e cu mine mereu. inainte nu ne suparam din cauza asta,dar acum,inima imi spune : "gandeste-te ca putini mai sunt ca el si te iubesc ca el", iar mintea imi spune "frate,chiar nu-i pasa?! Chiar vom avea un viitor imreuna asa? ". In ziua de azi se fac prin multe cai bani, astfel incat sa ai un trai decent..Nu sunt materialista, insa ma gandesc si la viitor, la cat e de greu acum... El imi spune ca ar fi vrut sa-l cert ca nu ma pupa de 10 ori pe zi,nu sa-l cert ca nu invata. Nu stiu ce sa fac, dar ma doare sufletul. Un sfat, va rog frumos.

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Omu nu are talent la invatatura, ce rost are sa isi ia rahatul ala de bac care nu e folositor la nimic? Invata tu si el va lucra unde prinde sau plecati prin regatul unit daca ramaneti amandoi si el va fi sofer pe un microbuz iar tu intri la birou na. Daca o mentineti cu cearta ma cam insel eu ca veti avea un viitor.

| mona a răspuns:

In viata asta nu le poti avea pe toate, ai langa tine un baiat care te iubeste dar nu-i place cartea[nu cred ca e singurul in ziua de azi]nu cred ca vrei un tocilar langa tine care sa te insele si sa nu te iubeasca asa cum vrei, oricum intr-o zi va realiza si el ce grea e viata asta si ca trebuie sa faci ceva sa te realizezi pentru ca nimic nu iti vine pe tava

| Camelutsaa explică (pentru mona):

Multumesc frumos de sfat. Ai dreptate.

| mona a răspuns (pentru Camelutsaa):

Cu placere

| darrio2007 a răspuns:

Tu ai un tel in viata.El, din cate vad, inca nu.Aceasta problema se va adanci.Si mai devreme sau mai tarziu, despartirea va veni.Mai ales ca spui de el ca este indiferent in privinta asta.Cred ca l-a cam luat valu`. Este indragostit de tine(cel putin asta pare)si pentru el altceva nu mai conteaza.Pacat.Nu gandeste bine. Poti gasi si altul care te poate iubi ca el sau chiar mai mult decat el.Si cu mai multe interese comune.Va trebui sa ii pui conditii.Ori iei bacul ori adio.Este sfatul meu.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut
Esti încă foarte tânără. Iar ceea ce vei face acum sau deciziile pe care le vei lua acum îţi pot afecta viaţa ta pe viitor. Deaceea ar trebui să te gândeşti bine, să cântăreşti lucrurile, dar nu sub impulsul momentului. Cu privire la prietenul tău,... mulţi confundă iubirea cu pasiunea. Cel mai probabil că peste ceva timp vei înţelege că de fapt ai nevoie de altceca sau cineva. Acum sentimentele nu sunt stabile. Încearcă să te cunoşti şi mai bine pe tine, ce calităţi preţuieşti la un viitor partener de viaţă, etc. Iar timpul va pune totul la loc.
Unele sfaturi poţi găsi şi aici:

http://www.jw.org/......-potrivit/
sau trage atenţia la celelalte idei alăturate, ceea ce te interesează.

Cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer, diferenta de calibru intelectual nu este recuperabila si nici sa o treci cu vederea nu se poate. Plus ca pe masura ce trece vremea se va adanci. Si desi spun ca dragostea rezolva multe, nu as sta in viata mea alaturi de o tuta inculta.
Cam asta este. Poate ca este vremea sa spui "stop" daca lucrurile stau asa. O sa doara, dar viata ta nu poate sta pe loc.

Răspuns utilizator avertizat
| corhaz a răspuns:

Daca va iubiti cu adevarat chestia asta nu o sa va desparteasca

| georgetzop a răspuns:

Esti tanara, ai toata viata in fata, baieti sunt destui, gandeste-te bine ce iti doresti de la un baiat, daca se incadreaza in standardele tale atunci el e alesul, daca nu e mai bine sa o inchei de pe acum, si in legatura cu scoala, nu e neaparat sa ai scoala ca sa te descurci in viata, cunosc multi fara scoala care se descurca foarte bine, asa ca alege cu capul nu cu inima