| Inonsai a întrebat:

Bună, am 19 ani și sunt elevă la liceu. De 1 an și ceva mă masturbez fără a-mi introduce degetele sau vreun obiect în vagin dar acum câteva zile m-am decis să încerc să-mi introduc degetul din mijloc înăuntru însă n-am putut aproape deloc deoarece am simțit durere și usturime încât am izbucnit în lacrimi, n-am putut să introduc nici măcar vârful degetului, și mă întreb... de ce doare și ustură? Acum îmi este frică să fiu penetrată de un bărbat, mă gândesc că mă doare doar încercând cu degetul darămite să fiu penetrată de un penis care e mult mai lung și mai gros decât un deget... E ceva în neregulă cu vaginul meu? Sau e normal să mă doară și să simt disconfort? Vă rog să-mi răspundeți sincer. Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Este foarte normal sa te doara, fiindca acolo este o membrana care protejeaza vaginul si care se va rupe la prima 9sau primele) dati cand vei avea sex vaginal.
Daca baiatul va avea grija sa-ti faca un preludiu foarte bun, excitandu-te si umezindu-te foarte bine, prima partida de sex, cu ruperea himenului nu va fi atat de dureroasa pe cat iti imaginezi tu.
Este dureroasa cand fortezi, cand impingi, cand iei cu forta, dar cand esti excitata la maxim si umezita, s-ar putea sa nu mai fie atat de dureros si chiar sa simti un pic de placere. Cat despre disconfort va exista, dar va fi minor si va dispare dupa urmatoarele penetrari.

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Emilian are complexe grave referitor la masturbare. Vorbeste prostii.

| Emilian65 a răspuns:

Ca sa numai ai dureri si disconfortul de care vorbesti nu te mai masturba.

| Dintrebare a răspuns:

Probabil te-a durut pentru ca nu era lubrifiata intrarea in vagin. Incearca sa introduci degetul doar dupa ce esti suficient de excitata, dupa ce stimulezi clitorisului. Si pentru inceput poti sa stimulezi intrarea in vagin cu degetul, inainte sa il introduci. Nu e nimic in neregula cu corpul tau. E normal ca la inceput sa nu stii exact ce ai de facut, tocmai de aceea e bine sa incerci singura sa vezi ce iti place. Nu te speria, exerseaza si o sa fie din ce in ce mai bine. La fel, cand vei avea contact sexual cu un barbat si iti va introduce penisul in vagin, este esential sa fii inainte excitata, ca sa se produca lubrifierea naturala. Altfel, sexul poate fi dureros.