| Lonelycatp20 a întrebat:

Am 20 ani, am avut un contact sexual neprotejat în data de 15, era o perioadă redusă de fertilitate.Nu mă întrebați de ce fac neprotejat,nu se întâmplă mereu, plus că am încredere în prietenul meu, sunt cu el de un an.Ideea este că menstruatia trebuia să îmi vină în 21 luna aceasta, au trecut 6 zile și nu a venit.Totusi,am simptome ale menstruatiei:crampe abdominale (la mine mereu în perioada menstruației sunt însoțite de diaree),o oboseală ușoară, sunt irascibilă, sânii umflați și tari și niște scurgeri transparente apoase.Probabil că întârzie și din cauza că îmi induc eu o oarecare stare de agitație și stres. Anul asta mi-a venit foarte regulat, rar venea cu o zi în întârziere. Oare e o dereglare hormonală? Menționez că timp de luni, respectiv de când a intrat carantina până în mai nu am mai avut contact sexual, deci 2 luni.Din ce am auzit sexul reglează ciclul menstrual, dar nu știu dacă nu sunt doar zvonuri. Mă poate lămuri cineva?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca actul sexual a fost intretinut cu 6 zile inainte de data la care ar fi urmat sa porneasca menstruatia conform calculului, in acea zi ai fost in perioada de infertilitate absoluta a ciclului, cea in care este cu totul imposibil sa se poata forma sarcina chiar si in cazul in care sperma este ejaculata in vagin. Exact din acest motiv in prezent exista simptomele premenstruale amintite care se manifesta de regula in cazul tau inaintea fiecarei menstruatii.
De asemenea trebuie sa stii si sa intelegi, ca ciclul menstrual se desfasoara din prima si pana in ultima sa zi, STRICT HORMONAL conform programului bine stabilit de catre organism in prima zi a fiecarui ciclu menstrual. Astfel ca, orice prelungire a ciclului menstrual si aparitia asa zisei ''intarzieri'' a pornirea sangerarii menstruale are loc/apare numai in cazul in care se produce o dereglare in modul in care se desfasoara activitatea hormonala. Dereglarea activitatii hormonale se produce de regula pe fondul aparitiei unei disfunctii in activitatea a unei singure sau a mai multe glande endocrine (tiroida, hipofiza, ovare, glanda foliculara, suprarenale, etc.) Din acest motiv uneori chiar si in cazul celor mai bine reglate cicluri menstruale, pot sa apara dereglari mai mari sau mai mici ale activitatii hormonale. La randul lor dereglarile hormonale vor provoaca modificarea lungimii ciclului menstrual fata de un anumit numar FIX de zile si astfel ciclul mentrual poate sa devina chiar NEREGULAT. Pe baza celor prezentate se poate presupune/aprecia ca aceasta intarziere de 6-7 zile fata de data la care urma sa porneasca menstruatia, poate fi pusa pe seama unor dereglari hormonale produse in actualul ciclu. Marimea abaterii ca lungime a ciclului menstrual, poate prezenta variatii de la cele mici (si frecvente) de doar +/- 3-5 zile, la dereglari si mai mari care pot fi chiar si de 10-14 zile (in plus de obicei) si in cazuri rare intarzieri care uneori pot sa fie chiar si de 2-3 luni, fara sa existe o sarcina instalata in uter. S-a constatat ca astfel de dereglari de lungime a ciclului menstrual apar si se produc destul de frecvent la varsta adolescentei, dar se pot manifesta si pe urma din cauza faptului ca in decursul ciclului menstrual, uneori cu totul inexplicabil, atunci cand activitatea hormonala este normala sau foarte putin dereglata de functionarea incorecta/deficitara a una sau a mai multe glande endocrine. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Lonelycatp20 explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc mult! Sunt ușurată că nu aș putea fi însărcinată(nu sunt pregătită încă), o să aștept menstruația.

| Violleta2022 a răspuns:

Sexul nu regleaza ciclul menstrual, fiindca este determinat de hormonii corpului tau, nu conditionate de sex. dar informatia asta este disponibila pe internet, iar pentru asta nu trebuei sa asculti pe la baieti care incearca sa faca sex cu tine, cu orice pret, inventand motive ridicole, ca ti-ar regla menstra.
O femeie poate avea 2 tipuri de menstruatie, de tip REGULAT, cand vine lunar la fix acelasi numar de zile si NEREGULAT, cand vine cum doreste el, la zile diferite.
Nu ai mentionat nicaieri ce tip de ciclu menstrual ai!
Iar in ce priveste sexul si srcina, este mult prea devreme sa poti face un test de sarcina, acela facandu-se DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala. In cazul tau 15 May + 21 zile = 5 Iunie.
Prima zi cand poti afce testul de sarcina este 6 iunie!

| Lonelycatp20 explică (pentru Violleta2022):

Am spus că este regulat, mereu îmi vine la data care trebuie, rar s-a întâmplat anul acesta să vină cu o zi sau două în întârziere.