| irina300 a întrebat:

Am aproape 20 de ani și sunt foarte nelămurita de mai multe aspecte privind relațiile interumane și perspectiva vieții sa zic așa. Pana la vârsta aceasta am avut 2 relații, prima fiind cu un băiat care deși îmi promitea marea cu sarea, n-am avut încrederea necesară in el pentru a ma culca cu respectivul fiind virgina și parca nu simteam mai nimic pentru băiatul ăla ori fiindcă ma făcea sa nu îl mai plac deloc din cauza acțiunilor pe care le săvârșea ori habar nu am, 0 atracție fizica și psihologică cred. De aproape 3 luni sunt cu un băiat, se comporta mult mai frumos și educat decât cel din prima relație însă parca nu simt(de aia nu m-am culcat cu el pana acum) sau simt ceva doar câteodată, pe moment, nu sunt sigura pe sentimentele mele și încep sa cred ca am o problema fiindcă ma atașez de oameni mai greu. Pe la vârsta de 15-16 ani am mai vorbit cu diferiți băieți dar nu mai mult de atât, însă știu ca ma atașasem mult de unul, vazandu-l și pe la liceu mai mereu și știu ca atunci chiar simteam emoțiile alea, nu știu, un alt fel de atracție pe care n-am mai simțit-o de atunci. Când am încheiat legătura aceea "de prietenie" sau ce a fost, știu ca am fost foarte trista, chiar foarte încât sa sufăr după acel băiat. Încep sa cred ca "decepția" aceea m-a făcut sa fiu rece, sa nu mai depun sentimente, sa nu mai dau șansa la iubire nimănui și sa ma prefac ca simt ceva. Știu ca pare absurd sau demodat dar chiar mi-as dori sa simt ceva intens pentru cineva, o dragoste adevarata și pura care sa dureze toată viața. Probabil și educația pe care am primit-o a fost una foarte stricta și de aceea am aceste Concepții asupra vieții.
Voi ce părere aveți de toate lucrurile acestea care mi se intampla? Mulțumesc!

Răspuns Apreciat de Editori
| sabin89 a răspuns:

E bine că manifeşti o prudenţă, aşa cum ai descris aici. Ştim cu toţii că nu tot ce zboară se mănâncă. Oricum, nu ai o vârstă înaintată, ca să intri în panică, ca si cum viaţa aproape că a trecut şi tu nu ai apucat să te îndrăgosteşti. Stai calmă şi continuă să fii echilibrată, să nu te arunci în laţ, pentru ca apoi să regreţi. Vârsta de 20 de ani nu mai e nici o vârstă a aventurilor. E timpul pentru o relaţie stabilă. Şi asta se clădeşte. Încearcă să-l cunoşti mai bine pe actualul, să-i vezi şi bunele, şi relele; să vezi câtă încredere poţi avea în el; şi cât de compatibili puteţi fi. Pentru toate astea îţi trebuie ceva timp. Nu te grăbi.

| irina300 explică:

Mulțumesc mult de tot pentru răspunsul tău, Sabin. Da, o sa stau sa analizez lucrurile mai la rece și o sa incerc sa îmi dau seama dacă merita sau nu sa continui relația dacă nu am sentimente prea evidente.

12 răspunsuri:
| Ronnix a răspuns:

Sincer, din partea mea ai tot respectul. happy Stai linistita, nu este nimic in neregula cu tine. NU este o regula sa te culci cu orice persoana iti iese in cale sau cu orice persoana cu care ai vorbit o anumita perioada de timp. Principiul este simplu: nu simti, nu faci!

| irina300 explică (pentru Ronnix):

Hey! Îți mulțumesc pentru cuvintele pe care le-ai înșiruit aici. Da, o sa fiu la fel de atenta in continuare sau chiar sa mai aștept, poate nu este timpul sa am o relație. Ce-i drept, munca și facultatea îmi permite destul de greu sa mai am timp și de altceva dar, iubirea adevarata ar face lucrurile mai simple după părerea mea.

| Adry05 a răspuns:

Esti prea dramatica, nu te-a facut nicio suferinta sau ce mai zici tu pe acolo sa fii rece, sa suferi sau sa refuzi baieti, pur si simplu n-ai dat de cel potrivit, mai asteapta. Si eu am fost relativ in situatia ta si l-am gasit pe cel potrivit, cand o sa apara o sa stii si o sa simti si n-o sa mai ai indoieli.

| irina300 explică (pentru Adry05):

Buna Adry! Da, probabil ca a sunat destul de dramatic însă nu asta a fost scopul întrebării. Ceea ce am vrut sa transmit este ca doar la vârsta de 15-16 ani așa am simțit anumite sentimente pe care din păcate nu le-am mai simțit deși am avut 2 relații. Da, cred ca este vorba de persoana care trebuie sa fie, cea potrivită. Îți mulțumesc pentru răspuns!

| Adry05 a răspuns (pentru irina300):

2 relatii nu e mult laughing abia incepi sa experimentezi, o sa dai tu de persoana care sa-ti ofere ce cauti, trebuie sa ai rabdare si sa nu fi "disperata" s-o gasesti, apare cand te astepti mai putin

| AdelinaC a răspuns:

Parerea mea este ca nu il iubesti pe cel din prezent. Mai ai rabdare cu tine si mai cauta, cand te vei indragosti vei simti dorinta de a te casatori si iti vezi viitorul alaturi de el, nu vei mai avea incertitudini. Prezenta nesigurantei e semn ca nu iubesti. Iar in privinta relatiilor sexuale, ele ar trebui sa aiba loc dupa casatorie din moment ce spui ca ai crescut intr-un mediu strict si ca ai niste pretentii de la viata. Dupa casatorie stii ca omul acela este al tau, altfel risti sa te culci cu el si sa va despartiti dupa ceva timp. Dragostea se poate exprima in o groaza de moduri, nu doar prin relatii sexuale

| RAY a răspuns:

Tu crezi in monogamie pe viata?

| T0T a răspuns:

E absurd să te iei după modă așa cum e absurd să îți faci relații doar ca să ai, fără să simți ceva demn de a îți forma o relație. Pe scurt toată viața ta „amoroasă" a fost absurdă. Trebuie să te maturizezi.

| irina300 explică (pentru T0T):

Buna! Am evaluat răspunsul tău și nu, nu mi-am făcut relație doar sa am, ba din contra, mereu m-am ferit ca sa nu fac lucrul asta și de aceea am avut doar doua relații. Așa cum ai spus și tu, da, viața mea amoroasa a fost una nesemnificativa și poate de aceea încă nu știu cu ce se mănâncă. Îți mulțumesc pentru raspuns. Numai bine!

| T0T a răspuns (pentru irina300):

Păi cum nu ți-ai făcut doar să ai dacă în alea 2 relații chiar tu spui că nu ai simțit mare lucru și altele pe lângă?

| irina300 explică (pentru T0T):

Fiindcă pe moment crezi ca persoanele de lângă tine sunt ceea ce ai nevoie, ca îți sunt alături dar de fapt nu e chiar așa.

| T0T a răspuns (pentru irina300):

Asta nu se crede, se simte.

| Plato a răspuns:

Imi pare rau ca tu consideri iubirea adevarata ca fiind demodata, e chiar trist si ingrijorator. Eu am certitudinea ca exista si ca e cel mai pur lucru.
Sugestia mea pentru tine este sa nu mai incepi relatii daca nu iubesti. Iubirea veridica NU vine pe parcurs, ci trebuie sa existe inainte. Vorbesti de puritate dar tu schimbi relatiile ca pe sosete. Cum se poate sa incepi o relatie cu cineva pe care nu-l iubesti?
Renunta la superficialitate, daca vrei sa atingi absolutul. Amandoua nu au ce discuta.
Daca vrei sa stii mai multe (de fapt tot) despre subiectul asta, vezi "Simpozionul", "Banchetul" si "Despre iubire" ale lui Platon.

| irina300 explică (pentru Plato):

Îți mulțumesc pentru sfaturi. Am sa văd cele recomandate de tine ale lui Platon. Numai bine!

| CleanHeart a răspuns:

Cam așa și la mine sunt puțin dezamagita, tot 20 și sunt la stagiul de cunoaștere boy, ai vreme să dai și de iubirea aia adevarata când te aștepți mai puțin happy nu-ți pierde încrederea și speranța.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Limpezesteti mintile de educatia datã de la parinti, astea pot fi mecanisme de supravietuire, lasã trecutul in spate si ce ti s-a intamplat. Alea nu conteaza.

| LupusDei1993 a răspuns:

Gaseste pe cineva care are multe lucruri si pasiuni in comun cu tine. Dupa descriere vrei o relatie de lunga durata, probabil si copii (cred). Sunt barbati de genul, dar ceva mai rar. Cauta locuri unde se duc astfel de barbati educati, atentie, nu in cluburi, petreceri, mall-uri deoarece majoritatea sigur vor doar sa abuzeze de tine. Succes si bafta!

| Rd79 a răspuns:

E normal ca in 3 luni sa nu te atasezi foarte puternic de o persoana. Dar daca iti place de el, lui ii place de tine, va simtit bine impreuna, etc. poti sa mai continui si sa vezi ce iese!

| irina300 explică (pentru Rd79):

Buna! Mulțumesc ca mi-ai răspuns la întrebare, da, o sa ma gândesc mai bine la ce simt când sunt in preajma actualului și dacă sentimente prea puternice nu prea sunt înseamnă ca nu este cel potrivit.

| Rd79 a răspuns (pentru irina300):

Dar el cum e? Are sentimente puternice fata de tine?

| irina300 explică (pentru Rd79):

El spune ca are sentimente puternice fata de mine și ca in curând ma va iubi însă mi se pare ca exagerează foarte mult prin unele cuvinte pe care le spune.

| Rd79 a răspuns (pentru irina300):

Deci are sentimente puternice dar nu te iubeste. Atunci ce fel de sentimente are?

| irina300 explică (pentru Rd79):

Sentimente de empatie? Chiar nu știu, probabil nici el nu simte cine știe ce dacă încă nu simte sa spună "te iubesc". Oricum, n as vrea sa îmi spună nimeni cele doua cuvinte dacă chiar nu le simte. Nici eu nu am spus pana acum și probabil o sa mai dureze pana voi cunoaște persoana cu care voi împărtăși aceste cuvinte.

| Rd79 a răspuns (pentru irina300):

Empatia e buna, dar ar trebui sa o ai pentru oricine. Pentru persoana cu care esti trebuie sa ai un pic mai mult decat atat, nu? happy

Intrebarea este: iti place sa fi cu el? Gen sa iesiti la o plimbare?

| irina300 explică:

Hei! Îți mulțumesc mult de tot pentru răspuns. Nu știu dacă voi avea pe cineva chiar mai tânăr decât mine însă, pot lua in calcul orice varianta care sa nu bată la ochi in mod evident dar, sa existe înțelegere și compatibilitate.

| ReluAndrei a răspuns:

Nimic nu este intamplator in viata asta, probabil din cauza educatiei stricte esti asa, dar daca ai gasit un om care sa.ti castige respectul eu zic sa te deschizi in fata lui si sa ii oferi toata dragostea. O relatie intima nu face altceva decat sa.ti intareasca relatia, din momentul cand in care deveniti 1 totul o sa mearga mult mai bine, din momentul ala foarte multe bariere se rup si totul devine mult mai simplu.