| unaoarecare99 a întrebat:

Buna,

Am avut o relatie de 7 anii cu un baiat si de o vreme m-am indragostit de altcineva, e nu a aflat de noi decat de vreo 3 luni dar continua sa ma caute si sa ma terorizeze cu prezentele nu se poate obisnui cu ideea ca nu ii mai apartin, el poate veni la mine in casa deoarece parintii mei il mai primesc si vine zi de zi si sta pe capul meu, am vorbit frumos cu el de N ori, am vorbit si urat cu el de asemenea dar nu intelege imi zice ca fara mine se omoara si tot felul de chestii, dar eu nu-l mai vreau pentru. ca eu cred ca mi-am intalnit adevarata iubire. Ce pot face in privinta asta. Astept sfaturi va rog

14 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, inseamna ca ai avut un motiv intemeiat daca te-ai desp de el dupa atat timp ca nu e o luna, nu e o zi, sunt 7 ani care sunt destui, daca crezi ca altul te poate face fericita, atunci spune-i fostului sa isi vada de viata lui si explica-i frumos ca nu mai puteti avea o relatie, decat una ca amici, bafta.

| psiholoaga a răspuns:

Nu am inteles exact cum s-a incheiat relatia. Ati incheiat-o, apoi ai inceput sa te vezi cu altcineva sau te vedeai cu tipul asta din timpul relatiei si descoperirea a insemnat finalul relatiei? In primul caz, ai tot dreptul sa te simti agresata. Vorbeste cu parintii tai si spune-le foarte clar ce iti doresti sa faca, in ce mod sa te sustina, ce atitudine sa adopte fata de fostul tau prieten. Iar fata de acesta fii mai ferma. Sa fii ferm nu inseamna sa ii vorbesti urat. Vorbeste-i politicos, distant si clar. Nu va pierdeti in amintiri ale relatiei, reprosuri etc. Nu au niciun sens. Spune-i ce vrei sa faca, fii sigura ca intelege ca nu te mai intereseaza viata lui si ca ai mers mai departe. Nu il aduce in discutie pe actualul, fiindca ii dai iluzia fostului ca daca actualul nu ar exista, relatia s-ar relua. Si nu e bine sa ii dai idei de hartuire. Daca relatia s-a incheiat in al doilea mod de care spuneam, e dreptul lui sa simta ca nu s-a pus punct si sa nu priceapa, pur si simplu, ca relatia s-a incheiat. Asta nu inseamna ca trebuie sa te lasi hartuita, ci ca e datoria ta sa inchei, cu adevarat, relatia.

| emi a răspuns:

In primul rand nu te astepta sa fiu simpatica cu tine...pentru ca eu am o relatie de sapte ani, si daca mi-ar zice pur si simplu ca iubeste pe alta... m-ar durea enorm...nu pot sa-ti descriu sentimentele ce le-as simti, insa sunt convinsa ca ar fi de tristete, ura si iubire in acelasi timp.
Desigur mi-ar fi extrem de complicat sa inteleg cum perechea mea, dintr-o data nu ma vrea, cum de iubeste pe altcineva, cand eu deja ma vad cu acea persoana pe viata impreuna, cum de m-a lasat sal iubesc 7 ani, fara sa-mi spuna ca de fapt nu ma iubeste.
Scuza-ma insa, iubirea nu dispare in trei luni, si nici intr-un an, asa ca recunoaste barem ca ai ceva ani de cand nu-l mai iubesti, si ai fost o lasa sa nu-i spui din timp asta, l-ai lasat sa traiasca intr-o lume imaginara, in care tu-l iubeai! Sunt 7 ani, in care si-a pierdut timpul cu tine! Il cobori de pe un munte de iluzii, si orice rau ti-ar fi facut, nu merita o pedeapsa atat de brutala.
Iarta-ma ca te judec, insa doar gandul ca mi s-ar putea intampla ma doare, asa ca INGHITE!
Ai rabdare cu el, nu-l judeca, si desigur desi ma doare...ignora-l...numai asa poate vedea ca numai merita sa incerce cu tine...
Nu fi amabila cu el, dar nici cruda (nu o merita!).si dai dreptul sa sufere barem, mai ales vb cu pàrintii tai si fai sa vada ca nu trebuie sal mai lase sa vina la tine pentru ca vazandute, nu va reusi sa te uite.
din pacate nu este prea puternic...insa nu-l judeca...nu ai dreptul!

| emi a răspuns:

Scuza-ma scumpo, nu am spus sa STAIcu el fara sa-l iubesti...am spus ca sigur, AI STAT cu el mult timp fara sa-l iubesti, si nu mi se pare drept, trebuia sa-i spui din timp asta, nu doar acum ca ai intalnit pe altul, si tie bine! Trebuia sa-i zici asta din clipa in care ti-ai dat seama ca deja pentru tine relatia aceea este terminata, pentru ca l-ai lasat acum dintr-o data, si normal nu stie cum so ia!
Normal, cum tu acum iubesti... ce-ti pasa de el, nu? acum poti sa-l lasi, ca nu ramai singura, de ce nu l-ai lasat mai devreme?
Nu fi suparata pe mine, insa crede-ma nu te inteleg, si daca ai gresit nu-i nimic, toti gresim, tot ce-ti zic eu este sa suporti consencintele, nu-ti zic nici ca ar trebui sa fi crucificata pentru asta, insa nu esti nevinovata.

| emi a răspuns:

Uiiiiiii...am citi de hartuire...adica,pe langa tot vrei sa implici politia.nu-mi vine sa cred.esti tare! tine-o tot asa...
insa nu uita:roata se invarte!(nu-i patrata)

| frumusica80 a răspuns:

Da a trebui sa asculti de... emi, are dreptate.pa

| scarllet a răspuns:

Ati fost prieteni, a fost frumos, dar acum nu erati casatoriti. Daca tu ai considerat ca nu mai merge... e in regula si ar trebui sa inteleaga si el asta. Asculta-ti inima, iti va spune ce e de facut daca rationalul te baga in ceata

| papatukjatlekjulk a răspuns:

Daca ai incheiat relatia cu el, el trebuie sa inteleaga asta. Puteti vorbi din nou, fata in fata, despre motivele despartirii si sa-l convingi ca relatia nu ar fi mers si nici pentru tine si nici pentru el nu ar fi fost bine sa continuati relatia. Daca intelege, te va las in pace. Daca va continua sa te terorizeze, ignora-l. Dar nu te razbuna pe el, pentru ca deocamdata inca mai sufera.
Nu fii dura cu el! Explica-i frumos adevarul! Va intelege din moment ce de 7 ani ati fost impreuna!

Sper sa reusesti sa clarifici situatia! happy
A, si uitasem, explica-le parintilor sa nu-l mai lase sa vina in fiecare zi pentru ca incercati sa rupeti legaturile deoarece v-ati despartit. Sigur vor intelege!

Pa, pa! Si Succes!

| alexandra_3253 a răspuns:

Eu cred ca e fff indragostit de tine...sh chiar crezi ca nu poti sa-i mai acorzi o sansa? cu ce ti-a gresit de nu-l mai vrei in viata ta? dc ai stat cu el atata timp sh dupa aceea il indepartezi de tine? eu nu cred ca e ceva frumos...mai gandeste-te sh poate ii mai acorzi o sansa...sh ai zis ca ti-ai intalnit adevarata iubire! ma mira faptul ...doar dupa trei luni ti-ai dat seama de asta? ai grija ce faci sh mai gandeste-te...succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ignoră-l.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tare ma tem ca relatia cu actualul s-a suprapus peste cea cu fostul, pentru o perioada de timp. Cel putin asa am inteles. In aceasta situatie, fostul se simte tradat, inselat, respins din cauza acualului. Ai gresit daca s-a intamplat asa si, uite consecintele. Acum nu ai ce face decat sa ii spui ca nu va potriviti, ca nu vrei sa te mariti cu el, ca a fost frumos cu el, dar s-a terminat. Roaga-ti parintii sa te sustina si sa nu il mai primeasca pentru ca nu ii fac un serviciu. Sa ii explice ca esti fata lor, ca tu decizi pentru tine si ei chiar daca nu sunt de acord, trebuie sa te sustina, deci il roaga sa nu mai vina pentru ca armonia casei se duce de rapa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma scuzi, dar cum ai vrea sa reactioneze dupa 7 ani? esti cruda, o sa cina si randul tau

| franceska a răspuns:

Ignora-l pur si simplu, asta il va durea cel mai tare, daca vine la tine si te deranjeaza pleaca de acasa sa vada ca nu iti pasa sau vorbeste cu prietenul tau... poate asa incenteaza cu chestii de gradinita.Succes!

| unaoarecare99 explică:

In timp ce eram cu fost l`am intalnit e actualul. Degeaba il ignor ca nu inceteaza tot asa-mi zice in fiecare zi si ma tot streseaza am si zis : Am vorbit FOARTE FRUMOS CU ELLL FOARTE FRUMOS un timp dar daca am vazut ca nu intelege am vorbit si urat ca va dati seama ca nu rezisti si degeaba zice emi ca eu am gresit pentru ca am stat destul cu el si nu l-am iubit si cand mi-am intalnit iubirea sa-i dau cu piciorul? e vorba de mine pana la urma de viata mea, de viitorul meu, de fericirea mea. Pana la urma cred ca cea mai buna alegere e sa-l inaintez in instantza pentru hartuire.