| acsva a întrebat:

Menstruația mea a întârziat 4 zile, și nu am mai pățit așa ceva, mă îngrijorează. Înainte de această menstruație nu am avut contacte sexuale, dar inainte cu 2 luni am avut un contact, fara penetrare adâncă si sperma, doar lichid preejeculator. Este vreo posibilitate să fiu însărcinată și de asta să îmi întârzie? Țin să zic 2 chestii, înainte de acel act sexual el nu a avusese vreo ejaculare recentă si a doua chestie, mă doare spatele si burta, am gaze și diaree, poate avea legătură?

4 răspunsuri:
| AnnabellaBB a răspuns:

Nu cred. Toate astea vine de creier.
Te lamureste cel mai simplu un test de sarcina, sa fii sigura 100%
Eu fac sex cu finalizare in vagin dupa ciclu 5 zile si nu am ramas pana acum însărcinată. La mine nu ar fi problema, dar data viitoare folositi prezervativul ca sa iti fie mai usor daca nu ma doriti un copil si asa scapi si tu de stres. Sau poti lua anticonceptionale. Sanatate!

| Mihaela1234578 a răspuns:

Dacă ți-a venit menstruație acum 2 luni după acele contacte neprotejate, nu ești insarcinata. Dacă menstruația înceta sa vina sau sa întârzie DUPĂ ACELE CONTACTE, ATUNCI DA puteai sa îți ridici niște semne de întrebare. Dacă ți-a venit nu ești și probabil aceasta întârzie este o dereglare sau pur și simplu întârzie, este ceva normal. Consuma ceai de trifoi rosu sau de pătrunjel.

| acsva explică (pentru Mihaela1234578):

Un ciclu mi-a venit dupa contactul sexual, dar câte zile e "normal" sa intarzie?

| Mihaela1234578 a răspuns (pentru acsva):

Deci dacă ți-a venit poți elimina idee de a fii însărcinată, o întârziere depinde de organism 4-5-10 zile, ceea ce depășește 10 zile poate fii vorba despre o boala anume, o infecție, chist etc. Încearcă sa nu fii stresata și ai sa vezi ca o sa apară și menstruația.