| Ebert a întrebat:

Am făcut cu prietena o prostie. I-am băgat în vagin un deget, însă avem puțină spermă (dar nu mai știu sigur, pentru că o trecut ceva timp). Prostia am făcut-o pe 21, iar pe 28 i-a venit menstruația și pe 30 s-a terminat perioada. Există vreo șansă să rămână însărcinată? Vă rog să-mi spuneți.

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

I-a venit ciclu... ce alte dovezi mai vrei că nu e?
Dovada nr. 7 de ce ne trebuie educație sexuală în școli

| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect este un cat se poate de categoric NU. Pentru ca pe viitor sa fi corect informat este bine sa stii faptul ca inceperea si desfasurarea procesului de sangerare menstruala perioadica si ciclica, reprezinta de fapt inceperea unui nou ciclu menstrual. Daca sangerarea menstruala se desfasurat in conditii identice ori similare d.t.p.d.v. cu sangerarile anterioare atat ca numar de zile de menstruatie, cat si a fluxului zilnic de eliminare de sange menstrual, de culoare, textura, aspect, miros, etc. etc, in acel caz menstruatie pornita chiar si la o data putin diferita in +/- fata de cea anticipata, reprezentat GARANTIA ferma, certa si sigura ca in ciclul menstrual anterior care s-a terminat in ziua precedenta NU a fost fecundat OVULUL si din acest motiv NU s-a format sarcina. Tot din acest motiv din uter este eliminat ENDOMETRUL care este un tesut special, in care se implanteaza ovulul pri procesul de nidatie, atunci cand ovulul este fecundat de spermatozoid. In concluzie NU exista nici cea mai infima posibilitate sa existe o sarcina chiar si pur ipotetica. Multa sanatate!

| Sofer a răspuns:

Dacă i-a venit menstruația. Nu e însărcinată.