| Dianaaaaaaaaaaf a întrebat:

am facut doua teste de sarcina si au ieșit negative. Asta acum 2 sapt. Simt ca am burta destul de umflata si tare..si uneori stari de voma. E posibil sa nu fi fost ok testele?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru ca rezultatul ORICARUI tip/marca de test desarcina sa fie 100% VALIDA/VALABILA si CORECTA, in mod obligatoriu acesta se efectueaza NUMAI dupa trecerea a minim 21 de zile de la data ovulatiei sau a ultimului sex neprotejat. In cazul in care testul este efectuat inainte de trecerea celor 21 de zile va fi cu atat mai putin sigur/corect si garantat cu cat s-a facut mai repede. Rezultatul obtinut dupa trecerea a doar 2 saptamani are un grad de certitudine situat intre 60-90% privind starea de fapt exacta, corecta situatii existente in acel moment. Cu privire la intrebarea ta, cat au fost de OK acele teste? trebuie sa stii urmatoarele : Rezultatul corect, exact si 100% precis al testul de sarcina pe baza analizei sangvine se poate obtine in cazul in care testul este efectuat dupa trecerea a minim 11-12 zile de la intretinerea ultimului act sexual neprotejat, sau de la data ovulatiei daca acesta poate fi precis determinata. De regula testul beta-hCG pentru a avea rezultatul valabil/valid si 100% sigur/corect se efectueaza cel mai devreme cu maxim 1-2 zile inainte de data calculata a urmatoarei menstruatii. Deci in cazul tau testul beta-hCG se poate face fara nici-o restictie si este si singurul test acceptat si recunoscut de orice medic ginecolog. Pentru ca rezultatul testul de sarcina pe baza urinei sa fie 100% garantat si corect, acesta se poate face incepand din a 8-a zi de intarziere fata de ziua calculata de pornire a menstruatiei. Fiindca doar daca exita o sarcina instalata in uter numai in acel caz sarcina respectiva va produce hormon hCG si numai dupa trecerea a 21 de zile se va produce suficient de mult hormon pentru a se atinge CONCENTRATIA MINIM DETECTABILA de hormon hCG in urina. Daca acest prag minim detectabil (CMD) nu este atins, atunci rezultatul in mod invariabil va fi NEGATIV chiar daca exista o sarcina instalata, fiindca aceasta (adica sarcina) inca nu a produs cantitatea minima de hormon hCG care sa fie suficienta pentru a fi detectata de catre reactivul din tester. Multa sanatate!

| Amicibunimereu a răspuns:

Apendicita