| Ioanavli a întrebat:

Buna! Am facut 2 teste de sarcina in timpul menstruatiei si a doua linie se vede foarte putin, cand mi s-a terminat menstruatia am mai facut unu si e iesit negativ, dar de o saptamna si daca nu mananc ma simt rau, am stari de voma, dureri de spate, voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| AliGab a răspuns:

Este posibil sa fi avut parte de un avort spontan menstrual...asa se numeste cand mentruatia vine la timp dar ai un test de sarcina pozitiv. Ce inseamna? Ca ai avut o sarcina care nu a fost viabila din punct de vedere genetic, asa ca dupa doua saptamani de la conceptie corpul a eliminat sarcina. Daca nu faceai testul, ai fi crezut ca este o mentruatie obisnuita cu dureri mai mari sau simptome mai proeminente.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau pentru tine, dar absolut toate 3 testele au fost facute INUTIL si eronat, fiind imposibils a arate situatia reala!

Nici un test nu se face pe menstruatie, nici macar cel de urina!

Un test corect de sarcina se poate face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala, cu prima urina de dimineata!
Orice test facut inainte de 21 de zile de la ultima partida sexual este eronat si inutil.

| AliGab a răspuns (pentru Violleta2022):

Un test corect, in ziua de astazi, se poate face si la 10 zile de la ovulatie, nu conteaza daca sexul a avut loc inainte sau dupa. Dar, ca rezultatul sa fie concludent catusi de putin, un test se face dupa 12 zile de la ovulatie sau conceptie (daca sexul a avut loc dupa ovulatie). Crede-ma ca am 4 sarcini la activ si stiu ce vorbesc. Din pacate doua dintre ele le-am pierdut, iar din celelalte doua au iesit doi copii frumosi.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AliGab):

Raspunsul tau este incorect, pentru simplu fapt ca nu toate femeile au ciclul de tip regulat si nu toate stiu cu exactitate ziua ovulatiei si cate zile dupa ovulatie au trecut, cand vine urmatorul ciclu samd.

S-a stabilit perioada de 21 de zile dupa sex special pentru a fii sigura ca si femeile cu ciclu de tip NEREGULAT pot sa faca acest test cu succes si fara erori.

| AliGab a răspuns (pentru Violleta2022):

Ai fost insarcinata vreodata? Esti doctor? Sau stii totul dupa Google? Corect ca la 21 de zile rezultatul este mai concludent decat la 12, dar la 21 de zile+inca cel putin 10 de la menstruatia precedenta inseamna ca sarcina ar avea deja 5 saptamani si poate fi vazuta la un eco transvaginal...ce rost ar mai avea testul daca la vasrta aceea este nevoie de beta HCG ca sa se vada daca sarcina evolueaza corect? Dar, probabil, vorbesc degeaba ca tot nefolositor si eronat vei evalua raspunsul. Succes pe viitor

| Violleta2022 a răspuns (pentru AliGab):

Sigur ca am fost insarcinata, am 2 copii mari si stiu foarte bine cum functioenaza aceste teste.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioanavli explică:

Am uitat sa mentionez ca dorm si foarte mult