| anonimus44555 a întrebat:

Buna am facut sex protejat cu prietena mea dar spre sfarsitul actului sexual s-a rupt prezervativul fara sa ne dam seama.Tin sa mentionez ca fix dupa terminarea actului sexual i.a venit menstruatia care a tinut.o 4 zile. Este posibil sa ramna insarcinata?

9 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Intro asemenea situatie formarea unei sarcini este 100% IMPOSIBILA. Procesul menstrual reprezinta GARANTIA ca ciclul menstrual anterior s-a terminat in proportie de 99, 99%, fiindca nu s-a produs fecundarea ovulului si din acest motiv nu a luat nastere o sarcina si drept urmare din organism se elimina endometrul devenit inutil sub forma respectivei menstruatii. Multa sanatatE!

| anonimus44555 explică (pentru corbulalbrosu):

Da inteleg la ce te referi dar din cate stiu eu spermatozoizii rezista intre 5 si 7 zile in interiorul vaginului de aceea suntem ambii ingrijorati in privinta unei posibile sarcini nedorite

| OMFGConrad a răspuns (pentru anonimus44555):

Spermatozoizii pot rezista între 3 și 5 zile în vaginul femeii ( https://www.reginamaria.ro/......-ejaculare ). Dacă prietena ta are un ciclu de 28 de zile, înseamnă că perioada fertilă e în a 14 zi. Sexul a fost întreținut în prima zi a menstruației, deci dacă calculăm puțin, spermatozoii vor rezista până în ziua a treia sau maxima a cincea și nu până în a 14 pentru a se putea realiza fecundarea ovulului. Multă plăcere și sănătate!
P.S.: Mai multă grjă data viitoare!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonimus44555):

In primul rand ca un raspuns direct in privinta sperantei de viata a spermatozoizilor trebuie sa stii ca informatia detinuta de tine este gresita fiindca chiar si in cele mai ideale conditii de viata intalnite, circa 50% dintre spermatozoizi ejaculati in vagin mor in primele 2-3 ore, inca 25-30% in prima zi si doar cei mai vigurosi pot trai in jur de 3 zile, in cazuri foarte rare 4 zile si doar teoretic si in cazuri cu totul exceptionale un spermatozoid poate supravietui 5 zile. Si de asemenea va lipseste cea mai importanta informatie CORECTA si anume faptul ca ultimele 9-10 zile ale oricarui ciclul menstrual sunt 100% NEFERTILE. Este stabilit/stiut/cunoscut in mod foarte sigur si precis, fiindca acest lucru este determinat in mod stiintific si medical ca, in ultimele 9-10 zile ale oricarui ciclu menstrual indiferent de caracteristica acestuia de a fi un ciclu menstrual de tip REGULAT sau NEREGULAT, niciodata si in nici-o situatie, in aceasta perioada a ciclului NU poate exista un OVUL VIABIL in uterul femeii. Din acest motiv in aceste ultime 9-10 zile ale c.m. SPERMA poate fi ejaculata in vagin la terminarea fiecarui contact sexual in mod voit/intentionat, fiindca spermatozoizii care exista in SPERMA chiar si in cazul in care reusesc performanta ca printr-o adevarata minune sa reuseasca sa patrunde in UTER, acolo nu vor gasi niciodata un OVUL VIABIL pe care sa-l fecundeze si aceasta sa se transforme intr-o sarcina. Folosirea oricarei metode de protectie in aceasta perioada considerata ca fiind 100% infertila este complet INUTILA si ILOGICA, fiindca barbatul doar in aceasta perioada poate simti adevarata placere de a ejacula sperma IN VAGIN de fiecare data fara nicio ezitare sau retinere. Informati-va corect pentru a scapa de stres si paranoia. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Nicio şansă.

| Emilian65 a răspuns:

Răspunsul tău aici ...Nu este posibil sa ramai gravida, daca ti-a venit menstruatia.

| kandaraki a răspuns:

Nu inteleg, cum poate sa se rupa prezervativul in timpul actului sexual? ce faci de se rupe? si cum naiba exact cand ai finisat actul sa ii vina? e ireal de imposibil asa ceva sa se intample simultan. Ori esti prost rau si nu mai face sex ca risti sa ramai asa pe viata, ori ai o fantezie excelenta!

| denisTiky a răspuns:

Nu stiu sigur dar cred ca nu...dar daca vrei sa ramana aduo la mine si se rezolva fara nici o problema ((=