| OchiiDinUmbra a întrebat:

am fost prieteni foarte buni 2 ani si eu o placeam de la inceput.cand am inceput so iubesc am intrebat-o daca vrea sa fim impreuna.ea se dadea Clar la mine in perioada aia si ca sa si dovedesc: ma suna din jumate in jumate de ora si ma intreba unde sunt,cu cine,dc nu vin sa stau cu ea? cand o plecat intro excursie si era cu prietenii,ea ma suna p mine, imi spunea ca ii este dor d mine, ca trebuia sa vin si eu(si nu suntem in aceiasi scoala) etc.
si m-a refuzat pe motiv ca am facut o greseala, si pentru aia nu mai vrea sa fim impreuna dar vrea neaparat sa ramanem prieteni.DAR EU CRED CA ii este frica sa nu ne stricam prietenia daca o sa fim impreuna si no sa mearga.si multe certuri au urmat.la ultima cearta ea m-a enervat rau si am reactionat aiurea.noi n-am mai vorbit pana cand s-a dus la ziua de nastere a unei prietene.acolo ea a aflat de la o prietena ca eu am spus cuvintele astea :" da eu o iubesc...cum il iubesti u pe iubitul tau,si am so iubesc multa vreme, chiar daca ea nu vede asta". mau sunat prietenele ei sa vorbim cica...(de pe telefonul ei) si pan la urma am vb cu ea la tel:
ea:imi pare foarte rau pentru ceam fk, vreau sa ne impacam.ma ierti? etc...
eu:nu
ea:asta e orgoliul tau MAARE.stiu sigur ca e..gandestete "x"(eu) ...cand ne-am certat ult data am fost amandoi orgoliosi dar noroc d tine ca ai reusit sa treci peste el.da-mi un motiv pentru care mai esti suparat..pt ca nu ai de ce.
eu:pentru ca ai facut "treaba aia", mi-am pierdut increderea in tine, si nu mai vreau sa fiu prieten cu asemenea persoana etc.
si o mai zis cv in genu:"nu mai putem sa fim ceam fost mai de mult" si eu: da am vorbit eu de asa ceva? ma rog.
si so mai rugat putin de mine..si mie mi-a placutlaughing dar i-am spus "nu" pentru ca eram foarte suparat atuncea.
ea:bn.mai am un lucru sati spun.stiu cam gresit tare atuncea dar si eu m-am simtit foarte aiurea la cum ai reactionat u si nu credeam ca esti asa, sa ma faci in tot felul pe la colturi.deci te rog sa nu mai vorbesti rau de mine
eu:ok.scuze pentru asta.eram nervos atuncea.asa is eu cand is nervos, nu gandesc.dar lasa..nuti fac griji nai sa mai auzi nimic.
easadnervoasa/suparata) bine! PA! noapte buna.
eu am continuat sa vb la tel cu prietenele ei si una din ele(care e amica mea buna si a ei) ii lua apararea(indirect) si parca erau toate uimite de situatie.
si dupa un timp ea a inceput sa-mi scrie sms in care imi vorbea frumos, ma ruga sa nu le mai jignesc(de fapt eu ma refeream doar la o singura fata si glumeam).a doua zi alta fata mi-a spus ca i so parut cai parea foarte rau.si nu sunt asa apropiate ele.adik nu cred ca ar tine cu ea.
din cauza retelei am primit de la ea un sms a doua zi dupa petrecere, la 3 noaptea si normal ca i-am dat inapoi, si ea numi raspundea. iar dimineata m-a sunat si foarte calma intreaba
ea:buna ce faci? am primit sms-uri d la tine. bla bla bla.si final "bine, x, mai vorbim pa.
voi ce credeti? ma iubeste sau nu? noi 2 eram nedespartiti ca prieteni.cum sa fac sa accepte sa fim impreuna? eu o iubesc foarte mult dar atuncea eram foarte suparat si nici nu vroiam so ascult.

6 răspunsuri:
| Narfundo a răspuns:

Amice nu am citit tot dar sa stii ca fata e sireata. Vrea sa te manipuleze si sa te joace pe degete.Scapa de ea

| Larisssaa a răspuns:

Te iubeşte. După ce ai spus tu, eu asta cred. Ai fost c-am nesimţit că ai lăsato să se roage de tine şi după i-ai spus un simplu ˝ Nu ˝. Nu cred că ştii cum se simte o fată după ce se roagă de un băiat să o ierte şi el zice ˝ Nu ˝. Se simte penibil şi ruşinată în acelaşi timp. Eu cred că ar trebui să laşi orgoliul tău mare şi să îţi ceri scuze. Tu nu ai de unde să ştii de ce te-a refuza. Poate îi era frică de o relaţie cu tine sau o nouă relaţie.
Nu merită să renunţi la fata asta, e clar că te iuneşte şi cred că şi tu faci la fel. Sper ca până la urmă să iei decizia corectă şi credemă că o vei lua pe cea bună.
Sper că te-am ajutat şi că nu te-a plictisit răspunsul meu.
Succes!

| OchiiDinUmbra explică (pentru Larisssaa):

Bineinteles ca nu ma plictisit raspunsul tau. exact asta vroiam.o parere dar una argumentata.multumeschappydar m-am simtit al naibii de bine cand se ruga de minelaughing

| Larisssaa a răspuns (pentru OchiiDinUmbra):

Ceva normal că te-ai simţit bine! Că sigur nu te-ai simţit prost laughing. Mă bucur că te-a ajutat. happy

| OchiiDinUmbra explică (pentru Larisssaa):

Pe mine m-a dat peste cap faza care mi-a zis-o adica "nu mai putem sa fim ca inainte dar vreau sa fim prieteni"...si asta mi-a zis-o dupa ce i-am zis prima data "nu"

| Larisssaa a răspuns (pentru OchiiDinUmbra):

Mda. Ea sa simţit prost pentru că tu ai refuzato. Şi nu uita ˝ Uneori spunem lucruri ce le regretăm ˝ poate ea a spus asta pentru că a durut-o răspunsul tău. Ce ţi sa întâmplat ţie am păţito şi eu, şi prima mea reacţie a fost ˝ Nu o să mai fim ca înainte ˝ eu după ce am zis aceste cuvinte unui ˝ prieten ˝ am regretat. Eram nervoasă de răspunsul lui. Poate aşa e şi ea. Poate că regretă ce a zis.