| Giulia_Giulia_1992 a întrebat:

Am și eu o întrebare: Cand faci Sex/Dragoste cu cineva,bărbatul dacă s-a terminat si s-a curățat după(adică a mers la baie,și-a spălat penisu cu apă),când o face pentru a doua oară,neprotejat,există posibilitatea de a rămâne însărcinată? Adică nu se lasă in mine,dar după ce se termină, merge la baie și se spala cu apa și o facem a doua oară neprotejat. Vă rog să mă ajutați. Am 19 ani si nu am avut relații sexuale decat de 3 ori.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Contactul sexual neprotejat cu ejaculare afara nu este o metoda contraceptiva, ci una de reducere a riscului de sarcina. Este folosit strict de cuplurile stabile, casatorite, in viata carora o sarcina nu ar fi o problema (si ignorantii). Daca dupa fiecare ejaculare barbatul urineaza si se spala bine cu apa multa si sapun, daca intreruperea penetrarii se face cu cel putin doua minute inainte ejacularii (adica cand excitatia este inca medie) si dac barbatul are cel putin 5-6 ani de experienta sexuala in spate (studiile au aratat ca 98% din barbatii aflati in primii ani de viata sexuala scapa picaturi de sperma in timpul actului sexual, fara sa simta sau sa se poata controla), atunci riscul fiecarui act sexual este intre 4 si 27% (in functie de perioada ciclului menstrual in care se desfasoara). Se considera ca un cuplu sanatis si fertil care foloseste corect aceasta metoda, va obtine o sarcina in primii doi ani de utilizare.
Deci ac sa iti raspund la intrebare: sigur ca exista posibilitatea de a ramane insarcinata si ea nu este deloc neglijabila. daca ai cel mai mic dubiu ca iti doresti copil acum, trebuie neaparat sa te protejezi la fiecare act sexual.

5 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Da, se poate in cazul in care nu urineaza.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca barbatul nu urineaza suficient de mult si cu un jet suficient de puternic de urina in minutele de dupa ejaculare si momentul inceperii unui nou contact sexual, atunci doar prin spalarea penisului cu apa si sapun nu se va elimina sperma ramasa in uretra. Dupa trecerea a circa 5-10-15 minute de la ejaculare, sperma ramasa in uretra intra intr-un proces de fluidizare si incepe sa se prelinga din penis pe nesimtite si ajunge ori in chiloti ori in vagin in cazul in care urmeazaun al 2-lea act sexual. In consecinta daca dupa ejacularea produsa in urma primului act sexual nu a urinat inainte de a incepe al 2-lea sex, exista toate premisele, si posibilitatea foarte mare de a ajunge suficienta sperma in vagin pentru a se realiza o sarcina. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Da, poți să rămâi foarte ușor gravidă, mai ales dacă ești în perioada fertilă.
Pe „țeavă" rămâne mereu o cantitate oarecare de spermă care este eliminată în vaginul tău fără ca el să fie conștient de asta, la al doilea contact.
Ce-o fi așa greu să vă protejați? Nu doar de sarcină, dar și de infecții?!?

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine este posibil sa ramai gravida.

| MihyProGamer a răspuns:

Ca sa rămână însărcinată trebuie sa faceți de mai multe ori depinde de la persoana la persoana, la vârsta ta ar trebui sa folosești prezervativ! Bărbatul produce sperma tot timpul, nu contează că te-ai spălat