| Biancadobre95 a întrebat:

Buna, am luat pastila de a doua zi și mi=a întârziat menstruația 15 zile. Am făcut doua teste și amandoua au ieșit negative, știți de ce imi întârzie atat de mult menstruația? Am fost la control și domnul doctor a spus ca nu sunt gravida dar nu m-a lămurit din ce cauza îmi întârzie asa mult...simptome am ca trebuie sa îmi vina dar nu îmi vine

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din cauza efectelor negative pe care ai inceput sa le ai, de acum si pana peste 6-12 luni.
Nici un ciclu nu va mai veni la data stabilita, vor apar si alte semne, toate datorate bombei hormonale pe care ti-ai bagat-o in corp!
Atentie! O asemenea pastila se ia 1 singura data in viata, deoarece are efecte negative foarte urate, care pot declansa boli grave tiroidiene, noduli mamari, fibroame uterine, chisturi ovariene sau chiar cancere.
De acum inainte, doar prezervativul trebuie folosit, ca protectie.

| Biancadobre95 explică (pentru Violleta2022):

Buna am fost la doctor și mi-a spus ca este totul bine....numai ca pe ovaru stâng am un chist de 2 mm si mi-a dat AC dar nu știu ce sa fac dacă se le iau acum sau sa aștept sa îmi vina menstruația

| Violleta2022 a răspuns (pentru Biancadobre95):

Faci ceea ce ti-a spus medicul si iei AC-ul doar cum ti-a recomandat el.

| Biancadobre95 explică (pentru Violleta2022):

Pai aici este problema ca nu mi-a spus cum sa le iau...ma luat prea repede ca să scape de mine....mi.am făcut programare la alt cabinet și aștept sa vad ce mi se spune si acolo

| Violleta2022 a răspuns (pentru Biancadobre95):

Fa-ti o lista cu intrebarile pe care le ai si pune-le medicului.
Nu pleca inainte sa intrebi cum se iau pastilele sau ovulele, daca ti-au fost prescrise, pe ce durata si ce se poate intampla.

| corbulalbrosu a răspuns:

Hormonii sintetici existenti in continutul pastilei contraceptive (de a 2-a zi) dupa ce au ajuns in organismul femeii, de regula perturba si/sau deregleaza activitatea hormonala pe termen mediu sau lung care poate sa tina de la 3-4 luni in cazuri fericite pana la dereglari severe pe perioade de 9-12 luni.
Din cauza dereglarii activitatii hormonale, de obicei este dereglat si ciclul menstrual care se poate scurta cu 5-7 zile, dar de regula se prelungeste uneori foarte mult cu peste 2-4 saptamani, fata de data la care ar fi urmat sa porneasca sangerarea menstruala. In cazuri mai rare, dereglarea poate fi grava/severa si in astfel de situtii ''intrzierea poate sa depaseasca chiar si 1- 2 luni.
Folosirea IRESPONSABILA a pastilei contraceptive (de a 2-a zi), poate sa provoace dereglarea severa a ciclului menstrual pe termen lung.
Multa sanatate!

| Biancadobre95 explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc frumos pentru informație...vam trimis un mesaj în privat sper ca la-ti primit