| Miha18165 a întrebat:

Bună! Am menstruația neregulata, adică în mai a venit pe data de 30 iunie a venit pe data de 25, in iulie pe data de 27 etc. Am avut un contact sexual neprotejat fara penetrare dar o mica cantitate de spermă a ajuns pe labii, poate și pe vulva in data de 24 august adică după 28 zile de la ultima menstruație. Există vreun risc de sarcină? Încă nu mi-a venit menstruația.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca exista o sansa minima, dar exista, mai ales daca erai in perioada fertila, care la tine NU se poate calcula sau aproxima, odata ce ai ciclul de tip neregulat.
Fa un test de sarcina DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala!

| Miha18165 explică (pentru Violleta2022):

Adică la ciclul de tip neregulat poate sa fie perioada fertila și cu câteva zile înainte de menstruație? Sau chiar după? Nu e, de obicei, pe la mijloc indiferent de tipul menstruației?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Miha18165):

NU se cunoaste "perioada de dinainte cu cateva zile de menstruatie", fiindca nu se poate calcula, aproxima sau ghicii, cand va veni urmatorul ciclu, tocmai pentru ca este neregulat.
Ca atare, ovulatia se poate produce oricand!

Daca ai ciclul luna asta de 30 de zile si luna viitoare de 50 de zile, este evident ca ovulatai se produce odata in ziua 15 alta data in ziua 25 dar cum tu nu stii la cate zile se va succede urmatorul ciclu menstrual, nu ai de unde stii cand se va produce ovulatia si nici aproxima perioada fertila.

| Miha18165 explică (pentru Violleta2022):

Și mai am o întrebare, știu faptul că menstruația poate întârzia din cauza stresului, am pățit să-mi întârzie și 10 zile din această cauza. Sa zicem că nu sunt stresata pe toată perioada ciclului menstrual și ciclul ar trebui sa vina cum ii normal la mine între 28 și cam 35 zile. Daca eu mă stresez sa zicem după ziua 20, teoretic după perioada de ovulație și îmi întârzie, se modifică aceasta perioada de ovulație daca mă stresez doar înainte de următorul ciclu? Sper că are înțeles

| Violleta2022 a răspuns (pentru Miha18165):

Nu, stresul nu-ti intarzie ciclul menstrual!

Un ciclu REGULAT se succede lunar la fix acelasi numar de zile, luna de luna. Sunt situatii exceptie cand poate intarzia 1 zi max 2, dar nu mai multe.
La ciclul regulat, ovulatia se produce in mijlocul perioadei dintre cele doua cicluri menstruale, fiindca se cunoaste data cand vine urmatorul ciclu.

Ciclu NEREGULAT este cel pe care tu il ai, venind odata la 28 de zile si alteori la 35zile, caz in care ovulatia nu poate fii niciodata estimata, fiindca nu se poate stii niciodata cand vine urmatorul ciclu menstrual, odata ovulatia intamplandu-se in ziua 14-a alteori in ziua 18-a sau cine mai tarziu.
Din acest caz NU se pot folosii aplicatii care sa calculeze menstruatia si ovultaia, fiindca sunt inutile, cu un organism care nu are ciclul regulat.

Folositi PREZERVATIVUL la toate partidele sexuale si va puteti bucura de sex, fara stres.

| Teo29 a răspuns:

Mereu exista acest risc de sarcina, daca este act sexual neprotejat.
Fiti responsabili!
Folositi prezervativul inaintea fiecarui contact sexual!

| Drussillah a răspuns:

Chiar daca tu nu ai vazut sperma sa ajunga in vagin, există șansa sa fi ajuns chiar si o mica picătură care este suficient pentru a rămâne însărcinată.

| Miha18165 explică (pentru Drussillah):

Păi dat fiind faptul că s-a întâmplat după 28 zile de la menstruație, nu trebuia să nu fiu in perioada fertila?