| Jojos20 a întrebat:

Am nevoie de ajutor, am aproape 17 ani si sunt virgină iar actualul meu prieten iși dorește mai mult de la mine :*! Sincer imi doresc să fac asta numai că mi-e frică pentru că e prima oară happy! Nu știu dacă să fac asta. Vreau păreri sincere și doresc seriozitate :*!

Răspuns Câştigător
| EmoGirl11 a răspuns:

Parerea mea e sa o lasi moale...Tu trebuie sa decizi cand esti pregatita, si nu trebuie ca el sa te oblige. Cred ca esti cam tanara la 17 ani, ai o viata inainte si cred ca ar fi bine sa mai astepti macar pana devii majora. Nu stii niciodata ce se poate intampla. Si dupa, s-ar putea sa regreti. Eu zic sa te gandesti bine daca prietenul tau e de incredere si sa fii sigura daca nu e doar un impuls de moment, si apoi sa te paraseasca. Majoritatea baietiilor vor numai sa profite. De exemplu, am o prietena tot de 17 ani care a fost impreuna cu un tip vreo 7 ani de zile. Au facut-o, el a parasit-o si tot ea a ramas de proasta si suferind. Ai mare grija CAND faci asta si CU CINE faci asta. BAFTA!winking

7 răspunsuri:
| Doηηa a răspuns:

Mai așteaptă, e încă devreme.De ce te grăbești?
Ești indecisă, iar asta denotă clar că nu ești încă pregătită. Vezi să nu regreți.

| neutrino a răspuns:

El nu-si doreste mai mult, ci e singurul lucru pe care si-l doreste de la tine, dupa care, indiferent de rezultat, va pleca sa mai caute si in alta parte. Vrei, bine, nu, la fel, jocul va continua.

| Fatamuntilor a răspuns:

,,Prima oara'' e mai greu! E si normal sa fie asa ca e un pas important pentru tine!
Faptul ca te iubeste si il iubesti e minunat, dar oare sunteti pregatiti pentru asta? Stiti despre metodele contaceptive si tot cea ce implica sexul?
Vezi tu, sexul implica si responsabilitate nu numai placere!

| Alcyon a răspuns:

E decizia ta. Daca esti pregatita, fa-o. Trebuie sa te informezi insa si cu privire la riscuri, deoarece sexul nu e numai distractie si placere. Din pacate are si parti mai urate, pe care nu ti le arata nimeni. Iar astea sunt: metode de contraceptie care dau gres (da, din nefericire, prezervativul ala se mai rupe sau aluneca), sarcini nedorite, avorturi si consecintele acestora (riscul de a nu mai avea copii niciodata), BTS-uri. Realitatea e (si n-o sa-ti placa asta) ca niciodata nu poti fi 100% sigura ca nu esti insarcinata. Oricat de atent ai fi, metodele alea au o marja de eroare. Si pe cutia de prezervative scrie ca nu e 100% sigur. La fel si cu anticonceptionalele. Prin urmare intrebarile pe care trebuie sa ti le pui sunt urmatoarele: Crezi ca prietenul tau e de incredere? In caz ca se intampla ceva si ramai gravida, o sa fie langa tine, sau o sa-si ia talpasita? Il cunosti suficient de bine?

| justsummer a răspuns:

E important ca va iubiti si daca tu crezi ca merita sa fie primul de ce nu? Oricum cineva va fi primul si cu siguranta nu ultimul.

| ClauditaSmile a răspuns:

Fa cand simti tu nevoia si cu cine simti. Sincer nu e o chestie de care sa iti fie frica.

| Jojos20 explică:

Multumesc mult pentru sfaturi ♥, e bine de stiut :*, multumesc din suflet mi-a prins bine fiecare raspuns citit ♥! Asa ca am decis sa mai astept :*! Multumesc inca odata :*!