| confusedgirl223 a întrebat:

Nu stiu ce sa fac. Am impresia ca iubitul meu e pe cale sa ma ceara de sotie, dar eu nu prea vreau. Suntem impreuna de aproape 4 ani si vreau ca totul sa ramana asa cum e. Nu vreau sa ne logodim sau sa ne casatorim. Nu vreau nici sa locuim impreuna. El vrea sa cumpere un apartament si sa ne mutam impreuna. Nu stiu cum sa-i spun ca sunt multumita de cum sunt lucrurile acum si ca nu vreau sa se schimbe nimic deocamdata fara sa par nesimtita sau ceva.

Răspuns Apreciat de Editori
| NarcisIfrim a răspuns:

Daca tu esti la drept,cred ca si iubitul tau e o persoana cu discernamant, cu capul pe umeri, si poate intelege problema.
Si eu sunt la Drept, si in acest domeniu greu avansezi, greu..pana sa devii cu adevarat stabila financiar sau sa fii cu adevarat pe picioarele tale.Acesta ramura cere timp, ca examenul de la INM, nu il iei din prima dar din a 10 a oara il ei, cere mult timp, acesta specializare si in acelasi timp si fura mult timp.
A 2 a problema este ca sunteti la o varsta la care ar trebui sa intemeiati o familie, el asta vrea, ai terminat facultatea, deja ai si job.Stiu ca vrei sa fii ca acele femei independente fara resposabilitati pe cap si obligatii familiale.Sunt deja 4 ani trebuie sa te gandesti bine.
Poate el chiar si doreste o familie, o sotie, sa locuiti impreuna.
Oricum vorbeste cu el, poate are o intelegere mult mai mare, si o gandire diferita.

8 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Respectele mele pentru asa fata cu capul pe umeri. majoritatea fetelor s-ar manca intre ele pentru asa barbat

| Liviu a răspuns:

Nu e bai, stii cate femei ca tine am intalnit? Zeci, e alegerea ta.Insa cand vei vrea sa te mariti, nu vei mai gasi.4 ani? e destul de mult, banuiesc ca aveti intre 25 - 30 de ani.Ce asteptati? da-i drumu la om daca nu vrei ecva serios.Numai esti la varsta la care sa sari din... in... happy si chiar de ai sari, sau nu, ar fi problema ta.Dar totusi gandeste-te ca daca e serioasa treaba, sa nu plangi dupa el mai tarziu.Eu ca barbat dupa 4 ani de stat cu o femeie daca nu vrea casatorie, as rupe tot.Pentru ca 4 ani e destul dem ult, avem doar o singura viata.

| DeyCj a răspuns:

Din ceea ce ai scris reiese că nu eşti sigură dacă-l iubeşti sau nu-l iubeşti sincer. Dacă-l iubeai nu mai săteai pe gânduri şi acceptai atât logodna cât şi să vă mutaţi împreună.
Mie să-mi spus aşa ceva logodnica mea o consideram ca o dovadă clară a faptului că ea îşi doreşte doar beneficiile de la mine nu şi pe mine ca bărbat în viaţa ei, şi evident că încheiam relaţia cu ea, chiar dacă eram îndrăgostit de ea, asta pentru că eu îmi doresc o femeie care să mă vrea pe mine nu beneficiile ce i le ofer. happy

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Singura modalitate, dupa cum stii... este sa vorbesti cu el. Nu poti sa treci cu vederea si sa nu ii zici. Deci vorbeste cu el. Amandoi ar trebui sa vorbiti linistit, intr-un loc, sa nu va deranjeze nimic si sa incercati sa dati dovada de compasiune.

Nu prea avem cum sa te ajutam aici, doar tu poti sa faci asta. Si stii cum.

| Emilian65 a răspuns:

Vorbeste cu el si spune-i ca nu este momentul potrivit pentru a face acest pas acum.

| Eireann a răspuns:

Daca esti cu el de 4 ani cred ca sunteti capabili sa comunicati cu cartile pe fata. Ii spui ca il iubesti si vrei un viitor cu el dar acum este un moment sensibil in cariera ta si ca vrei sa te concentrezi pe partea profesionala, sa ai stabilitate financiara inainte de a face pasi importanti in relatia voastra.

| elaventurero a răspuns:

Femeia perfecta nu exi... Omg.
Nu se poate așa mentalitate open mind. Te felicit din inimă!

| eddyEdddy a răspuns:

Daca il iubesti si chiar nu vrei sa va mutani(nu integ dc) spune-i:iubi vreau sa vorbim ceva important, nu vr sa intelegi gresit sau altceva da inca nu sunt pregatita mai asteapta si tu. DACA nu il iubesti sau ti ai gasit pe altcineva nu ii mai irosii sentimete timpul si banii.

| confusedgirl223 explică (pentru eddyEdddy):

Normal ca il iubesc. Nu mi-am gasit pe nimeni si nici nu vreau sa cunosc pe altcineva. Doar vreau ca lucrurile sa ramana asa pana ma simt si eu stabila din punct de vedere financiar. Am terminat dreptul in iulie si mi-am gasit si un job bun. Vreau doar sa mai aiba rabdare pana ma simt "pe picioarele mele".

| eddyEdddy a răspuns (pentru confusedgirl223):

Comunicarea e cea mai buna si cea mai imp intr o relatie, spune-i in fata fara ocolite, dar sa fie o atmosfera buna gen la terasa restauraan si ii zici si el o sa te inteleaga. sper ca te am ajutat
Funda?happy