| Alida_Maria_1988 a întrebat:

Buna, am o întrebare :Am făcut sex pe ciclu și a ejaculat in mine, este posibil sa raman însărcinată? Din câte am citit eu se spune ca NU.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ciclul menstrual este foarte dereglat/neregulat, dar mai ales in cazul in care ciclul menstrual este foarte scurt si are de obicei lungimea cea mai mica posibila de 21, 22 sau 23 de zile, in astfel de situatii perioada fertila incepe din cea de-a 3-a, a 4-a sau a 5-a zi a ciclului astfel ca femeia devine fertila chiar din timpul zilelor de sangerare menstruala. Asa ca intr-o asemenea situatie mai aparte formarea sarcinii devine cat se poate de... POSIBILA. Insa pe baza datelor statistice a reiesit ca aceasta posibilitate este foarte mica de doar cateva procente (2-4%) fiindca formarea sarcinii in acest moment al ciclului se poate produce numai in urmatoarele 2 conditii/situatii si anume : ori ciclul menstrual este foarte dereglat, sau in situatia in care lungimea ciclului este programat hormonal sa aiba lungimea minima posibila, adica cea de 21 sau 22 de zile. Intro astfel de situatie ovulatia are loc in cea de-a 7-a sau a 8-a zi a ciclului menstrual ceea ce are drept urmare faptul ca perioada fertila a unui astfel de ciclu menstrual foarte scurt de 21 sau 22 de zile si perioada fertila incepe din cea de-a 2-a sau a 3-a zi a ciclului adica in timpul menstruatiei, iar ovultia are loc dupa terminarea sangerarii adica in cea de-a 7-a sau a 8-a zi a ciclului. In toate cazurile in care ciclul menstrual are intotdeauna lungimea mai mare de 25 de zile, formarea sarcinii in urma unui act sexual cu ejacularea spermei in vagin care a fost intretinut in perioada menstruatiei se apreciaza ca fiind aproape imposibila. Sanatate!

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Sansele sunt extrem de mici spre inexistente. Ar trebui sa fii ghinionista lumii sa ramai in astfel de situatii laughing Nu e exclus, dar sunt sanse, sa zic 2-3-4%

| MishuD a răspuns:

De obicei nu, daca ai ciclu regulat nu prea ai șanse.
Next time pune-i prezervativ, e mai sigur, scapi de griji.

| Frank51 a răspuns:

Iti era greu sa cauti pe google inainte sa ti-o tragi? Nu era mai simplu sa ti-o tragi linistita? Pfoai de capu vostru.

Răspuns utilizator avertizat