| Annaamarriaacaattaa a întrebat:

Buna, am o întrebare, ciclu pe luna februarie mi-a întârziat 9 zile si mi-a venit pe 29 februarie si a continuat pana pe 4 martie normal chiar.
Acum trebuia sa imi vina pe 3 aprilie, suntem in 5 si inca nu mi-a venit, credeti ca ar putea fi o sarcina? Vreau sa menționez ca ultimul meu contact sexual a fost pe 3 februarie unde nu au existat ejaculări, e ceva normal sa imi intarzie mereu?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ultimul ciclu menstrual s-a prelungit cu 9 zile si astfel a aparut acea asa zisa pornire cu intarziere a sangerarii menstruale, situatie care se pare ca se va repeta si acum in acest ciclu menstrual, se poate aprecia/considera ca in cazul tau ciclul menstrual are de fapt caracteristica de a fi de tip NEREGULAT si din acest motiv : ''e ceva normal sa imi intarzie mereu?''
Raspunsul este DA. In mod cert in urma actului sexual intretinut in data de 3 Februarie, NU s-a putut forma sarcina fiindca actul sexual a fost intretinut cu 26 de zile inainte de data la care a pornit menstruatia ceea ce inseamna ca a avut loc cu cel putin o saptamana inainte de a incepe PERIOADA FERTILA si cu 12 zile inainte de ziua in care s-a produs OVULATIA. Reiese ca absolut sigur in acest moment NU esti insarcinata si faptul ca inca NU a inceput menstruatia se datoreaza faptului ca ciclul este... neregulat, insa in mod negresit va porni in zilele urmatoare. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Eugen80 a răspuns:

Nu e nici o sarcina, ciclurile nu vin dupa ceas mai ales pana la 22-23 de ani.