| aHeadFullOfDreams a întrebat:

Buna,am o intrebare la care rog seriozitate. Pot ramane insarcinata daca a ejaculat pe zona intima si eram si in ultima zi a menstruatiei? Specific ca sunt virgina si neavand atata experienta sexuala doresc sa aflu mai multe detalii. va multumesc frumos si va doresc o zi buna!

9 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect este bineinteles ca DA fiindca o sarcina se poate forma (uneori, extrem de rar) in urma unui sex neprotejat intretinut in timpul zilelor de menstruatie. Insa acest lucru se poate intampla numai in cazul in care sunt intrunite anumite conditii absolut obligatorii si necesare care sa favorizeze sau sa faciliteze formarea unei sarcini in urma intretinerii de contacte sexuale neprotejate si finalizate cu ejacularea spermei IN VAGIN in timpul zilelor de sangerare menstruala. Posibilitatea precizata poate deveni reala/efectiva numai in cazul in care ciclul menstrual este unul extrem de dereglat/neregulat ori in cazul in care ciclul menstrual este de tip regulat dar are cea mai scurta lungimea posibila d.p.d.v. medical, cea de 21 sau 22 zile. Numai intr-o asemenea situatie se poate intampla ca un OVUL VIABIL sa fie eliberatt din foliculul ovarian cel mai devreme si anume in a 7-a sau a 8-a zi a unui astfel de CICLU MENSTRUAL. In consecinta reiese ca intr-o asemenea situatie PERIOADA FERTILA a unui ciclu scurt de 21/22 de zile va incepe din a (2)3-a ori din a 4-a zi, adica inca din timpul zilelor de inceput ale menstruatiei. In concluzie formarea sarcinii devine POSIBILA si realizabila numai in cazul in care este vorba de cele mai scurte cicluri menstruale posibile d.p.d.v. medical, adica de 21 sau de 22 de zile. De asemenea producerea unei ovulatii atat de devreme adica incepand cu a 7-a zi aciclului menstrual (cel mai devreme posibil d.p.d.v. medical), se poate produce in cazul in care apar dereglari hormonale deosebit de grave, intense. In cazul prezentat de tine, atat posibilitatea cat si probabilitatea de a se putea forma o sarcina se poate aprecia ca fiind atat teoretic cat si practic IMPOSIBILA. Multa sanatate!

| aHeadFullOfDreams explică (pentru corbulalbrosu):

Buna,revin la tine cu problema mea deoarece pari destul de informat. Totul ce am scris in prima intrebare s-a intamplat pe data de 27 sept..acuma suntem in 22 octombrie iar ciclu mi-a intarziat deja 2 zile (ultimul ciclu l-am avut din 20 sept pana in 27..atunci a mai curs cateva picaturi). Am facut un test de sarcina inainte sa imi intarzie cu cateva zile si a iesit negativ. Problema este ca ma dor ovarele de 3 zile (durere suportabila) dar nu mi-a venit. oare nu am ramas totusi insracinata? Baiatul cu care am fost spune ca e sigur pe ce a facut si ca nu am cum...

| Emilian65 a răspuns:

Daca erai in ultima zi de menstruatie, nu poti fi gravida.

| HazelEyes77 a răspuns:

Draga mea in perioada menstruatiei nu poti ramane insarcinata. Si nici macar nu a avut loc un act sexual propriu zis. Stai linistita ca nu s-a intamplat nimic.

| kandaraki a răspuns:

Generatie proasta cu intrebari stupide.
jocuri prostesti cu fel de fel de ejeculari, cu nu stiu ce.
nu stii a face sex, nu faci sex.
nu poti inota, nu inoti, etc

| sweetangels a răspuns:

Nu poti ramane insarcinata in asemenea situatie!

| cyupaku a răspuns:

Nu ai ramas, fii linistita

| nicusor222 a răspuns:

Naaa. NU ai rams daca e dupa ciclu. Dar sa nu faca asta daca iesi din aceasta perioada ca poti ramane. Capul sus si curaj la dezvirginare daca tot va jucati asa tongue Te pup

Răspuns utilizator avertizat