| anonim_4396 a întrebat:

Pot ramane insarcinata, daca am avut o relatie sexuala pe 8 iunie(acum trei luni si ceva)in prima zi a menstruatiei, iar acum mi-a intarziat cam 14 zile dupa calculele mele? Vreau sa specific ca am fost virgina, o faceam doar putin de obicei pe deasupra, oare asi mai putea fi virgina?

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu mai esti virgina, fiindca oricat de putin ati face-o, tot contact sexual se numeste.
Gravida in prima zi de menstruatie poti ramane, chiar daca riscul e minim. Dar daca de pe 8 iunie nu ai mai avut nici un contact sexual si, in acest interval, ciclul a fost regulat si normal din toate punctele de vedere, atunci nu esti insarcinata.
Insa e probabil ceva mai grav si e obligatoriu sa te duci cat mai repede la ginecolog. Inainte de asta, fa-ti un test de sarcina pentru certitudine. Oricum, nu amana vizita la medic, du-te luni, cel tarziu marti, fiindca o intarziere de 14 zile este ceva serios si poate semnifica o afectiune grava. Cele mai mult se pot trata cu succes la inceput si din ce in ce mai greu dupa aceea.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Fa un test de sarcina cat mai urgent sa nu ai probleme, nu ai specificat daca in aceasta perioada de trei luni si ceva cum spui tu ai avut ciclu, daca nu trebuie urgent sa mergi la medic sa vezi cauza intarzierii, daca nu esti insarcinata poate fi o dereglare hormonala ce trebuie tratata.

| M.J. a răspuns:

Din moment ce ai avut contact sexual, fii sigura ca numai esti virgina, iar daca a fost si neprotejat sunt sanse sa ramai insarcinata. dar dupa cum sp tu asta s-a intamplat in urma cu cateva luni, pana acum se cunostea burtica.cauzele intarzierii menstruatiei pot fi altele(o receala, o infectie, o dereglare hormonala)nu neaparat asta

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ai avut menstra in lunile astea, n-aveai cum sa ramai sunt 3-4 luni, pana acum misca copilul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Un test de sarcină și vezi rezultatul.
Virgină intactă nu poți fii atâta timp cât ai avut un contact sexual, chiar dacă penetrarea nu a fost completă.
Mai poate intra în calcul și o răceală, o dereglare hormonală, un chist ovarian, etc.
Mergi la un ecograf și un consult ginecologic pentru un diagnostic diferențial și un tratament corespunzător afecțiunii.
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu as vrea un raspuns sa o intrebare!

Luna asta mi-a venit ciclul mai repede si m-a tinut doar 2-3 zile si viata sexuala nu mi-am inceput-o as putea fi insarcinata?