| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara TPU!
Sunt impreuna cu prietenul meu de 9 luni, eu am 20, el are 23. Problema sta in felul urmator: el are un prieten (are vreo 33 ani) care este o influenta proasta pentru el. Prietenul asta are la randul lui o prietena pe care o bate si se comporta urat cu ea in fiecare zi.
Mai nou tot trage de prietenul meu sa-si deschida o "afacere" impreuna, mai bine zis o bisnitareala. Si eu nu sunt de acord... Adica dupa parerea mea in tara asta afacerile nu merg, fiindca sistemul este foarte corupt. Si nu as vrea ca prietenul meu sa-si piarda timp si bani degeaba. I-am spus acest lucru prietenului meu dar spune ca e visul lui sa-si deschida o afacere si daca e sa nu fiu de acord, atunci fiecare sa-si vada de drumul lui. Este prea ciudat de fiecare data dupa ce ii baga prietenul ala prostii in cap despre afaceri si prostii... Ala ii spune sa nu mai plece capul la ce ii spun eu, dar eu ii doresc doar binele. Nu-mi doresc sa devina o persoana ahtiata dupa bani si mi-as dori sa se bucure de alte lucruri in viata.
Ce sa fac? Nu stiu cum sa procedez. Oare o sa mearga vreodata intre noi? Sunt eu prea exagerata? Imi este frica ca prietenul meu o sa ajunga la fel la amicul lui, ahtiat dupa bani si sa se comporte cu persoana de langa el urat.

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, nu ai nici un drept sa-i impui cuiva conditiile tale asupra unei afaceri.
Cred ca, iubitul asta al tau, are creier si poate judeca si singur ce vrea sa faca cu banii lui si daca vrea sa intre in cardasie cu prietenul lui.
Tu ii esti prietena, azi esti, maine nu mai esti!
Nu uita ca, nu ai nici un drept sa impui conditii! Nu sunt banii tai, nu sunt deciziile tale, doar pentru ca nu-ti place de fata prietenului lui.

| Freya1 a răspuns:

Daca el vrea sa fie bisnitar, camatar si alte rahaturi lasalsa fie, dar lasa-l de tot.
Nu este nimic rau sa vrei bani, da fai frate cum trebuie.Relatia dintre voi nu va merge nu pentru ca este acel prieten implicat ci pentru ca iubitul tau este lenes iar ce sa vezi, presimt eu ca in curand tu vei fi cea care aduce bani in casa si il intretine si pe el, ca sincer pare genul.
Era o vorba "ca sa iti dai seama de un om cum e, cunoastei intai prieteni".
Daca el nu isi pune nici macar problema ca daca se baga in ceva rahaturi risca sa iti faca si tie probleme, inseamna ca nu merita sentimentele tale.

| anonimg a răspuns:

Chiar și afacerile au legătură cu relațiile. De fapt totul afectează în bine sau in rău relațiile cu ceilalți.
Oferă-i o șansă și lasă-l să vadă dacă planurile lui sunt bune sau nu. Dar dacă "bisnitareala" asta calcă legea, atunci fugi de astfel de lucruri și chiar și de astfel de oameni.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Cand accepti prietenia unui om, ca este o relatie intima sau doar de prietenie, il accepti cu tot ce are el. Nu poti sa-i impui ce prieteni sa aiba, cu cine sa vorbeasca sau sa nu vorbeasca, ce sa faca sau sa nu faca. Da, poti sa-i dai un sfat asupra unui lucru, dar nu sa-i impui imperativ.
Dar multe fete si femei nu vor prieteni sau sot, ci animal de casa, care sa faca ce doresc ele. Vor sa-i schimbe pe barbati dupa cum le-ar placea lor sa fie, dar asta nu se poate.
Daca nu-ti convine ce fatce el, lasa-l. Sau spune-i lui si te lasa el.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

"il tin din munca mea; dar fac asta pentru ca-l iubesc", "Ma bate, dar il ibesc si nu ma pot desparti de el". "Se tot duce si cu altele; dar tot pe mine ma iueste si la mine se intoarce". Cam asa spun si gandesc toate proastele! laughing laughing laughing

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Ai foarte multa dreptate. Dar... mai sunt si masochiste care le place situatia.

| Necunoscut112 a răspuns:

Iubitul tău dacă vrea să alerge după bani, este alegerea lui. Nu este proprietatea ta să facă ce spui tu, indiferent cât de bune sunt intenţiile tale. Lasa-l să-şi urmeze visul şi sustine-l dacă îl iubesti şi nu vrei sa-l îndepărtezi. Şi dacă nu eşti de acord sub nicio formă că visează la o viaţă mai bună şi încearcă să facă ceva în privinţa asta, desparte-te. El oricum ti-a oferit portiţa de iesire. Eu aş fi mândră în locul tău că vrea să se zbată, să facă ceva în viaţă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta te doare pe tine de fapt, ca poate el o sa se comporte cu tine cum se comporta prietenul lui cu iubitica. Cauta pe altul daca nu iti convine, simplu. ORice om normal la cap cauta bani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Afacerile sunt afaceri, nu au legatura cu relatiile, doar Dacã va monitorizati relatia cu dânsii

| Andwta a răspuns:

El este deja influentat de amicul sau. Nici mie nu imi place ca prietenul meu sa fie influentat. Nu pare ca acest baiat sa te iubeasca. Daca tinea la tine cadeati la un acord ceva, dar el daca are in minte bani.
Stiu ca e greu sa te desparti de cineva, alegerea e a ta, plus poate nu e perechea ta si te asteapta altcineva.

Răspuns utilizator avertizat
| SQ123A a răspuns:

Afacerile nu merg datorita sistemului. Ele merg si fara sistem. Dar ideea e urmatoarea: Daca sa zicem vrei sa-ti deschizi un atelier auto si tu ai facut mate-info in liceu si nu stii ce contine o masina, tu o sa dai chix din prima...Trebuie sa cunosti educatie financiara, management, si inainte sa-ti deschizi o afacere intr-un domeniu indicat ar fi sa te angajezi o luna inainte in acel domeniu: Daca vrei sa-ti deschizi o brutarie, angajeaza-te intr-una si vezi ce si cum inainte. Recomand cartile : Tata bogat tata sarac de Robert Kiyosaki si Cadranul Banilor tot de el, precum si Cel mai bogat om din babilon { asta este cea mai usoara carte despre educatia financiara]... E greu sa-ti deschizi o afacere si sunt sanse enorme sa gresesti din prima, daaar daca ai destui bani poti incerca de cateva ori si reusi daca stii ce si cum.