| Monicaa3918 a întrebat:

Buna,am o mare intrebare care pe apasă de ceva timp.Nu vreau răspunsuri urâte.Pana la urma majoritatea au aceasta îngrijorare.Am 18 ani si de 1 luna am inceput un "fel" de viata sexuală pana acum.Pana acum am facut de vreo 4-5 ori timp de 5 luni. Când am facut nu a fost o penetrare completa, pentru ca a introdus doar vârful penisului.Am citit la mai multe fete ca li se intampla sa le curgă ceva maro pe chiloți..Eu nu am pățit asa ceva, sânge nu a curs deloc...Numai ca acum 1saptamana am avut ciclul pe data de 6 si pana in 12.Inainte de ciclu pe data de 4, eu si cu prietenul meu am introdus putin penisul.El a ejaculat,dar nu in mine,pentru ca am citit ca daca ejaculeaza in tine simti un fel de "surplus" in tine,eu nu am simtit asa ceva. Doar ca ma tot gândesc sa nu raman însărcinată.Eu nu stiu ce himen am pentru ca nu am băgat foarte mult si nici nu am ajuns la el cu vârful penisului.Pot ramane gravida chiar daca nu a ejaculat in mine,sau sa am infecții daca nu a fost protejat?
Sunt disperata,nu stiu ce sa fac, la ginecolog nu pot sa ma duc pentru ca acolo lucreaza mama mea.Va multumesc mult, astept răspunsuri sincere si fara bătaie de joc.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca MENSTRUATIA (si nu CICLUL) a tinut din data de 6 si pana in data de 12 noiembrie rezulta ca s-a produs o menstruatie normala prin care s-a eliminat ENDOMETRUL care a existat in ciclul menstrual anterior care s-a terminat in data de 5 noiembrie. Menstruatia s-a produs fiindca in ciclul menstrual anterior NU s-a format o sarcina deci NU s-a instalat NIMIC in uterul tau si in aceasta situatie ENDOMETRUL existent in uter se degradeaza, imbatraneste se degenereaza si din acest motiv acesta se transforma in menstra pe care organismul il expulzeaza prin menstruatie. Este determinat stiintific si medical ca este IMPOSIBIL sa ia nastere o sarcina in ultimele 8-9 zile ale CICLULUI menstrual chiar daca la terminarea sexului sperma este ejaculata intentionat in vagin. In consecinta fiindca sexul a fost intretinut cu 2 zile inainte de a se porni MENSTRUATIA (si nu CICLUL cum gresit folosesti tu termenul) formarea unei sarcini fiind IMPOSIBILA dupa 2 zile s-a pornit asa cum era normal menstruatia. Poti deveni perfect linistita din acest punct de vedere. In privinta unei posibile infectii nimeni nu se poate pronunta deoarece nimeni nu poate sti daca prietenul tau este sau nu infectat cu vreun BTS. Insa o eventuala infectie produsa in data de 4 noiembrie s-ar fi manifestat deja, pana in acest moment. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a fost cu 4 zile inainte de menstruatie, nu este posibil sa ramai gravida.