| anonim_4396 a întrebat:

am o mare problema! Am luat anticonceptionale timp de 9 luni, pe 25-27 ianuarie le-am intrerupt (atunci am avut si menstruatie), dupa am mai avut menstruatie pe 3-5 martie... Aia a fost si ultima, de pe 3-5 martie nu mi-a mai venit C.M! Am facut si test de sarcina, dar mi-a iesit negativ. Si din aprilie am dureri de burta jos, cateodata. Sunt foarte panicataa!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa mergi urgent la ginecolog, de preferat cel care ti-a indicat sa intrerupi contraceptivele si te-a consultat dupa intreruperea lor. Ai amanat enorm de mult consultatia medicala (in mod logic trebuie sa ajungi la ginecolog cel tarziu in jur de 15 aprilie) si ai pierdut timp extrem de pretios, asa ca este esential sa te vada ginecologul in cel mai scurt timp (din pacate probabil de-abia luni dimineata, adica dupa inca multe zile). In absenta sarcinii, o intarziere atat de mare, mai ales dupa intreruperea corecta a contraceptivelor, este un mare semnal de alarma.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat pentru ce ai luat AC!
Dacă le-ai luat pentru amenoree/reglarea CM, atunci e posibil ca amenoreea ( de acum ) să aibă aceleaşi cauze ca şi cea iniţială sad

Oricum, TREBUIE să mergi cât mai curând la medicul ginecolog care ţi-a prescris tratamentul iniţial şi, ulterior, a recomandat întreruperea AC!

Toate cele bune.

| Oana92 a răspuns:

Mergi la endocrinolog, mai mult ca sigur anticonceptionalele ti-au dat peste cap tot echilibrul hormonal. Sanatate!