| hellowordxD a întrebat:

am o mica nedumerire.
Treaba sta in felul urmator, am intretinut relatii sexuale cu prietena mea de 17 ani, pentru o satisfactie mai buna nu am folosit prezervativ la inceput, iar cand am simtit momentul am folosit, ejacularea a fost cat se poate de safe, adica in prezervativ, dupa acest moment m-am sters bine si am mai continuat fara prezervativ inca vreo 5 min, bineinteles fara ejaculare, a fost imediat, la scurt timp.
Am observat dupa aia urma de lichid pre-ejaculator (lichid transparent), foarte putin, se poate ca de la asta sa ramana insarcinata? Daca da, ce ar trebui sa fac ca sa imi dau seama?
Sau cum ce ar trebui sa fac sa previn o sarcina nedorita? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Femeia poate ramane insarcinata doar in cazul in care sperma ajunge in vagin (indiferent prin ce mod) in perioada celor 5-6 zile din preajma ovulatiei, denumita PERIOADA FERTILA. In restul zilelor, adica celelalte 22-24 zile ale ciclului menstrual, chiar daca sperma este ejaculata intentionat in vagin la sfarsitul fiecarui contact sexual NU se poate forma o sarcina. Dupa ejaculare oricat de bine s-ar spala si sterge penisul intotdeauna va ramane o anumita cantitate de sperma in uretra (canalul din penis) care in urmatoarele 5-10-15 minute se fluidizeaza si invariabil se scurge din penis. In cazul in care dupa ejacularea in prezervativ si inceperea urmatorului sex nu ai urinat, atunci in mod absolut sigur sperma ramasa in uretra s-a scurs in vagin in timpul celui de al 2-lea sex. Daca prietena ta in acest moment ESTE in perioada fertila atunci posibilitatea de a ramane insarcinata este foarte mare, probabil inevitabil. Dar daca NU ESTE in perioada fertila si nici nu va incepe perioada fertila in urmatoarele 3-4 zile, atunci nu trebuie sa ai nici un motiv de ingrijorare. DOAR un medic ginecolog poate aprecia si stabili daca in acest caz sexul a avut loc intr-o si a PERIOADEI FERTILE si ca atare daca este indicat sau nu de a fi folosita pastila de a 2-a zi. Repet o sarcina se poate forma DOAR daca prietena ta in acest moment este in PERIOADA FERTILA. Sanatate!

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, poate ramane insarcinata cu lichidul pre-ejaculator, care stii bine ca continea sperma e la partida de sex anterioara. Greseala fatala de altfel, care va poate costa o sarcina, daca fata era in perioada fertila.
Ce nu pot pricepe eu, este despre ce "satisfactie mai buna vorbesti", te musca prezervativul, te strange de gat, te durea oare, sau costa prea mult si nu ti-ai permis?
Care-i motivul pentru care nu va pasa de viata si sanatatea altora, doar de satisfactia propriului madular?!
Pana nu vi se intampla sa luati o boala cu transmitere sexuala, sau sa faceti avort, nu realizati cata inconstienta este avand sex neprotejat.
Asculta-ma bine, cu experinta mea de pana la 50 de ani, te asigur eu ca poti optine satisfactie imensa si cu prezervativ, trebuie doar sa iti pese de sanatatea omului de langa tine, ca sa nu te doara in cot de ce ar putea patii!

| hellowordxD explică (pentru Violleta2022):

Da stiu, dar atunci parca eram transformat, e ultima data cand fac asta, ce ar trebui sa fac in acest caz, toata chestia asta s-a intamplat aseara.

| Violleta2022 a răspuns (pentru hellowordxD):

Intotdeauna gasiti scuze, pacat ca nu judecati inainte sa va aruncati in procesul ala.
Nu-i nimic, poate aveti noroc de data asta, sa speram ca fata nu era in perioada fertila, ca o puneti de-o nunta sau...de-un avort si o trauma pe viata.
Dar, sunt convinsa ca veti invata din greseli, inainte sa se intample sa luati vreun sifilis sau SIDA. Statisticile spun ca in fiecare an sunt 10.000 de cazuri noi de SIDA in Romania, si nu stii ca esti infectat, doar transmiti boala si ea isi face aparitia 6 luni mai tarziu.
Ganditi-va cand va apuca mancarimea daca sariti unul pe altul, sau dati intai fuga pena la farmacie sa cumparati prezervativ.

| Emilian65 a răspuns:

Daca prietena ta era in perioada fertila, dupa al doilea act sexual neprotejat, putea sa ramana gravida din cauza spermei existenta pe canalul uretral.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-ai sters si inauntrul penisului? Pentru ca, fiind baiat destept, sigur ai realizat ca din moment ce sperma tranziteaza scrotul acolo va ramane suficienta cat sa iti lasi prietena insarcinata. Ai folosit betigase pentru urechi?

| hellowordxD explică (pentru anonim_4396):

Nu, ci doar 'm-am muls' sa zic asa laughing pana a iesit "tot" de pe "traseu".

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

Raspunsul este corect in esenta sa, insa ai comis o grava greseala si anume : sperma NU tranziteaza SCROTUL ci URETRA. SCROT ~uri n. anat. Țesut cutanat în formă de săculeț în care se află testiculele. /

| corbulalbrosu a răspuns (pentru corbulalbrosu):

** URÉTRĂ, uretre, s. f. Canal membranos prin care circulă urina de la vezica urinară la exterior. [Var.: urétru s. n.] – Din fr. urètre.

| anonim_4396 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Scrot, uretra, anus, rect... Detalii! Am scris raspunsul din cauza betigaselor pentru urechii si toti faceti abstractie!

Iar eu nu comit greseli, daca pare ca am gresit ceva e din cauza ca universul inca nu a luat cunostinta de parerea mea vizavi de un lucru, nu mai fiti ignoranti.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

IGNORANT? Oare? Daca pentru tine gura sau anusul reprezinta acelasi lucru este aprecierea ta si probabil un detaliu "nesemnificativ". IGNORÁNT, -Ă, ignoranți, -te, adj., s. m. și f. (Om) incult, fără cunoștințe elementare; neștiutor. – Din fr. ignorant.

| anonim_4396 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Bai, Corbule, tu n-ai vreo minora pe care sa incerci sa o impresionezi cu textele tale ponosite si mesaje private slinoase, asa cum faci de obicei? La mine vii tu cu DEX-ul? Am inceput sa ne confundam?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

Prostia, ignoranta si infatuarea le-am taxat fara menajamente. NO COMMENT. rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Pacat ca nu taxezi si ironia pentru ca, sa scrii "no comment" in timp ce comentezi, e la fel de stupid cu a-ti declara virginitatea in mijlocul unui gang-bang in care esti eroul principal...

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

Fraza de inceput a primului meu raspuns : " Raspunsul este corect in esenta sa, insa..." include si simtul umorului si savurarea ironiei tale privind betigasele. Iar acel NO COMMENT s-a referit la ultimul tau raspuns "slinos", compet pe langa subiect si la faptul ca refuzi in continuare sa admiti ca ai gresit contrar evidentei. Iar ca incheiere, te asigur ca mereu voi taxa orice forma de prostie, incultura, infatuare, ignoranta dobitocie, imbecilitate, cretinism, neghiobie, nerozie, tampenie, etc. indiferent de cine este vinovatul. In rest numai de bine.