| anne93 a întrebat:

.Am o nedumerire..de la sfarsitul lunii august nu am mai avut contact sexual deoarece m-am despartit de prietenul meu..De craciun am avut primul contact sexual dupa 4 luni cu noul iubit si m-a durut.de atunci din decembrie pana acum cateva zile iar nu am mai facut nimic si acum cateva zile cand am avut iar relatii intime cu el iar ma durut si nu stiu de ce dar cand ma penetra "intra" foarte greu si ma durea.tin sa precizez ca e mult mai dotat, fata de fostul..Ma gandesc ca nu am mai facut de mult. Oare de la ce sa fie?

Răspuns Câştigător
| stark47 a răspuns:

Vaginul daca nu este folosit se strange, e normal sa te doara.nu e nimic medical in neregula cu durerea ta.insa dupa un timp ai sa te obisnuiesti cu noul prieten si va fi OK, durerile de la act la act or sa se diminueze

| anne93 explică (pentru stark47):

Multumesc pentru raspuns, cred ca asa o sa fie.happy

16 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Trebuie ceva mai mult preludiu, si sa fi foarte relaxata si realmente dornica si tu, nu doar sa il accepti! Si sa il inviti tu sa intre, abia cand simti ca esti foarte lubrifiata vaginal, altfel te va durea si in continuare, daca nu cumva este "atat de dotat" incat tu te stresezi automat numai la gandul ca te va penetra, si impiedici declansarea fireasca a lubrifierii naturale, ca raspuns firesc al organismului la stimularile eficace din timpul preludiului! Daca el e egoist, grabit si se bazeaza doar pe "dotare", ori il reeduci si il patsrezi, ori renunti la el in favoare unuia mult mai tandru si mai afectiv! Dotarea ar trebui sa ocupe ultimul loc in grila de criterii al alegerii unui partener, daca celelalte, efectiv essentiale, nu sunt prezente! De protejat, TE protejeaza?! Daca nu si asta e un motiv puternic care impiedica lubrifierea naturala si eficace, pe baza fondului de stress si teama de durere! Eventual, incearca mai mult pozitia "amazoanei" de la inceput - adica tu deasupra! - ca sa poti controla atat ritmul cat si adancimea penetrarii si a unghiului, astfel incat sa iti fie tie bine! In primul rand tie, pentru ca la el nu e problema!

| anne93 explică (pentru PsihoSex):

El e tandru si ma protejeaza, si nu l-am ales pentru marimea penisului binenteles.multumesc de sfaturi, cred ca ar trebui sa avem relatii intime mai des si asa se va obisnui vaginul.

| Zenithf a răspuns:

Nu din cauza ca e mai dotat te doare, ci din cauza ca este un imbecil insensibil. No bine, poate am fost prea dur, din cauza ca este un insensibil.
Daca ar avea grija la cum te simti tu si ti-ar face nu-stiu-ce (ei bine, poate stiu) inainte de a face sex cu tine, atunci nu ar trebui sa te simti asa.
Vaginul nu trebuie sa se obisnuiasca, el este construit asa incat sa se largeasca sa primeasca si "obiecte" mai mari, dar numai in anumite conditii.

| Flav a răspuns:

O singura intrebare am: preludiu ai cu ultimul partener?

| anka89 a răspuns:

Pai faptul ca e dotat si ca nu ai mai facut sex de mult ii motivul.Ca sa nu te mai doara, sa o faceti mai des, nu o data la 3 luni.Incercati si un preludiu mai lung sa va puteti relaxa, sa nu te mai gandesti de fiecare data cand te penetreza ca o sa te doara.

| mona a răspuns:

E normal sa te doara mai ales ca ai avut pauza asta destul de lunga fara sex

| XxBlueRosexX a răspuns:

Cum nu ai mai facut nimic de mult timp intrarea in vagin e mai stramta de aceea te doare...eu te sfatuiesc inainte sa faceti un preludiu iar daca nu esti destul de umeda date cu o crema un ulei de corp sau lubrifiant asa va trebuii sa intre mai usor...bafta. Funda?

| Azµre a răspuns:

Nu te-ai excitat îndeajuns, și nemai făcând sex te-ai strâmtat.

| Zenit313 a răspuns:

Esti prea stramta, logic ca te doare!

Trebuie sa "te largesti" ca un tunel!

| hotdesire a răspuns:

Ai nevoie de preludiu, sa fi excitata ca sa intre mai usor.

| SyndicateX a răspuns:

Trebuie ca preludiul sa fie mai lung pana te umezesti si nu o sa te mai doara

| cristy1993 a răspuns:

Pai luati-o mai usor, preludiu exista?

| dolphin a răspuns:

Zi sa te penetreze cu degetu pana te face galeatalaughing atunci sa bage si furtunu sa te desfunde

| Paul012 a răspuns:

Cati ani ai tu si cati actualul iubit? Eu zic sa intretineti relatii intime mai des, pentru ca vaginul sa se obisnuiasca cu marimea penisului.Asa daca o faci doar de Craciun si Paste e normal sa ai usoare dureri.Conteaza f.mult si preludiul.Incearca sa folosesti si un lubrifiant.bafta!

| anne93 explică (pentru Paul012):

Eu am 20 si iubitul meu 25..Preludiu exista dar cred ca inca nu s-a obisnuit vaginul cu marimea penisului, asa cum ai zis.