| Aaaaaaazzzzzz a întrebat:

Sunt intr-o dilema groaznica! Help!
Vreau sa precizez ca mie imi vine menstruatia pe la sf lunii, iar in luna urmatoare cu cateva zile mai tarziu. Ultima menstruatie a fost pe 31 august si m-a tinut 5 zile, la sf lui septembrie nu a mai venit cum trebuia in mod normal. In octombrie am avut un contact sexual neprotejat si din pacate iubitul meu a ejaculat in mine (am luat pastila de a doua zi) iar acum e sfarsitul lunii si nu apare. Nu indraznesc sa iau un test de sarcina, nu pot. Pareri? E posibil sa fiu gravida? (Fara rautati, va rog frumos)

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca te-ai fii documentat inainte sa iei pastila aia, ai fii realizat care ate atatea efecte secundare ca mai bine, te protejai cu un prezervativ.
Pastila aia ti-a dat ciclul menstrual peste cap, pe urmatoarele 6-12 luni, ciclul venind acum cand are el chef.
In orice caz, tu ti-ai introdus in corp o bomba hormonala, care iti poate provoca modificari hormonale mari, ingrasat sau slabit, inflamarea nodulilor mamari si tiroidieni, hemoragii vaginale, chisturi si tumori ovariene (sau uterine) si chiar cancer.

Dilemele puteau sa fie evitate, daca nu acceptai sex fara protectie.
Acum din pacate, suferi datorita deciziilor pe care le-ai luat.
Sa speram ca nu ai luat si vreo boala cu transmitere sexuala!

| Aaaaaaazzzzzz explică (pentru Violleta2022):

Sa nu ne intelegem gresit, e iubitul meu de 1 an de zile, nu am facut o cu oricine

| Violleta2022 a răspuns (pentru Aaaaaaazzzzzz):

Ce importanta are, daca nici dupa 1 an de relatie nu ati invatat sa va protejezi si habar nu ai sa citesti un prospect de medicament, ca sa stii ce-ti bagi in corp.
Ma rog, cand risti se mai intampla si accidente.
Pacat ca pentru tine s-ar putea sa insemne multa suferinta, dar ai acceptat, sexul, consimtind la orice s-ar intampla, nu?
Ce bine ar fi fost sa pui mana sa inveti macar aparatul tau reproducator, ca nu ajungeai sa-ti bagi ceva atat de periculos in corp si nici nu ai fii acceptat sex neprotejat.

| Aaaaaaazzzzzz explică (pentru Violleta2022):

E problema ta ce am invatat eu si ce nu? Daca esti doctorita felicitari, dar nu cred ca ti ai pierde timpul pe aici., apropo de ce stai pe site ul asta ca oricum nu dai niciun sfat bun si doar intepi, Doamne ce-mi vazura ochii? auzi ca nu am habar sa stiu sa citesc un prospect. Pai care e problema mea? Nu mi doresc o sarcina si sufletul nu ma lasa sa iau un test pentru ca stiu ca indiferent de rezultat am de facut o alegere. Si in legatura cu protejatul, ma bucur pentru tine ca te protejezi cu alte pastile probabil (chimicale ) sau cu prezervativul care poate sa dea gres. Mult.noroc tiewinking o zi faina!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Aaaaaaazzzzzz):

Uite ca timpul meu pe forumul asta, este chiar problema mea!
Sa stii ca aroganta nu-ti va rezolva problema si nici nu te va ajuta sa intelegi ce se intampla. Pune mana si citeste ca-i informatie destula pe internet, asta inainte sa desfaci picioarele, mai ales daca nu-ti doresti o sarcina sau vreo boala cu transmitere sexuala.
Pentru cunostintele tale: folosrea prezervativului te protejeaza 98% fara risc de sarcina, boli cu transmitere sexuala, alergii samd.
Procentajul de 2 % este pentru cazul in care se rupe prezervativul, dar asa ceva nu se poate intampla daca baiatul este constient si cinstit sa cumpere masura de prezervativ corecta, conform masurii penisului lui.
Doar un prezervativ prea mare (larg) se va rupe, deoarece se infasoara pe penis in timpul actului si la un moment dat, fiind rasucit complet, va pocni.
Deci, folositi prezervativul ala, ca nu musca, nu manaca, nu produce alergii, nu produce tumori ori dereglari hormonale majore, ca in cazul pastilelor, in plus, costa doar cativa lei.
Cat despre mine, nu am mentionat nicaieri ca ma protejez cu pastile si nu as face-o vreodata, cunoscandu-le efectele dezastruoase. Oricum, nu-mi duce mie grija, ca am deja 2 copii care-s deja adulti si sunt perfect sanatoasa si capabila, sa ma protejez asa cum am facut-o toata viata.

| corbulalbrosu a răspuns:

Menstruatia NU poate sa apara la data calculata, preconizata de tine datorita faptului ca ai folosit acea pastila contraceptiva nenorocita (Escapelle sau Postinor2) care dupa ce este folosita de regula deregleaza ciclul menstrual mai mult sau mai putin in urmatoarele minim 3-4 luni. Deoarece din prezentarea/explicatia ta NU reiese in ce a constat acel : ""...la sf lui septembrie nu a mai venit cum trebuia in mod normal."" De asemenea fiindca NU ai precizat nici in ce data a lunii Octombrie a fost intretinut actul sexual amintit si nici in ce zi a lunii Septembrie a inceput acea ultima menstruatie, in aceste conditii NU se poate formula un raspuns corect, obiectiv si profesional. Insa si in aceste conditii este greu de crezut ca ar fi putut sa se formeze o sarcina si din acest motiv se poate aprecia ca pastila de a 2-a zi a fost INUTIL folosita. Atat posibilitatea cat si probabilitatea de a putea exista o sarcina chiar si IPOTETICA, este de la extrem de mica la aproape sigur IMPOSIBILA. Testul de sarcina pe baza urinei al carui rezultat sa fie valid, valabil si corect in proportie de peste 98%, se poate face in acest moment doar in cazul in care pastila contraceptiva a fost administrata inainte de data de 9 Octombrie. Multa sanatate!

| ywar a răspuns:

Eu daca as fi fost fata, l-as fi batut pe prieten pana se c@c@ pe el. El s-a eliberat si tu ai luat o otrava. Minunat!

| Necunoscut112 a răspuns:

Probabil nu esti însărcinată, dar va trebui să te înveţi să foloseşti cu curaj testele de sarcină. Posibil să mai ai nevoie in viata ta.