| oana23madrid a întrebat:

Buna am o nelamurire luna trecuta mia intarzit mens 10 zile iar luna aceasta 15 zile si ma dureau foarte tare sanii si burta. tocmai cand vroiam sa imi fac testul mi-a venit mentionez ca nu ma protejez deloc.am luat anticonceptionale vreo 4 luni iar anul acesta in aprilie le am lasat, si de atunci nu am ramas de loc insarcinata iar de vreo doua luni mi sa dereglat foarte mult menstruatia. oare sa fiu racita rau la ovare.ast opinile voastre multumesc

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e nici o raceala, e ceva mult mai serios. Poate niste chisturi ovariene sau o alta dereglare hormonala. E un semn foarte serios ce ti se intampla tie si ar trebui sa te duci cat mai repede la ginecolog. Si asa ai amanat prea mult.

| ina_4413 a răspuns:

De regula dupa anticonceptionale se regleaza menstruatia, depinde de tipul anticonceptionalelor. Daca au fost numai cu scopul de a opri ovulatia, influienteaza mai putin ciclulcele hormonale da.Ai grija pentru ca pot fi cateva cicluri anovulatorii, apoi o explozie hormonala si poti face gemeni. Fa totusi un test de sarcina, si mergi la medic sa-ti prescrie un anticonceptional dupa un dozaj hormonalsi eventual un tratament antibiotic daca este nevoie

| crisstinik a răspuns:

Dereglarile pot fi din cauza anticonceptionalelor la care ai renuntat, pot fi si din cauza unei raceli, insa este la fel de probabil sa fi insarcinata! La unele femei menstruatia continua si pe timpul sarcinii! Cel mai indicat ar fi un test sau, mai bine, un control ginecologic.Asa scapi de orice indoiala!