| XxBlueRosexX a întrebat:

De cateva saptamani imi visez fostul iubit. A fost prima dragoste, primul barbat din viata mea. L-am iubit atat de mult incat nu pot descrie durerea pe care mi-a provocat-o atunci cand ne-am despartit. Si astazi ma mir ca nu am innebunit… Acum am o alta relatie, imi iubesc actualul iubit, insa in mod constant il visez pe ex. Visez ca ne impacam… nu pot sa uit complet de el, desi a tracut 1 an si ceva
de cand ne-am despartit si consider ca nu mai am sentimente de dragoste pentru el. Am incercat sa ne impacam, insa el nu a vrut.Cu actualul am o siguranta pe care el nu mi-ar asigura-o niciodata. Insa sunt geloasa acum cand are alta iubita… Ma gandesc la el zilnic… Nu mai inteleg ce este cu mine… Oare inca il mai iubesc? Dar pe actualul il iubesc indeajuns? Nici nu mai stiu ce sentimente am.

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Prima dragoste nu se uita, niciodata.
Poate ca tocmai din cauza ca este referinta pentru urmatoarele relatii...

| RAY a răspuns:

Cica il iubesti dar ai alta relatie, parerea mea e doar capriciu feminim nu e nici o parere, femeile nu iubesc cu adevarat ele stau doar asa din plictiseala, capriciu sau nevoi materiale

| XxBlueRosexX explică (pentru RAY):

Femile iubesc cu adevarat si mult mai sincer decat baietii iar unii dintre ei stau doar din plictiseala doar pentru sex asa ca aici nu iti dau dreptate...eu l-am iubit a fost iubire adevarata timp de 3 ani de zile, daca nu il iubeam nu stateam cu el atata timp.

| RAY a răspuns (pentru XxBlueRosexX):

Ai stat cu el ca tia satisfacut nevoile atat nici vorba de asa zisa iubire, acum revenind la baieti e adevarat stam cu voi pentru sex la inceput pentru ca ne atrageti sexual, cateodata ne atasam de voi emotional

| XxBlueRosexX explică (pentru RAY):

L-am iubit pentru ca sunt destul de mare si stiu cum e sa iubesti asa ca nu ma lua cu din astea. Acum vrei sa spui ca si cuplurile casatorite sunt asa doar de plictiseala sau ce?

| RAY a răspuns (pentru XxBlueRosexX):

Fiecare partener isi satisface propile nevoi, barbatul are nevoi gen casnice si sex iar femeia materiale sau compromis pana da peste un mascul alfa, o femeie niciodata nu-i multumita de nimic ea find mereu in asteptarea a ceva mai bun in timp ce barbatul se conformeaza

| Emilian65 a răspuns:

Tu, umbli dupa doi iepuri si pana la urma ai sa ramai singura.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cunoastem cunoastem. Savantii inca lucreaza, o parte ca unii au renuntat. Cand vor descoperi ce e in capul vostru vom fi anuntati oficial, vei afla si tu stai fara grija.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Oare inca il mai iubesc? "

Oare, știu și eu nu e evident?
Deci pe scurt, tu te-ai despărțit de el dar subconștientul tău nu, ceea ce înseamnă că nu ai trecut peste. Uite, de exemplu mie mi-a luat cam un an să trec peste faptul că am fost atras de o tipa cu care nu aveam șanse. Pe scurt îți ia mai mult timp să scoți pe cineva din subconștient decât din conștient, mai ales dacă sunteți aproape (ceea ce din fericire, nu se poate spune în cazul meu). Sfatul meu? Simplu încearcă să nu te mai gândești, eventual reamitește-ți cum te-a făcut să te simți că ți-a dat papuci, etc. Mai apoi neurologic vorbind sentimentele alea persistă din cauza senzației de euforie din creier, euforie pe care ți-o provoacă o dependență, etc. Ca atare putem spune că "dragostea" e un drog, la propriu. -_- Pe scurt, senzațiile respective sunt date de o substanță din creier denumită serotoină...Bun deci ca să îți păcălești creierul încearcă următoarele lucruri:
- Fă sport ( va elibera edorfine care ajută în lupta împotriva depresiei și dă o stare de bine).
- Fă sex ( acestă activitate rezultă dopamină, substanța care dă senzația de plăcere similară cu serotoina care se declanșează în cazul în care ești îndrăgostită, dar are alte proprietăți, aceasta de asemenea se declașează că te droghezi, și ea e responsabilă cu depedențele). Printre altele ți-aș recomanda să vorbești cu un psiholog pe temă, deoarece te-ar ajuta mult.

Răspuns utilizator avertizat
| Ariane188 a răspuns:

E evident ca inca il iubesti din moment ce esti geloasa si nu iti place sa il vezi prin preajma alteia. Prima dragoste nu se uita niciodata ori cat ai incerca. Ce ai trait cu "prima dragoste" nu poti traii cu nici un alt barbat nu vei mai avea acelasi sentiment. Nu ai sa il uiti prea curand chiar daca ai un prieten dar cine stie poate o sa va impacati itr-o buna zi si o sa fie ca la inceput happy
Cat despre actualul iubit nu stiu ce sa spun, il iubesti destul dar el nu o sa iti poata oferii niciodata ce ti-a oferit acel baiat.
Nimeni nu o sa poata sa ii ia locul acelui baiat si cand spun nimeni, crede-ma chiar nimeni si ori cat de mult l-ai iubii pe actualul nu ai cum sa nu iti aduci cu drag aminte de prima iubire.