| Ale2000de2 a întrebat:

Am o problemă. Am avut un contact sexual neprotejat. Nu a lăsat in mine, dar nu s-a spălat dupa ce a ejaculat. Am luat cu 3 ore după incident pastila Escapelle. Nu am avut vărsături, nici o reacţie negativă. Însă după aproximativ 10 zile dupa ce am luat pastila a început sa imi vină o tentativă de menstruaţie cu durere de burtă, dar sunt in prima zi si e o cantitate chiar redusă fata de cum obişnuieşte sa fie. Ce înseamnă asta? ( acum am luat pastila prima dată).

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca sperma NU a fost ejaculata in vagin si de asemenea si din cauza faptului ca actul sexual a fost intretinut cel mai probabil dupa terminarea perioadei fertile cu 3-4 zile adica in perioada INFERTILA a ciclului menstrual. De asemenea pe baza analizari situatiei se poate aprecia ca sangerarea pornita dupa trecerea a 10 zile de la data la care a fost administrata pastila Escapelle, reprezinta de fapt sangerarea menstruala normala mai ales ca au existat si anumite simptome premenstruale. Multa sanatate!

| Ale2000de2 explică (pentru corbulalbrosu):

Sângerez foarte puţin.

5 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Pastila se ia in mod normal DOAR recomnadata si prescrisa de medic, dupa ce te consulta si iti face o anamneza ca lumea, ca sa iti dea cea mai potrivita organismului tau!
NU se ia asa, dupa ureche! De aceea ai avut acele reactii!
De ce nu ati folosit prezervativ?!
Lichidul preejaculator te poate face mamica!

| 2EXA a răspuns:

Si eu am folosit Escapelle din nestiinta. Eram prost informata si credeam ca poti ramane insarcinata din absolut orice. Ei bine cam exact ca tine patisem si eu.
Nu era necesar sa iei pastila deoarece nu ai cum sa ramai. De altfel pastila de urgenta iti deregleaza menstruatia, fie ca in prima luna fie peste cateva luni.
Totul este okay insa e recomandat sa NU iei mai mult de 2 pe an.Au efecte negative.

| Ale2000de2 explică (pentru 2EXA):

Si tu ai sangerat foarte puţin?

| Ale2000de2 explică (pentru 2EXA):

Ai avut sângerare putina?