| Andreeaberecleanuuu a întrebat:

Am o problema care ma macina pe dinauntru.De ce am impresia că as vrea sa dețin controlul asupra vietii iubitului meu? Gen mi-e frica sa nu mă înșele, sa nu se plictisească de mine, desi mi-a spus ca nu se va plictisi si ca ma iubeste din ce in ce mai mult si ca ar face orice pentru mine.Nu l-am prins niciodată cu vreo chestie de genul. Oare cum mi-as putea da seama daca ma inseala? Sunt distrusa pur si simplu si ma îngrijorează enorm lucrurile astea.Gen el a fost intr-un anturaj prost, insa acum s-a schimbat dar mi-e frica sa nu recidiveze, desi a spus ca e foarte multumit de cum este acum si ca nu ar vrea să revina la obiceiurile din trecut.Gen el a tinut sus si tare sa fie cu mine si a dorit asta din suflet, insa cat timp vorbeam cu un tip, el era foarte nervos pe acest aspect, insa isi cauta o alta persoana pentru ca văzuse ca nu are cum sa fie cu mine, insa el trăgea de mine si era insistent, ca să fiu cu el impreună.Nu a renuntat la prietenii sai dintr-o data, ci treptat.Treptat a renuntat la ei, nu mai mergea cu ei si acum aproape deloc.Ma iubeste si are planuri de viitor cu mine, insa eu am o frica enorma de a nu fi înșelată pentru ceva mai bun. Explicatia lui era ca nu poate gasi pe cineva mai buna ca mine pentru ca am toate calitatile pe care le poate intalni la o fata, insa no, imi este frica.Ce as putea sa fac?

5 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

De ce ai această impresie?
Insecurităti, stimă de sine scăzută.
Asta daca te gandesti ca altcineva poate să-l răpească.
Există această posibilitate, precum si faptul ca tu ai putea gasi pe altcineva mai bun. Nimic nu este 100% sigur.
Însă, nu este in regulă să o mentii în ritmul acesta. Trăieste prezentul.

| Freya1 a răspuns:

Cred ca ne-am tâmpit cu paranoia ta.
Ai două variante.
1.Ramai singura tot restul vietii ca sa nu mai ai astfel de temeri si sa nu ii mai terorizezi si pe alti.
2.Du-te la un psihiatru ca ai o problema enorm de mare cu încrederea de sine.
Si eu mai fac crize de gelozie sau imi mai tachinat iubitul, dar niciodata nu stau si ma gandesc 24 din 24 cat sunt eu de nașpa, cât de ok sunt restul fetelor si ca acum el se calareste cu alte 10.Asta e o boala scuza-ma ca iti zic.

| llleo a răspuns:

Privește te n oglindă și dă ti cateva palme sa ti revii la normalitate. numai un om bolnav ar putea sa faca ce faci tu. si chiar daca te părăsește, ce faci, te omori? d aia fug unii de voi. fiti normale la capu ala

| NarcisIfrim a răspuns:

Asta iti va afecta enrom relatia. Daca vrea el poate sa te insele si cu tine de mana pe strada, daca vrea te inseala oricum.
Traieste clipa altfel vei trece pe langa ea si it va parea rau..ai sa vezi
Termina cu chestiile astea, daca se intampla se intampla si nici nu iti da motiv sa te gandesti la asta

| Petre_Ilinca_1998 a răspuns:

Gelozia excesiva nu este buna! Poti strica totul doar cu gelozia, probabil ai nevoie de ajutorul unui psiholog. vezi si acest articol, poate te ajuta https://suntmamica.com/sunt-foarte-geloasa-ce-sa-fac/