| UnCopilMicuts a întrebat:

Eu am 16 ani si am o relatie de aproape un an cu iubitul meu care este mai mare cu 7 ani ca mine. Cand l-am cunoscut eram virgina. Dupa 4 luni de relatie am facut dragoste aman2 din iubire. El este din alt oras dar vine la mine. Dupa cum vad eu cred ca ma iubeste foarte mult si eu il iubesc la fel. Dupa ce am facut dragoste cu el mi-a promis ca nu ma va lasa niciodata. Acum nu stiu ce pot sa spun... sper sa fie asa. Ma cam macina un gand, ca dupa un timp se va plictisi de mine si se va duce la alta. Am vorbit despre asta cu el dar mi-a promis ca nu face niciodata asa. Eu nu pot sa cred asta si imi e frica. Voi ce spuneti? Dati-mi un sfat, sau nu stiu, mai ales de la baietii care au relatii sau fetele care au trecut prin din astea. Multumesc! dau fundita :*

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi tu draga mea, intr-o relatie nimeni si nimic nu iti poate garanta ceva. E foarte bine ca ati discutat problema, dar nu e bine daca tu ai ramas cu ganduri negre. E putin complicat fiindca relatia voastra este una la distanta si astfel de relatii ca sa reziste trebuie in primul rand sa intruneasca doua mari conditii : iubire si incredere. Aceste doua ingrediente sunt cheia reusitei in a avea o relatie lunga si frumoasa, mai cu seama cand este vorba de o relatie la distanta. Este foarte importanta increderea in partener dar si increderea de sine nu este ceva peste care sa treci cu vederea. Daca nu ai incredere de sine apar intodeauna conflicte. Trebuie sa te increzi in tine, sa nu te gandesti ca exista o alta fata mai buna decat tine si nu doar sa te gandesti la asta ci sa si faci in asa fel incat sa nu existe o fata mai buna decat tine. Trebuie sa mentii aprinsa flacara iubirii si a pasiunii. De cate ori va vedeti surprinde-l cu ceva, da-i ceva in plus fata de cat i-ai dat la intalnirea precedenta si mereu pastreaza un as in maneca in asa fel incat intre voi sa nu intervina niciodata rutina. Faceti intodeauna lucruri noi, las-l sa te descopere incetul cu incetul, fii un pic misterioasa astfel il faci curios, il umpli de dor si de dorinta de a te revedea cat mai curand posibil. Daca dupa fiecare intalnire cu tine vei ramane mereu prezenta in gandurile si in visele lui atunci negresit se va intoarce la tine.

| UnCopilMicuts explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru raspuns, gandesti foarte bine. :* Vezi tu..am doar 16 ani dar in trecut am mai avut o relatie cu cineva de 8 luni care era din oras cu mine si am avut mare incredere dar el umbla cu inca 2 fete...de atunci pentru mine totul e posibil. Sper din tot sufletul sa nu fie la fel si sa avem o relatie lunga. Sa ma astepte sa termin scoala si sa continuam si dupa. Nu stiu ce sa zic, sunt constienta ca ma iubeste deoarece tot ce i-am spus sa faca pentru mine a facut...e mai mult de povestit nu intru in amanunte :* Mersi mult de raspuns. Sper sa fie cum spui tu. Multi nu ne dau sanse deoarece e diferenta intre varste si e o relatie la distanta.vom vedea cu timpul

| anonim_4396 a răspuns (pentru UnCopilMicuts):

Si eu am o relatie la distanta care dureaza de mai bine de trei ani jumatate, stiu ce inseamna si ce implica o astfel de relatie. Daca vrei sa vorbim, daca ai nevoie de o prietena cu care sa discuti problema asta si nu numai imi poti scrie in privat. Te pup!

22 răspunsuri:
| Miauti a răspuns:

Terminati dracu cu termenul - relatie... La 4 luni nu exista relatie... "Un cuplu se poate comporta ca un cuplu perfect echilibrat timp de trei ani, ba chiar de cinci ani "

Deci minim 1 an tr sa aveti ca sa poti spune ca santeti intr-o relatie...

| yekto a răspuns:

Fa tot ce poti sa lasi gandul asta la o parte. cand vine inlocuieste-l cu altul. nu te ajuta si il vei dispera si pe el si incet incet ai sa-l indepartezi. si atunci o sa-ti zici - "vezi ca am avut dreptate".
bucura-te de viata, traieste-o, iesi afara si fa orice vrei tu (nu singura in casa, calc sau alte din astea), vb cu el despre chestii frumoase, incurajeaza-l, asteapta-l, spune-i ca-l iubesti, faceti planuri, visati...
daca o sa fie sa va despartiti o sa fie si gata. nu are rost sa superi de pe acum pentru ce ar putea fi (stii povestea cu dropul de sare, nu?).
fericire

| UnCopilMicuts explică (pentru yekto):

Nu e asa cum crezi tu, eu eram virgina si el a fost primul din viata mea cu care am inceput viata sexuala. Pentru fete nu e usor sa se culce cu unul si cu altul. Altii vor crede ca suntem curve. Nu ma compar cu alte fete dupa ce ma culc cu unu hai si cu altu.

| neutrino a răspuns:

Iti place sa fii mintita. In acest caz, raspunsul nu poate fi decat: fii linistita, el te iubeste si nu te va parasi niciodata.

| sofisis a răspuns:

Normal ca relatia ori va merge ori nu. Deci ai 50% sanse sa ramana cu tine.
Dar de ce nu iei in calcul ca poate peste cativa ani nu o sa mai vrei tu sa fii cu el?

| Alcyon a răspuns:

Relatie la distanta= apa de ploaie. Ochii care nu se vad se uita, tine minte asta. Nu e bine sa-ti faci prea mari iluzii cu el. Daca s-a culcat cu tine, nu inseamna ca o sa te ia si de nevasta. Varsta ta e prea mica. Mai ai ani buni pana sa iesi pe banii tai si e greu de crezut ca el o sa te astepte atata timp.

| Daalalifnuunalif a răspuns (pentru Alcyon):

Corect!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alcyon):

Si ceea ce spui tu este o varianta, ma refer la "relatie la distanta=apa de ploaie". Dar nu este regula. Eu am o relatie la distanta care dureaza de 3 ani jumatate si nu da deloc semne de dezechilibru. Sunt acolo niste ingrediente care o face sa functioneze chiar mai bine decat o relatie obisnuita, unde aparitia rutinei este o problema doar de timp, daca exista acele ingrediente, atunci ea functioneaza. E ca la bucatarie, pui in prajiturica ce trebuie pus ca sa iasa buna si va fi buna, nu pui, nu va fi buna. Te pup!

| Daalalifnuunalif a răspuns:

Buna, diferenta de ani nu ar fi o problema, numai ca, trebuie sa fii foarte atenta sa nu-si bata joc de tine profitand ca tu esti minora. Poate nu o fi asa. Spera sa fie un baiat de cuvant. Ia pune-l sa se jure pe cruce ca nu te va lasa, vezi, ce va face?

| piticelm a răspuns (pentru Daalalifnuunalif):

Sa se jure pe cruce?straight face dar nu vrei sa isi verse si sangele pentru asta? Daca omul spune ca te iubeste, inseamna ca asa este.Trebuie sa il intelegi si sa ai incredere in el.Intre mine si prietenul meu este o diferenta mult mai mare de kilometri, ce ar trebui sa ii fac, sa-l pun sa jure pe cruce?rolling on the floor..nu,ci doar am incredere happy

| Daalalifnuunalif a răspuns (pentru piticelm):

Bravo tie ca ai incredere! Sa te vad unde ajungi cu increderea asta. Pana nu te vezi cu baiatul la altar, sa nu crezi in vorba lui draga! Poate sa-ti promita marea si sarea, nu se merita sa crezi! Crede-ma! Eu am 38 de ani si stiu ce va zic!

| piticelm a răspuns (pentru Daalalifnuunalif):

Te abati de la subiect grav.A pune pe cineva sa jure pe cruce, este o problema psihica.Nu ma intereseaza pe mine alte aspecte,ci doar aspectul ciudat,pe care nu l-am putut intelege,acela de a JURA PE CRUCE. Daca unui om nu ii acorzi incredere,nu vei primi incredere, multumesc pentru sfatul tau, cel ''bun'', insa cu juratul pe cruce, nu cred ca as ajunge undeva.De fapt, ba daaaa, la Socola numarand picaturile de apa dintr-o galeata.

| Daalalifnuunalif a răspuns (pentru piticelm):

Eu, doar am dat doar un exemplu, eu am fost ca voi tanara, dar voi ca mine inca nu ati fost la anii mei. N-ar fi o problema psihica, doar ca iti faci o mica-mare baza ca o temelie asa. Ei, sper sa nu trebuiasca sa faceti asta, ca nici eu nu am facut-o, dar asta a facut-o sotul meu fara sa ma astept. Treaba voastra, v-am pupat! Sa fiti iubite si aveti grija de voi!

| Alcyon a răspuns (pentru piticelm):

Probabil e o persoana credincioasa si de asta a zis asa. Nu vad ce ti se pare asa ciudat.

| piticelm a răspuns (pentru Alcyon):

Daca ai fi citit un pic mai sus, ai fi inteles ca nu era vorba de credinta.Concluzia? nu ma intereseaza aceste aspecte,exact cum am mai zis, am dreptul sa spun ce vreau, daca mie mi se pare ciudat, foarte bine, treaba mea.Cunosc oameni cu 40 de ani de casnicie,fara povesti cu cruci, icoane si etc, iar atunci cand esti credincios, din contra, nu te juri pe cruci ci ai incredere. Sper ca m-am facut inteleasa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Daalalifnuunalif):

Si la altar daca jura este aproape egal cu zero. Stii cati barbati casatoriti in fata altarului ajung sa isi inseale nevestele sau sa le lase pentru alte femei? Oho, cu carul ori mai exact, cei mai multi dintre ei. Juramantul nu reprezinta nici pe departe o garantie scumpa mea! Nu exista garantii! Tot ce putem face este sa gasim cele mai bune cai de a ne tine partenerul langa noi si acelea nu sunt juramintele, geloziile, posesivitatea. Daca reusim sa ne pastram partenerul, reusim prin multa intelepciune (intelepciune cu tot ce presupune ea) si daca asta nu este calea atunci nu exista alta.

| Daalalifnuunalif a răspuns (pentru Alcyon):

Multumesc.

| Daalalifnuunalif a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate ca ai dreptate, dar, nu in toate religiile se intampla asta. Si, chiar daca se intampla, destinul ii readuce inapoi de unde au plecat. In religia mea, sotia nu-si inseala barbatul, si nici invers; si nu se despart la noi. Avem o religie cu mai mult cap si responsabilitate. La credinta ortodoxa, de aceea toti barbati aproape curvesc si isi inseala sotiile, pentru ca stiu ca au libertatea de a se desparti cand au ei chef, si se recasatoresc de nu stiu cate ori, si se schimba de sotii ca d eciorapi! Pe cand la noi nu este asa! La ROMANO-CATOLICI nu se exista despartiri cand are omul chef! La noi stie sa te faca mult mai constient de prima data ca, te iei, te iei pentru toata viata si la bine si la rau! Si uite asa nu mai sufera atatia copii in urma despartirilor! La noi este o credinta mult mai profunda! Este credinta de la Papa de la Roma! Cine nu stie cum este in religia asta sa taca sa nu vorbeasca! Si, sa nu uitam ca in oruice religie mai sunt si uscaturi, asa ca daca stit pe cineva de religia mea curvar, asta nu inseamna ca toti credinciosii sunt la fel, nu nu! Nu judecati ca sa nu fiti judecati! La noi cand se jura in Biserica pe Cruce, preotul spune asa: Dumnezeu ce uneste, omul sa nu desparta! De aceea am zis eu de jurat pe cruce! Nu mai aruncati cu vorbe de ocara daca nu stiti cu cine vorbiti aici!

| UnCopilMicuts explică (pentru Daalalifnuunalif):

Sa jurat in fata bisericii dar nu stiu ce pot spune..vezi tu mai e mult timp pana cand vom fi impreuna pentru totdeauna. Eu mai am scoala sa o termin si in acesti ani el isi poate schimba gandirea. Eu nu il vad un baiat asa "curvar" dar sunt fete care se baga cu forta intr-o relatie

| Daalalifnuunalif a răspuns (pentru UnCopilMicuts):

Imi place cum gandesti. Daca nu ar fi EVELE curvitele care strica atatea relatii sincere, dar lumea este plina cu fete din astea! Deci, este bine sa mai ai rabdare totusi. Timpul va decide. Orice om este schimbator, si asta din cauza vietii.