| Marianacau a întrebat:

Buna, am o problema! De 49 de zile nu mi-a mai venit menstruația și sunt foarte stresata, mentionez ca sunt virgina deci nu poate fi vorba de o sarcina. Acum 49 de zile când am avut ultima oara menstruație nu a fost chiar ca de obicei, a fost mai putin cantitativ decât in general și mai spre maroniu, însă durata a fost aceeași. Am mai avut o problema asemănătoare și in Octombrie 2017, când mi-a venit după 57 de zile, însă a trecut destul de mult timp de atunci. Care credeti ca ar fi problema? Și ce ar trebui sa fac sa îmi vina? Sunt foarte stresata pentru ca nu inteleg de ce nu îmi vine odata.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In cazul tau, problemele pot fii de natura hormonala sau endocrina.
Te sfatuiesc sa vezi de urgenta un ginecolog, sa te consulte sa vada daca nu ai:
- chisturi pe ovare
- fibroame
- edometrioza
Alte cauze care pot intarzia ciclul pot fii:
- obezitatea sau
- anorexia
Iar pentru asta, ar trebui sa vezi un endocrinolog si un nutritionist.

| corbulalbrosu a răspuns:

Activitatea hormonala din organismul tau se produce dezordonat si din acest motiv lungimile ciclurilor menstruale sunt foarte diferite. In astfel de situatii in cele mai multe cazuri ovarele sunt afectate de sindromul ovarelor chistice/polichistice (SOC/SOPC) si din acest motiv activitatea ovarelor este mai mult sau mai putin blocata si ovarele nu reusesc sa dezvolte si nici sa maturizeze si sa elibereze ovulul dupa un anumit timp precis stabilit care de regula este in jur de 14 zile si din acest motiv ciclul devine NEREGULAT cu lungimi imposibil de anticipat. Chiar de la inceput trebuie sa stii ca ciclul menstrual NU este influentat, modificat sau conditionat de factori externi. Pornirea menstruatiei este dirijata STRICT hormonal si din acest motiv pot sa existe cicluri menstruale REGULATE dar la fel de bine si din pacate cele mai multe cicluri menstruale sunt de fapt cele NEREGULATE. Caracteristica principala a ciclului menstrual NEREGULAT este insasi IMPREDICTIBILITATEA, privind atat momentul de incepere/producere a menstruatiei cat si anticiparea lungimea ciclului menstrual, fiindca nu exista un reper fix fata de care sa se poata calcula/prezice sau determina atat ziua de ovulatie cat si a perioadei fertile. In situatia prezentata in intrebarea ta, se poate afirma fara greseala ca este vorba de o dereglare hormonala destul de importanta, situatie care apare si care se poate produce doar din cauza activitati foarte proaste si incorecte a uneia sau a mai multe glande endocrine. Fiindca o alta caracteristica principala a unui ciclului menstrual NEREGULAT este si IMPREVIZIBILITATEA, reiese ca lungimea ciclului ca numar de zile, poate sa difere de la un ciclu la altul si diferentele sa fie chiar foarte mari uneori chiar de multe saptamani, uneorichiar si 4-6 luni. Aceste modificari privind lungimea diferita a ciclului de fiecare data se datoreaza dereglariilor hormonale care apar pe fondul functionarii incorecte/defectuoase a glandelor endocrine (tiroida, hipofiza, glanda pituitara, folicul ovarian, etc.) care nu produc la timp si in cantitatile normale si intr-o proportie echilibrata a celor doi hormoni feminini estrogen si progesteron. Aceste deficiente hormonale provoaca ovulatii imprevizibile care pot sa aiba urmari prin producerea unor menstruatii atipice, slabe cantitativ, de regula imprevizibile, imposibil de a fi determinate
exact. Aceasta situatie destul de neplacuta poate fi remediata doar medical, prin efectuarea unui set complet de analize endocrinologice si pe baza rezultatelor obtinute medicul ginecolog in colaborare cu medicul endocrinolog, va fi in stare sa analizeze si sa determine situatia reala/exacta si sa iti indice tratamentul hormonal de urmat pentru a incerca sa ti se regleze ciclul menstrual. In caz contrar toata viata ta te vei confrunta cu dereglari din ce in ce mai dese si mai intense si de asemenea cu teama constanta/permanenta si stresul provocat de teama de a nu apare o sarcina nedorita dupa inceperea vietii sexuale. Probabil ca orice medic ginecolog specialist dupa o consultatie serioasa iti va prescrie folosirea de pastile anticonceptionale o anumita perioada de vreme pentru a se regla ciclul menstrual. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să mergi la un ginecolog.
Eu am avut o colegă în liceu care trebuia să ia tratament pentru ai veni menstruația.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

De ce te stresezi atat daca esti virgina? laughing
O sa-ti vina. Menstruatia nu e mereu regulata. Totusi, poti sa mergi la un ginecolog, ca sa scapi de stres.

| Alinaa901234 a răspuns:

Dacă ciclul ți-a venit în urmă cu 2-3 ani e normal să nu ai menstruația regulată. Până se reglează ea așa se întâmpla.dar pentru liniștea ta, te poți duce la un medic ginecolog pentru un control. Câteodata se poate întâmpla să reprezinte și o problemăhappy