| geor9e a întrebat:

am o problema destul de serioasa de fapt e vorba de fosta mea prietena. Suntem impreuna de 2 ani de zile sunt plecat in strainatate am tinut si tin la ea ca la ochi din cap insa sunt destul de posesiv si gelos! in 2013 am fost de vreo 6 ori in tara doar pentru ea va dati seama tineam enorm de mult la ea, insa problema este urmatoarea o tineam tare din scurt nu prea iesiea cu prieteni in oras pentru ca stia ca ma supar statea mai mult in casa si vorbeam mai mereu pe interenet sau la telefon etc. eram lipti unu de ceallat ne iubeam enorm dar acu saptamana trecuta sambata a fost vorvba ca iese cu un var de al ei cu un preten de-al varului ei si cu o prietena de a iei mi-a promis ca imi va scrie cand este acolo cu ei ca sa nu avem discuti. cand s-a intalnit cu ei a spus ca i se descarca telu si imi scrie mai tarziu, imi scrie dupa 2 ore dupa ce sau dus toti acasa si uite asa sa ivit scandalul. ne-am certat dar ea susutinea ca chiar i se descarcase telu am zis hai sa luam o pauza de 3 zile zis si facut era si ea suparata. dupa 3 zile ea tot suparata era. mi-am cerut scuze in fel si chip se saturase sa o tot tin aproape de mine am inteles-o mi-am cerut scuze numai eu stiu cat am vazut ca nu vrea si am zis ok hai sa terminam relatia amiabil. imi scrie urmatoarea zi ca nu poate trai fara mine ca isi,, taie venele" zic hai sa mai incercam oadata. asta a fost joi, sambata merg la pescuit si am vb cu ea la tel nu mare lucru zicea ca ma asteapta sa vb pe fb. ajung tarziu pe la 11 acasa si aveam un instict ca cv nu e ok am intrat direct pe fb ei. si vad ca vb cu baiatu ala cu care se intalnise atunci care era cu varusau, il chema pe el in oras ii facea invitatie am crezut ca innebunesc el refuza da ea tot insista nu mi-a venit sa cred neam ceratt ft urat am facut-o in ultimu hal ea spunea ca inca nu a iesit cu el dar numai intentia ca a vrut sa il invite spune tot is terminat psihic i-am spus ca o urasc am facut-o in ultimu hal voi ce credeti merita asta? am grsit eu? ea zicea ca nu m-a inselat si ca nici nu vroia da eu stiu exact ce vroia de la el oare am facut bine ca i-am dat gara voi ce parere aveti? ajutati-ma va rog! tin ft mult la ea dar nu ma aseptam din partea ei sa imi faca una ca asta a iesit o singura data cu ala si deja la chemat la intalnire nu pot sa cred nici acum! dati-va cu parerea va rog Mersi mult!

Răspuns Câştigător
| ALGator a răspuns:

"nu as vrea sa dau cu piciorul la 2 ani de zile"
Asta e un gind bun. Probabil ca esti bine intentionat.
Dar felul tau de a te comporta "posesiv" si unele idei din mintea ta (pe care probabil le-ai preluat de pe unde le-ai vazut) iti pun bete in roate. Poti sa ai 100 de iubite, daca nu faci efortul sa te revizuiesti tot asa iti va merge.
Nici nu stiu ce sa comentez.

Contactul pe internet, de exemplu. In loc sa vorbiti de planuri de prezent, viitor, de ce ati mai aflat, simtit, trait, sa va "giugiuliti" tu te apuci sa-i faci prezenta. Cine te crezi? Fata a facut pasul sa stea doi ani dupa fundul tau. Ti-a raspuns cu rabdare la toate controalele periodice pe care i le faci (desi de la un nivel de siciiala in sus trebuie sa te trimita undeva). Deja asta e un lucru mare, dar care pentru tine nu face doi bani.
Inceteaza sa-i faci prezenta si vei fi si tu si ea mai linistiti. Nu exista nicio alta latura a existentei voastre care sa fie frumoasa si pe care sa o traiti atunci cind va intilniti pe internet?

Din pacate e foarte greu sa deslusesc ceva din povestirea ta - fii mai coerent, mai structurat, mai pune punct, mai incepe un paragraf nou. Dar atit cit am priceput din relatarea ta controlul asta al tau pe internet asupra ei e enorm. Cu un asa comportament esti in urma cu 300 de ani.

Cum poti sa respecti si sa te bucuri de un astfel de om pe care il tratezi ca pe o gaina de cotet? Care e placerea?

Aveti doi ani de zile petrecuti impreuna in care "v-ati iubit enorm" (in conceptia ta) dar in care nu ati construit o structura. O mare parte din timp l-ai folosit ca sa o pindesti. Pai de la un anumit nivel de presiune si siciiala in sus nimanui nu-i mai convine sa fie sincer. Trebuie sa minta, sa "insele" ca sa poata trai o viata cit de cit normala.

Nu o cunosc pe fata, deci nu sunt avocatul ei. Povestea ta mi-a trezit mai mult compasiune pentru ea decit cu tine. Desi ceeace scriu ti-ar fi tie de folos in primul rind. Dar incearca sa iei o pauza si sa te gindesti la ce ti-am scris, sa te documentezi. Poate fa-ti rost de niste literatura (nuvelele lui Cehov de exemplu, "Un duel" etc - vei vedea ca povesteste lucruri ca si cum ar fi astazi). Fa-te un pic mai "intelectual" - nu e periculos deloc. Fa-ti lectiile acasa timp in care lasa si fata sa dea o tura pe Strada Mare - nu o sa ajunga o depravata din asta. Stoarce-ti mintea, sapa ca sa iti gasesti o pozitie mai avantajoasa fata de viata.
Redimensioneaza-te in relatie cu iubita ta: scrii de parca tu ai fi un gigant si ea o giza.

Eu stiu ce vorbesc, dar nu esti obligat sa ma iei in serios.

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Vina va apartine la amandoi, tu plecat ea nu rezista singura mult timp asa ca dao uitarii

| geor9e explică (pentru mgtow):

Urmeaza sa ma intorc in tara la sf luni e prima oara cand se intampla asta intre noi de aia nu stiu cum sa reactionez desi ne-am despartit inca paraca as mai vrea-o
mersi de raspuns!

| neutrino a răspuns:

A avea o iubita nu-ti da dreptul sa fii si stapanul ei. Daca o iubesti atat de mult, de ce nu o ceri de sotie?

| geor9e explică (pentru neutrino):

Da asa este, am 22 de ani ea doar 18 inca nu e de insuratoare are sc facultate planuri stiu ca am gresit asat a fost cea mai mare greseala a mea am fost ft posesiv acum suntem despartiti ma macina gandul ca acum poate fi cu respectivu dar stiu si ca ma iubeste enorm nu stiu cum sa procedez in acest moment sincer sa ii cer scuze ca am vb urat cu ea sa vad ce spune sincer as vrea sa continui intr-un fel dar ma doare ca a cautat fericirea in alta parte!

| cristimihailov a răspuns:

Scuza-ma, ca iti spun, dar parerea mea este ca esti cam egoist.

Gaseste-ti o fata acolo unde esti acum. Si las-o si pe actuala sa isi traiasca viata.

E scurta viata.

Oamenii vor atingere. Si tu si ea vreti atingeri, etc. Daca nu se poate, nu este decat o stare de subordonare psihica.

Fa un pustiu de bine si desparta-te de ea. Las-o sa isi vada de viata ei.

Si tu uita-te la a ta.

| ALGator a răspuns:

"tineam enorm de mult la ea"... "o tineam tare din scurt".
Dau citeva citate din povestea ta plina de contradictii.
Parerea ta despre tine nu corespunde cu realitatea.
Pentru inceput, nu ai cum sa, iubesti ca pe ochii din cap" pe cineva si in acelasi timp sa-l tii din scurt ca si cum ar fi copil (si nu al tau!).
Maturizeaza-te, renunta la o parte din prejudecati, slefuieste-ti comportamentul (miroase a misoginism si superficialitate). Daca vrei... eu imi spun doar o parere.
Cu felul tau de a fi nu-ti va fi usor, chiar daca vei avea multe alte iubite la care,, tii ca la ochii din cap".
Problema e in terenul tau.
N-am timp sa trec prin toate astea aici, dar sa stii ca nu am nimic cu tine personal.

| geor9e explică (pentru ALGator):

In mare parte parte ai dreptatae chiar tin la ea si in momentul de fata o tineam din scurt nu stiu poate asa consideram eu ca pot sa tin alaturi de mine de la distanta nu stiu tocamai de aceea am lasat intrebarea pentru ca am picat intr-o situtatie in care nu m-am gandit vreodata ca am sa ajung sincer e prima mea relatie assa lunga si nu as vrea sa dau cu piciorul la 2 ani de zile iti multumesc pentru raspuns!

| ALGator a răspuns (pentru geor9e):

"nu as vrea sa dau cu piciorul la 2 ani de zile"
Asta e un gind bun. Probabil ca esti bine intentionat.
Dar felul tau de a te comporta "posesiv" si unele idei din mintea ta (pe care probabil le-ai preluat de pe unde le-ai vazut) iti pun bete in roate. Poti sa ai 100 de iubite, daca nu faci efortul sa te revizuiesti tot asa iti va merge.
Nici nu stiu ce sa comentez.

Contactul pe internet, de exemplu. In loc sa vorbiti de planuri de prezent, viitor, de ce ati mai aflat, simtit, trait, sa va "giugiuliti" tu te apuci sa-i faci prezenta. Cine te crezi? Fata a facut pasul sa stea doi ani dupa fundul tau. Ti-a raspuns cu rabdare la toate controalele periodice pe care i le faci (desi de la un nivel de siciiala in sus trebuie sa te trimita undeva). Deja asta e un lucru mare, dar care pentru tine nu face doi bani.
Inceteaza sa-i faci prezenta si vei fi si tu si ea mai linistiti. Nu exista nicio alta latura a existentei voastre care sa fie frumoasa si pe care sa o traiti atunci cind va intilniti pe internet?

Din pacate e foarte greu sa deslusesc ceva din povestirea ta - fii mai coerent, mai structurat, mai pune punct, mai incepe un paragraf nou. Dar atit cit am priceput din relatarea ta controlul asta al tau pe internet asupra ei e enorm. Cu un asa comportament esti in urma cu 300 de ani.

Cum poti sa respecti si sa te bucuri de un astfel de om pe care il tratezi ca pe o gaina de cotet? Care e placerea?

Aveti doi ani de zile petrecuti impreuna in care "v-ati iubit enorm" (in conceptia ta) dar in care nu ati construit o structura. O mare parte din timp l-ai folosit ca sa o pindesti. Pai de la un anumit nivel de presiune si siciiala in sus nimanui nu-i mai convine sa fie sincer. Trebuie sa minta, sa "insele" ca sa poata trai o viata cit de cit normala.

Nu o cunosc pe fata, deci nu sunt avocatul ei. Povestea ta mi-a trezit mai mult compasiune pentru ea decit cu tine. Desi ceeace scriu ti-ar fi tie de folos in primul rind. Dar incearca sa iei o pauza si sa te gindesti la ce ti-am scris, sa te documentezi. Poate fa-ti rost de niste literatura (nuvelele lui Cehov de exemplu, "Un duel" etc - vei vedea ca povesteste lucruri ca si cum ar fi astazi). Fa-te un pic mai "intelectual" - nu e periculos deloc. Fa-ti lectiile acasa timp in care lasa si fata sa dea o tura pe Strada Mare - nu o sa ajunga o depravata din asta. Stoarce-ti mintea, sapa ca sa iti gasesti o pozitie mai avantajoasa fata de viata.
Redimensioneaza-te in relatie cu iubita ta: scrii de parca tu ai fi un gigant si ea o giza.

Eu stiu ce vorbesc, dar nu esti obligat sa ma iei in serios.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa se intampla cand dai nas in nas cu realitatea pentru prima oara, e ca si cum a-i primi un sut in stomac. Si vei crede tot ce iti va spune, dar vei crede pentru ca iti doresti sa o crezi, nu pentru ca e adevarat. O chestie amuzanta pe care am observat-o este ca fetele te fac sa te consideri posesiv, chiar si atunci cand nu esti. Doar pentru ca nu vrei sa o lasi sa faca absolut tot ce vrea, mai ales cand stii ca unele dintre chestiile pe care vrea sa le faca se pot sfarsi cu ea cunoscand si placand alti baieti, nu inseamna ca esti posesiv, inseamna ca ai un creier si il folosesti.

Dovada ca ai avut motive sa fii posesiv ai primit-o. Cum scapa, cum alearga dupa baieti. Doar pentru ca a-i prins-o cu mata in sac, nu inseamna ca a fost si prima oara. Evident, ea se va jura ca a fost prima oara. Faptul ca ea tragea de respectiv sa iasa impreuna ar trebui sa-ti dea de gandit, s-ar putea ca iubita ta sa nu fie chiar ce crezi tu ca e.

Oricum, relatiile la distanta sunt destinate esecului. Si nu distanta e de vina, de vina sunt oamenii care isi interpreteaza gresit libertatile si isi arata adevarata fata. Tu ai vazut ce face iubita ta cand ramane singura. Acum ai de ales intre a ignora realitatea sau a cauta fericirea in alta parte.

| piticelm a răspuns:

De unde stii tu ca vroia sa te insele? Crezi ca daca nu te iubea,mai statea dupa tine la distanta? Crezi ca ar fi stat ea in casa pentru tine,daca nu te iubea? Fii omule realist,altele nu stau, nici cand au iubitii langa ele! Poate ca a simtit nevoia sa vorbeasca cu cineva, poate s-a saturat de posesivitatea ta, nu este un obiect, are si ea viata ei.Ai atatea pretentii,dar oferi doar gelozie,posesivitatea si nervozitatea, pai nu se satura si ea odata? Asa iti trebuie, sa vezi ce ai pierdut, ca alta sa stea dupa tine, nu o sa mai gasesti.Mai bine ti-ai cere scuze.

| geor9e explică (pentru piticelm):

Oricat de dureros suna asa este sunt exact asa cum ai spus cuvant cu cuvant de parca m-ai cunoaste si vb foarte serios a stat foarte mult dupa mine si eu am facut foarte multe pentru ea dar am gresit mult ft mult.

| DonVagos a răspuns:

Pai aici ai gresit si tu putin deoarece ai tinut-o prea din scurt, nu i-ai dat si ei putin timp liber pentru a iesi cu prietenele in oras, pentru cumparaturi etc.
Eu vreau sa te fac acum sa intelegi ca daca vrei sa ti o femeie aproape de tine trebuie sa nu o ti asa din scurt.
Poate ca nu avea intenti cu ea, poate ca doar ca simtea nevoia sa iasa cu cineva la un suc sa mai discute.
Eu zic sa te impaci cu ea inapoi si sa nu o mai ti numai in casa, gelozia nu este buna inr-un cuplu, gelozia duce numai la cearta si la despartiri.
Acum daca tu esti numai plecat relatie in alte tari iar ea este in Romania face ca relatia voastra sa se destrame usor usor deoarece poate ca uneori ea simte nevoia sa vorbeasca cu cineva si nu poate pentru ca esti gelos.
Eu sper ca te-am ajutat.
Bafta! Si nu uita, gelozia nu este buna intr-un cuplu!

| geor9e explică:

Acum suntem despartiti si peste 2 saptamani merg in tara definitiv dar i-as mai da o sansa parca ca nu m-a inselat doar vroia dar ma macina incontinu doar ideea ca a vrut sa se intalneasca cu respectivu!