| Georgiana0505 a întrebat:

am o problema foarte complicata si chiar nu stiu ce ar trebui sa fac. Pentru inceput... sunt cu un baiat de un an si ceva si ne iubim foarte mult si ne intelegem bine. Caracterul meu este mai tare decat al lui, dar asta nu inseamna ca mereu face dupa mine, ca este sub papuc, pentru ca are si el o parere. Chestia e ca are un frate mai mare decat el cu 4 ani (27 de ani) si el mereu l-a ajutat pe iubitul meu si se simte, oarecum, dator fata de el. Sa va spun problema de azi: vorbeam cu iubitul meu despre ce facem astazi, daca doarme acasa la mine (eu dormind cu o seara inainte la el) si nu a apucat sa imi raspunda pentru ca a zis frate-su "trebuie sa iti fac program, ca stai prea mult cu el." la care eu i-am raspuns "dar tu ai stat 20 si ceva de ani cu el, e randul meu acum". El a raspuns "si ce o sa faca pana la batranete?" Iar eu, i-am raspuns " lasa ca o sa stea cu mine si cu tine pe langa el ca si-asa o sa fim vecini" (ei si-au facut duplex si vor sta unul langa altul) eu fiind, oarecum obligata sa stau pe langa frate-su. Eu nu am nimic cu frate-su, dar ma enerveaza ca se baga singur in seama si vorbeste de parca el ar fi buricul pamantului si l-ar detine pe iubitul meu. Da, sunt foarte apropiati, dar asta nu inseamna ca iubitul meu trebuie sa ii fie dator toata viata. Plus de asta, eu nu o sa tac nicioadata in fata lui, pentru ca eu nu ii sunt datoare cu nimic, iar daca tu nu ma respecti, nici eu nu o fac, chiar daca esti mai mare. Mentionez ca eu am 19 ani, iubitul meu 23 iar fratele lui 27. Cand am mers in camera dupa faza asta, m-a intrebat iubitul meu cum facem astazi si i-am spus ca mi-a spus frate-su deja programul, iar eu o sa stau acasa. Si mai o faza de azi: a venit vorba ca noi cand vom sta acolo, iubitul meu o sa se duca dimineata la cafea la el iar dupa lucru la bere, la care eu i-am spus lu' frate-su ca daca eu vreau sa vina dupa lucru dupa mine si dupa sa mergem la cumparaturi care e problema? El mi-a spus ca pot sa iau tramvaiul. Si a mai venit vorba de baut, iar el a zis ca eu am carnet ca sa imi duc iubitul acasa dupa ce bea. Iar eu i-am zis ca poate eu o sa beau o bere si el o sa ma duca acasa, ca eu nu mi-am luat permis ca el sa poata sa bea linistit. Mentionez ca iubitul meu nu a reactionat la nicio faza ca sa nu ne supere pe niciunul din noi. Cum ar trebui sa ma comport de-acum inainte? Cum sa reactionez? M-a deranjat foarte tare ce a zis! Si mai mentionez ca frate-su lucreaza in Timisoara, iar noi stam la parinti fiecare la vreo 40 de km. Ce sa fac? Chiar am nevoie de un sfat! Va multumesc.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Nu este normal ca nicio persoana sa se bage in relatia voastra, indiferent daca e mama, tata, frate sau sora.
Eu am inteles ca iubitul tau nu vrea sa supere pe nimeni, el vrea,, sa impace si capra, si varza``, insa asta duce la un conflict intre tine si fratele lui.
Nu inteleg de ce ar trebui sa va faca fratele lui program, mi se pare urat ca incearca sa va controleze vietile...si mai ales ca iubitul tau ii permite asta. Daca fratele lui l-a ajutat, asta nu inseamna ca are dreptul sa-i controleze viata. Doar si-a facut datoria de frate.
Eu te sfatuiesc sa vorbesti cu iubitul tau despre cum te face sa te simti toata aceasta chestie cu fratele lui. Intr-o relatie sunt 2 persoane, a treia nu are ce cauta. Nu-l pune sa aleaga, doar explica-i cum te face sa te simti faptul ca el nu ia nicio decizie.
In plus, ai putea vreo cateva zile sa stai deoparte, fara sa dai niciun semn, chiar daca o sa fie greu. Poate asa realizeaza ca fratele lui nu te poate inlocui si va stii sa isi imparta timpul.
Nu permite nimanui sa iti controleze relatia sau viata.
Iubitul tau ar trebui sa se gandeasca la faptul ca te-ar putea pierde din cauza fratelui sau si sa nu aiba nicio relatie de lunga durata pentru ca niciunei fete nu-i convine ceea ce face fratele lui.
Bafta!