| Chr2012 a întrebat:

"Salut TPU. Am 17 ani. La inceputul liceului "am pus ochii pe o colega" care nu este cea mai frumoasa fata din lume(sa nu se inteleaga ca e urata). Aceasta colega mi-a spus urmatoarele zile ca are un iubit cu care sta de aprox. 1 an si ceva. Atunci m-am cam linistit, dar a trecut un an si acum sunt nebun dupa ea... i-am spus mai demult ca o plac si ea nu prea vrea sa auda de asta. Noi acum suntem 2 prieteni foarte buni, iar iubitul ei este plecat in Spania(El are 19 ani.), iar ea tine legatura cu el zi de zi pe mess si la telefon. Fata asta ma intelege, adica acum chiar simt ceva pentru ea si o iubesc, e prima si ultima persoana la care ma gandesc in fiecare zi. As vrea sa aud parerile voastre. Ce credeti? Ar fi mai bine sa o las si sa uit sau poate sa astept cu speranta ca poate se va deschide o portita catre mine?"-Aceasta era intrebarea mea anterioara, as vrea sa adaug:

Acum, as vrea sa mentionez ca ea atunci cand ma vede vorbind cu fete din scoala, sau este langa mine in autobuz si eu vorbesc cu orice fata la telefon vrea sa stie cu fata vorbesc, cine e ea si ce relatie am cu acea fata{Daca nu ii raspund se supara}. De altfel atunci cand fac orice chestie minora se supara pe mine, dar cand altii ii fac ceva nu se supara ca pe mine. De ce? Atunci cand nu o bag in seama pe messenger, observa si ma intreaba daca am ceva cu ea pentru ca mereu eu sunt tipul stresant. Zilele astea am avut o mica cearta din cauza unei vorbe prostesti spusa de mine, apoi ne-am certat putin pe messenger si i-amzis ca ma supar pe ea, la care ea mi-a raspuns ca pot sa ma supar. A doua zi la scoala ne-am ignorat reciproc. Iar urmatoarea zi avea de gand sa se impace cumva cu mine, eu o ignoram, iar ea atunci cand ma vedea vorbind cu niste colegi venea langa mine si se baga in vorba si daca intreba ceva nu ii acordam un raspuns mai cald {adica un raspuns rece}.

Am avut ultima ora informatica unde doamna profesoara m-a rugat sa raman eu si 2-3 colegi mai buni la info. Eu am spus ca raman doar pentru ca urmatoarea ora avea ora cu o clasa unde mai simpatizez o fata, iar ea stia de lucrul asta si la sfarsitul orei s-a dus la profa zicandu-i ca vrea si ea sa ramana. La ora oarecum ne-am cam domolit, am inceput sa vorbesc cu ea si am plecat acasa impreuna, ea m-a rugat sa merg cu ea acasa si eu i-am spus NU pentru ca data trecuta i-am spus ceva si s-a suparat, la care mi-a spus ca atunci cand ne-am certat fost nervoasa si chiar am fost nesimtit la faza aia.

Prin asta vreau sa ma ajutati sa imi formez si eu o parere : Daca tine la iubitul ei de ce totusi ma pastreaza aproape? De ce mereu cand ma racesc cauta o cale sa fim apropiati?

Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Pentru ca nu vrea sa renunte la tine.
Este foarte sigur ca,daca nu ar fi existat iubitul ei,voi doi ati fi fost impreuna.
Dar,pentru ca el exista,te tine si ea,cat de aproape poate.
In timp,s-a obisnuit cu tine,ii place cum esti,te considera prietenul ei,bunul ei propriu si nu vrea ca situatia asta sa se schimbe!
Acum,de ce nu vrea sa dea alt curs lucrurilor,sunt mai multe variante.
Posibil,in mintea ei, sa suplinesti perfect lipsa iubitului ei, esti o prezenta masculina langa care se simte in largul ei si care ii place.Esti si foarte putin primejdios,s-a invatat sa aiba incredere in tine...
Posibil si sa fii privit ca un posibil viitor iubit.
Posibil sa nu stie nici ea din ce motiv te vrea aproape,dar,uite ca nu renunta!
Nu stim ce o tine legata de iubitul ei,nu stim in ce stadiu e relatia lor,nu stim ce sentimente exista intre ei,dar daca ea singura nu reuseste sa isi faca ordine in minte si inima,nu e nimic de facut.
Problema este ca,pana sa se hotarasca ea,tu fierbi,ai tot felul de sperante si iti pui tot felul de intrebari,numai linistit nu esti!
Si am senzatia ca situatia asta imposibila ar putea inceta,daca ti-ai face o iubita.
Da,sigur o vei rani pe fata in cauza,dar cred ca o vei impinge sa realizeze ce vrea cu adevarat:il iubeste pe cel de departe si se joaca cu tine sau cel de departe e doar o obisnuinta si norocosul esti tu.
Si, cel putin, ati discuta pe picior de egalitate! Nu?

7 răspunsuri:
| perryornitorinca a răspuns:

Dupa parerea mea ea tine la tine si nu vrea sa te piarda. dupa cate ai spus tu pare ca te cam place.eu zic sa incerci din nou sa ii spui ce sentimente ai pentru ea.incearca sa vb cu ea in timp ce va duceti spre casa.dar si de data asta te refuza inseamna ca trebuie sa mergi mai depatre.bafta!

| parazitu007 a răspuns:

Sunt colegata! nu pot sa cred ca ai scris asa ceva aici :O:O

| Hash001 a răspuns:

Era o vorba: oceanul e plin cu pesti. Hope it helps!

| YooCata a răspuns:

O poveste lunga si plina de raspunsuri...
poate te place sau chiar te iubeste ok daca nu la mai vazut pe prietenul ei de mult timp fireste ca incepe sa se indragosteasca de altcineva.

incearca sa o intrebi cat de mult tine la tine si daca il mai iubeste pe tipul ala... daca e chiar asa cum ai spus se vede ca ea te place.

acum nu stiu ce sa zic, ok ea are prieten dar se gandeste la tine.
as sugera sa icnercis a vorbesti cu ea despre problema asta.
Bafta

| Chr2012 explică:

Va multumesc pentru pareri!
P.S.: Si daca esti colega mea care ar fi problema...

| Chr2012 explică:

@Greece12 : In primul rand iti multumesc mult pentru ca incerci sa ma ajuti. Vreau sa spun ca eu incerc sa ma imprietenesc, sa ma apropii si de alte fete, dar in momentul in care o fac, ma racesc fata de ea. Iar ea in acel moment incepe sa fie mai tandra cu mine. Apoi, iar ma intorc la ea si in momentul in care atentia mea este indreptata asupra ei si sunt atent cu ea atunci ea isi indreapta atentia catre iubitul ei, in sensul ca incepe sa ma ignore pe messenger, ori sa imi spuna ca are treaba, dar stiu ca ea vorbeste cu el.

| greece12 a răspuns (pentru Chr2012):

Te-ai prins intr-un lant nebun al slabiciunilor,din care e greu sa iesi.
Incearca sa faci abstractie de tandretea ei si continua-ti hotarat "apropierea" de alte fete!
Daca reusesti sa-ti faci o noua prietena, lucrurile se vor schimba, vei vedea.
Mult noroc!