| AdrianH1236774 a întrebat:

Nu mai pot! Mama mea este in Austria, muncește iar tata este FOAAAARTE GELOS si o injura incontinuu, zbiara la telefon si eu numai pot, toata seara el incepe cearta din cauza geloziei lui, el numai are incredere in ea desii nu i-a gresit cu nimic, el crede ca mama are un amant (Nebun) si sta cu noi cred ca doar pentru alocatie (trebuie sa ne vina 7.000 EUR alocatia din Austria pe un an) ca a mai si zis ca s-a saturat de noi. Pe la inceputul relatiei el a inselat-o dar s-au impacat. El mai este si BOTEZAT, s-a botezat acum cateva luni cand mama vroia sa se desparta de el, el a promis ca nu isi va mai bate joc de ea si de noi, dar e la fel. Cand se cearta cu mama la telefon, ne injura si pe noi, e nervos pe toti, uneori ne ameninta SI EU NUMAI POT trebuie sa inghit injuraturile lui si amenintarile lui. Mai am 2 frati, si ei s-au saturat, ieri au vorbit cica despre despartire dar c-am mereu vorbesc si se impaca, cel mai mult ma streseaza cand ne ameninta pe noi si zbiara, iar mama saraca se imbolnaveste din cauza lui ca mereu o streseaza si o injura. Eu numai pot trai cu el, mama nu stiu ce vrea sa faca cu noi si cu viitorul nostru, m-am saturat de noi, mama de imbolnaveste din cauza lui iar daca nu se despart doamne feri pateste mama cv din cauza stresului si ramanem cu un bolnav mintal. El desii a crescut intr-o familie de pocaiti el este un monstru si gandeste ca un nebun. Mama nu are rude, cine sa o ajute si ii este foarte greu, dar daca traim langa monstrul asta, suferim cu totii. La scoala sau unde merg, n-am ce sa fac trebuie sa indur ca si cum acasa nu s-a intamplat nimic. Nu il mai suport, poate voi avea nevoie si de un psiholog daca mai stau langa el.

10 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Personalitate dizarmonica de tip paranoid. E nebun. Nu prea inteleg ce sprijin i-ar trebui mamei tale ca sa divorteze. Sa divorteze si gata, ati scapat.

| untu a răspuns:

Sa vorbeasca cineva cu tatal tau,fie un prieten,fie un coleg,fie un medic psihiatru sau psiholog,mai spune mamei tale sa vina acasa ca nu ajung banii de alocatie acasa, ca s-au pierdut pe undeva pe drum, tata a mintit ca a primit banii! O sa vina acasa si sa poate verifica ce s-a intamplat cu banii ei de munca trimisi! Iar tu roaga-te bunului Dumnezeu o rugaciune pentru parintii tai si sa se impace! In fiecare seara inainte de culcare, sa rostesti rugaciunea,, TATAL NOSTRU" de 3 ori si apoi spune-i dorinta ta de a se impaca parintii tai si sa fie liniste in casa si apoi citeste rugaciunea copiilor pentru parintii lor:,, Îmblânzeşte inimile noastre rele, Născătoare de Dumnezeu, şi stinge necazurile venite de la cei care ne urăsc, şi toată strâmtorarea sufletului nostru dezleag-o, că privind la sfântă icoana ta ne umilim de împreună-pătimirea şi milosârdia ta către noi, şi sărutând rănile tale ne spăimântăm de săgeţile noastre ce te sfâşie. Nu ne lăsa, Maică Preamilostivă, să pierim în împietrirea noastră, că tu eşti cu adevărat îmblânzirea inimilor rele. Amin'' Si apoi sa citesti asta:,, Doamne, Dumnezeul nostru, Tu, Care imputernicesti florile si verdeata de pe tot pamantul cu caldura soarelui Tau, si sufletul omenesc cu caldura iubirii Tale,-Tu, Cel ce pe toate le-ai zidit de bunavoia Ta in cer si pe pamant si pe toate le pastrezi prin dragoste si mila, revarsa, mult-indurate Doamne, peste sufletul meu cel slab si umilit care se inchina Tie, bunatatea si darul Tau, si iubire si mila peste parintii mei, peste mai-marii mei si peste toti aceia care se ostenesc pentru mine si care m-au ajutat vreodata cu sfatul si bunatatea lor. Fa din sufletul meu un soare calduros pentru sufletul lor, ca fiecare din ei sa simta din indestulare mangaierile si ajutorul cel venit de la Tine si revarsat asupra lor prin rugaciunile si prin dragostea mea fiasca. Iti vorbeste, Parinte, inima mea de fiu (fiica), si stiu ca Tu cunosti launtrul nostru si ca nu Te vei intoarce de la inima mea, atat de daruita tuturor acelora pentru care Te rog,-daruieste-mi, Doamne, intelepciune, ca sa nu uit niciodata, nici in suparari, nici in necazuri si nici in bucurie, invatatura Ta, cum ca "binecuvantarile parintilor intaresc casele fiilor", si iarasi: "cununa batranilor sunt fiii lor si fala fiilor sunt parintii lor". Pentru aceasta, rogu-Te, Doamne, slavite imparate si bunule Parinte, intareste-ma sa cresc inaintea fetei lor cu temerea de Tine si cu rusinea de oameni, pentru ca, prin curatirea de orice rau, prin implinirea oricarui bine, prin fuga de orice pacat si prin setea de orice virtute, viata mea sa fie spre mantuirea mea si a lor. Ca Tu esti, Doamne, Cel ce odinioara ai zis: "Lasati copiii sa vina la Mine, ca a unora ca acestora este imparatia cerurilor", si Ti-ai pus dumnezeiestile Tale maini peste capetelelor si i-ai binecuvantat.'' Timp de cateva zile bunul Dumnezeu va vorbi in mintile parintilor tai, vor intelege si se vor impaca imediat!

| Deliiiia a răspuns:

Care e întrebarea ta?

| DavidoffUser a răspuns:

Vorbeste cu maica-ta sa stati undeva in chirie ( tu cu fratele tau), iar maica-ta sa se desparta de el, pentru ca un om normal nu judeca asa.
O data ce va separati de el, totul o sa fie bine.Trebuie doar s-aveti pe cineva sa va faca de mancare pana cand se intoarce mama ta, poate o vecina de pe scara, mama unui coleg, o prietena de-a mamei tale.

| AdrianH1236774 explică (pentru DavidoffUser):

Mda c-am asta este problema..nu prea are cu cine sa ne lase ca sa stea si peste noapte..are o prietena dar aia pleaca si tata poate veni cu politia. Nu are cu cine sa ne lase. Cred ca daca ar avea rude si sprijin langa tata numai era de mult.

| faLLeNNN a răspuns:

Probabil a vrut doar sa se descarce, e in regula. Sunt multe cazuri de gelozie cand sotiile pleaca in alte tari la munca, explica-i si tu ca atata timp cat va trimite bani ii pasa de voi si nu-l inseala,

| AdrianH1236774 explică (pentru faLLeNNN):

..ar fi bine sa fie doar atat, dar. Mama si cand e acasa, in oras nu are voie sa plece..si daca merge cu tata in oras spune ca s-a uitat dupa case, masini, barbati de fiecare data a spus asta. Si cand vine cineva pe la noi mama trebuie sa stea in alta camera.

| Ara997 a răspuns (pentru AdrianH1236774):

El e bolnav (psihic)

| Bunda_Miruna_2001 a răspuns:

... crying, nu exista nicio sansa sa va mutati, tu si fratii tai, la mama ta, in Austira? Ca nu e ok sa stati asa... Sau sa mergeti la o ruda ceva

| AdrianH1236774 explică (pentru Bunda_Miruna_2001):

Nu avem cum sa plecam in Austria deoarece nu ne va lasa tata.și chiar nu avem la ce rudă..singura rudă este sora mamei dar ea este in Spania si se descurca si ea greu.