| KameliaAura a întrebat:

Am o problema in relatia mea si vreau sa mai stiu cateva pareri. Sunt cu prietenul meu de 5 luni, cu 2 ani in urma am mai fost impreuna 1 an. Atunci cand ne despartisem ma ameninta ca se omoara, ca intra peste mine in casa si cine stie ce imi face, iar acum imi e frica de acelasi lucru pentru ca vreau sa ma despart de el, chiar nu mai merge deloc relatia noastra, si mi-e frica pentru ca iar o sa inceapa cu amenintarile. Acum suntem in "pauza", si imi zicea ca nu stie daca o sa treaca peste perioada aceasta cu bine. Multi mi-au zis sa nu imi fie frica pentru ca cel care zice nu face nimic, nu se omoara. Totusi....imi e frica de mor, nu stiu cum sa il iau, ce sa ii zic... dati-mi un sfat ceva.

10 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Auzi, scuza-ma ca iti zic dar....cam cat de naiva esti? Asta ca sa nu zic altceva.
Ce ai cautat sa te impaci cu el dupa toata faza aia? Iti place sa stii ca ai un obsedat dupa fundul tau?
Sau iti place sa il vezi pe el cum sufera si se da de ceasul mortii?
Imi pare rau.dar nu pentru tine, ci pentru el. Tu, ti-ai facut-o cu mana ta.

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Eu l-as lua, si bland, dar ferm i-as povesti de ce nu se mai poate intre voi.

Esenta care sa reiasa este ca a disparut dragostea. A disparut inca e acum 2 ani. Te-ai chinuit si i-ai dat o sansa dragostei. Si totusi tot nu a venit.

Nu simti nimic pentru el. Atat. Si nici nu vei mai simtii vreodata. Asta a fost.

Dupa ce ii povestesti asta, ii spui ca esti sigura, la ce om deosebit este el sa aiba sanse cu alte fete, asa cum a avut cu tine. Dar tu, poate fiind mai defecta, nu a iesit. Si asta este. In viata trebuie sa o mai acceptam si asa cum este.

Oricum, pentru ca nu mai este dragoste, ii explici ca tu l-ai sfatui sa nu incerce prea tare sa isi puna capat vietii, pentru ca tu oricum nu simti nimic pentru el. Insa parintii lui ar putea fi foarte afectati. La fel si rudele, etc.

In principiu, cu stilul santajist nu trebuie sa lasi deloc loc de intors, nici macar de impresie ca exista loc de intors.

Apoi trebuie sa fii pur si simplu ferma. Nu trebuie sa accepti nici o negociere. Pur si simplu il vrei afara din viata ta si atat. In momentul in care cedezi sub orice forma chiar si in cea mai mica chestie in fata lui, va reincepe procedura standard.

Apoi o relatie, si asta ii explici (ca mai tarziu sa ii dai o solutie) implica dragoste din partea amandorura. Dar tu cum nu mai ai, nu are decat sa se duca invartindu-se.

Spune-i ca daca o sa se sinucida sau o sa faca altceva, nu vei fi prezenta nici macar la mormant, vreodata. Pentru ca s-a incheiat.

Nu ai ce sa faci, asta este. Ii mai explici cate alte fete frumoase sunt si ii spui sa plece.

Ii suni si pe parintii lui (oricum nu mai conteaza) si ii atentionezi ca te-ai despartit din nou de el si asta a amenintat ca va face.

Acelasi lucru ar trebui sa faci si cu ai tai.

In plus cauta-ti un alt prieten.

A sta in teama nu este o optiune. La final santajul pe asta se bazeaza.

| Dorotheea21 a răspuns:

Se omoara dupa un an si cinci luni de relatie cu tine?
Omul e bolnav si nu ar trebui sa mai stai niciun minut cu el.
Ce e aia "Ma omor", in capul lui?
Spune-i si tu ca te omori, daca el nu accepta despartirea de tine, na!
Parerea mea, paraseste-l imediat pe nebun, iar si mai ciudat e ca tu intr-un an si jumatate cu el fiind, nu ti-ai dat seama ori ca e un mincinos, ori ca e nebun de legat.

| KameliaAura explică (pentru Dorotheea21):

E obsedat...deja are obsesie pentru mine, nu mai e iubire asta

| Dorotheea21 a răspuns (pentru KameliaAura):

Am avut si eu "obsedati" si am invatat sa scap de ei. happy
Incepe prin a-l ignora progresiv, fara insa a-i spune: "am gasit pe altcineva".
"Gasitul" altcuiva il va face sa te urmareasca si mai mult, ca sa-l vada pe acel "altcineva" si eventual, sa va faca rau, dar tratamentul cu ignore e dureros si in timp o sa vezi rezultate.
Doar mila sa nu ai...
Cauta compania grupului tau de prieteni, si evita cat mai mult sa stati doar voi doi, singuri.
Poti sa vorbesti si cu parintii lui, explicandu-le faza cu "omoratul" si faptul ca tu nu-l mai vrei.

| KameliaAura explică (pentru Dorotheea21):

Parintii lui stiu de fazele cu omoratu, nu ma accepta deloc, si nu prea pot vorbi cu ei. Cand ne-am impacat, acum, de 5 luni de zile, mi-a zis ca a trecut peste chestiile alea si si-a dat seama ca nu a facut bine, dar oricum, simt eu ca asta o sa urmeze din noi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii care e definitia prostiei? Sa faci acelasi lucru de mai multe ori asteptand de fiecare data rezultate diferite.

Daca tu ai ales sa ai o relatie cu el dupa ce deja trecusei o data prin experienta respectiva atunci nu ai nevoie de sfaturi ci de ajutor profesionist. Ca si el, de altfel.

| Z6 a răspuns:

Am trecut prin acelasi rahat.
De omorat, nu se omoara. stii, e ca si un copil de 2 ani care ii spune lui masa ''Mama, daca nu imi iei masinuta asta, fug de acasa''.
Vrea sa te manipuleze, sa te faca sa stai cu el. El e drogatul, si tu esti drogul.
Despartate de el cu timpul, nu ii trimite atat de des mesaje, spune-i ca ai treaba, ca n-ai timp sa iesi cu el, astfel, se va plictisi si el, si va pleca de buna voie, crede-ma, functioneaza!

| KameliaAura explică (pentru Z6):

Tot asta fac de un timp dar el nu reactioneaza in niciun fel, si de aia am luat decizia de ai zice sa luam o pauza, si pe urma vedem...

| Hakuouki a răspuns (pentru Z6):

Iar in cazul in care copilul chiar fuge de acasa? Adica sunt copii, de unde sa cunoasca consecintele?
"Ar trebuii sa traga doar cel ce e pregatit sa traga" Ce vreau sa spun este ca, daca tu esti gata sa il parasesti, fa-o, daca se va sinucide dupa, este strict problema sa, daca stati asa obsesia lui continua, tu risti sa suferi si mai mult sau sa te raneasca, daca iti da mesaje cu amenintari fa reclamatie la politie. Fi rapida si directa, nu-i lasa de ales apoi stai departe de el.