| perceive a întrebat:

am o problema... ma masturbez, dar foarte rar! eu stiu si simt ca este un pacat, iar de aceea am decis sa ma spovedesc! dar mi-e foarte rusine, chiar si de preot! ce va spune! mersi mult! si va rog, nu va bateti joc.

22 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mergi si spovedeste-te, un preot normal nu te va judeca. El stie ca toti adolescentii se masturbeaza si faptul ca iti recunosti pacatul iti va asigura iertarea.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Majoritatea persoanelor, de toate varstele, ambele sexe se masturbeaza. Dar n-am auzit pe nimeni sa vrea sa se spovedeasca.Eu zic sa te gandesti bine si daca tot crezi ca pacatuiesti atunci roaga-te in fiecare zi cerandu-ti iertare si putere ca sa nu mai cazi prada slabiciunilor!

| Barajag a răspuns:

Iti va spune sa nu mai faci asa ceva, insa cred ca e ceva normal, daca nu vrei si iti este rusine nu te obliga nimeni sa te confesezihappy

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Mai e ceva normal chestia astawinking
Stii nu stii ce preot nimeriwinking
Asa ca Dumnezeu iti iarta pacatul daca te rogi la el nu trebuie neaparat sa mergi la preotwinking

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Eu îţi dau un sfat cum să fii mai subtilă. spune ceva de genul că ai făcut păcatul onaniei... poate îţi va fi mai uşor să o zicihappy. cât despre ce îţi spune, gândeşte-te că vorbeşti cu reprezentantul lui Dumnezeu, nu cu o persoană normală!happy

kratos
| kratos a răspuns:

De cand asta a ajuns sa fie si pacat? big grin
Nu cred ca ar trebui sa-i spui preotului despre viata ta intima mai ales cand au aparut la tv preoti care faceau sex oral in altar sau care faceau sex cu baieti. happy

| anna01 a răspuns:

De ce sa te spovedesti? Nu este pacat sa te masturbezi... Ce sa-ti spuna preotul? Bravo, fata tatii.Nu stiu, il poti intreba daca este cumva pacat, poate iti va da un canon de facut sa-ti ispasesti pacatul. Poate simti ca este un pacat pentru ca despre masturbarea la femei nu se vorbeste asa des, este un subiect mai putin dezbatut.Este o idee perpetuata din epoca medievala, ca masturbarea ar dauna sau ca este ceva de la diavol, cand pe vremea aceea femeia nu era privita ca avand o autonomie erotica, ci doar ca o masina de facut copii.

| silver19 a răspuns:

Cum sa fie ma pacat, crezi ca preotii nu au facut asa ceva niciodata... de preoti sa nu-ti fie niciodata rusine fiindca sunt la fel ca doctorii, niste barbosi nesimtiti si pe deasupra spagari (cunosc n cazuri din astea) asa ca nu te mai gandi daca e sau nu pacat.

| Linguritza a răspuns:

Fa bine si zii la preot. Preotul nu spune lu nimeni pacatele celui care la spovedit. Si da este pacat masturbarea caci este o pofta trupeasca. Fa bine si spune-i caci altfel daca treci cu vederea acest pacat Dumnezeu nu-ti va ierta si celelalte pacate pe care leai spus caci ai trecut cu vederea unul.

| dana1986 a răspuns:

Nu e un pacat sa faci ce simti, cel putin nu stie nimeni ai prefera sa te culci cu unu si cu altu si apoi sa te arate cu degetul, nu e o rusine si eu o fac. Oricum din 100 de femei doar 10nu se masturbeaza 50 o spun iar celelalte 40 nu recunosc, nu te rusina pentru ca oricat de bine te-ai simti cu un barbat nu e ca atunci cand te masturbezi pentru ca tu iti cunosti punctele sensibile si te pozi manifesta in voie.

| bisnitarpunctcom a răspuns:

Dumnezeu nu exista, daca ar exista si ar pedepsii "masturbatorii" 98% din populatie ar fi pedepsita...

| Verdunkleten a răspuns:

Nu e pacat, e ceva absolu normal pentru un om. Plus ca aproximativ toti fac asta,

| MoNsTeR a răspuns:

Mai nu vreau sa crezi kmi bat joc. dar cand am mers la spovedanie am intrat akol intr-o inkpere(speciala pentru spovedit). si mo intrebat ca cu ceai pacatuit.sapoi mno... i-am zis "mai multe". sapoi o insirat el tate paktelelaughing. gen:injuri si nu stiu ce mai zice ca vb repedelaughing...deci zi si u ca mine si binelaughingbig grin

| REMiXDJ a răspuns:

DJ_Music_MP3@Yahoo.com
contact me...

| frumoasa_2313 a răspuns:

Care era intrebarea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce sa fii cu povara unui pacat inexistent? Daca asa ai simtit sincer inseamna ca asa esti plamadita si e ceva normal atunci cind corpul este pregatit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este un pacat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.totulpentrufemei.ro/totul_despre_sex/masturbarea_in_cuplu uite un articol interesant.sa nu crezi ca este pacat.incearca cu partenerul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti spun sa te spovedesti caci preotu nu are voie sa spuna caci daca va spune mai bine nu s-ar fi nascut, stiu ca este greu sa spui... trage aer in piept si spune-i. El te va ajuta. Crede-ma nu lasa masturbarea sa te posedeze.Ai incredere Dumnezeu te va ajuta.Si da este un pacat

| Atrix a răspuns:

Masturbarea e pacat, si daca ii vei ascunde preotului la spovedanie acest pacat vei face mai rau. Uita-te si tu pe internet si ai sa te convingi ca e un pacat, chiar daca multi zic ca nu e este. uite aici: http://www.orthodoxphotos.com/readings/trupul/masturbarea2.shtml

| georgianagl a răspuns:

Mda nu vad pacatul sincer, toata lumea face asta chiar daca nu recunosc unii, si silver are dreptate, preotii au fost din totdeauna spagari si nu ii intereseaza pe ei ca tu te masturbezi, eu cunosc preoti care se duc prin cluburi noaptea cu femei, si altele.

| mihaitzamihaitza1234567 a răspuns:

Ba costello eu cred ca tu ar trebui sa mori primuu ma.esti incult prost vai de mortii tai. du-te drack si da apa la caini si lasane drack cu teoria ta.esti un *** se vede.si acum raspunsu e bine sa te duci sa te spovedesti nu-i nimic raw in astawinking ati va spune ca nu-i bine si sa nu mai faci. da degeaba ca nu te poti abtine chiar daca esti fata sau baiatwinking