| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema mare...
Am 13 ani si ma masturbez de fff mult timp(adica in jur de trei ani).
Acum putin timp am aflat ca este un pacat mare si am renuntat la acest obicei)
Problema este ca mi-e rusine sa spun chestia asta la spovada, cum sa o spun, cum sa fac?
va rog sa nu va bateti joc sau sa dati raspunsuri proaste

Răspuns Câştigător
| Andarock a răspuns:

Nu ai de ce să-ți fie rușine. Acolo, când ești doar tu cu preotul, trebuie să-i spui tot ce ai pe suflet.
Nu-ți fie rușine! Dacă nu-i spui, nu o să fi iertată! Trebuie doar să ai puțin curaj și puțină încredere. happy

10 răspunsuri:
| alabalaportocalala a răspuns:

E o prostie asa ceva, nu este un pacat.Dar nu pot sa decid eu ce este un pacat si ce nu este...pai daca esti asa credincios ar trebui sa stii ca numai prin sinceritate totala iti pot fi iertate pacatele.Dar cum am vazut si mai jos un raspuns "nu prea mai poti avea incredere in Popii"(cred ca asa se zice)e bine sa te duci la o manastire la care nu pera ai mai fostwinkingsi sa fi foarte sincer, nu are de ce sa-ti fie rusine, pana la urma toata lumea face astawinking
succesbig grin

| Dairou a răspuns:

Nu trebuie sa te duci la spovedire, dar, in caz ca esti ortodox, du-te. Nu este nevoie decat sa ii ceri iertare din inima lui Dumnezeu si te va ierta, dar incearca sa nu mai continui pacatul acesta.

| CristiB93 a răspuns:

Mergi la un preot pe care nu il cunosti si nu te cunoaste happy si nu are de ce sa iti fie rusine atunci;

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Mai bine roaga-te Domnului sa te ierte, caci, El te iarta.

| ƦoyJoиЭsJR a răspuns:

Mare pacat si masturbarea asta, daca o practici prea des, ti'se strica mintea.

| M25M a răspuns:

Simplu.: la fel cum ne-ai spus si noua.

| anyhylator a răspuns:

La spovedanie fiindca esti mic nu ii spui tu pacatele ci te intreaba preotul cate ceva si gata

| Madutzadragutz05 a răspuns:

Stiu ca e pacat si eu am vrut sa fac dar mama nu m-a lasat. Pai la popa poti sa ii spui dar eu sincer nu prea am incredere in pochi ca nu mai sunt asa de credinciosi in ziua de azi dar tot le spun pacatele ca nu am ce face.
Eu cred ca trebuie sa ii spui, ca te va ierta Dumnezeu.
Sper ca te-am ajutat happy
Bye love struck

| izu15 a răspuns:

Nu e un pacat ci un lucru firesc dar daca te simti tu prost poti merge la biserica si te rogi dar nu trebuie neaparat sa te spovedesti. cand te spovedesti trebuie sa spui ceea ce simti doar daca te simti in largul tau si totul vine de la sinehappy

| AlexTma a răspuns:

laughing Nu trebuie sa ii spui parintelui lucrul asta. Stai linistita, joaca-te in continuare ca nu are religia treaba cu... Parintelui ii spui ce ai pe suflet.