| Axel22 a întrebat:

Cum sa fac sa fiu mai credincios? Adica m-au speriat destul de tare stirile cu sfarsitul lumii de aseara, si m-am gandit ca daca chiar e aproape si nu stiu eu? In ultima vreme sunt destul de pacatos crying

Si am pacate destul de rusinoase. Exista o metoda prin care sa ma ierte Dumnezeu fara sa ma duc sa ma spovedesc? (mi-e rusine de preot)...

Si mai vreau sa stiu daca masturbarea este pacat. (vreau sa imi ziceti si versetul din biblie care spune ca e un pacat)

Funda!

Răspuns Câştigător
| MadRaven a răspuns:

Bună,
Trebuie să te spovedeşti. Doar aşa îţi pot fi iertate păcatele. Nu trebuie să îţi fie ruşine de preot, el nu are voie să te judece. El vrea să te ajute, în plus, nu îţi vede faţa. Chiar dacă îţi este ruşine, gândeşte-te că înfruntându-ţi frica şi ruşinea, îi vei dovedi Domnului că chiar te căieşti de păcatele făcute.
Da, masturbarea este un păcat. Ştii porunca a şasea? Dumnezeu spune: "Să nu faci fapte necurate". Dacă te uiţi într-un catehism, acolo îţi explică cum că nu ai voie să faci fapte necurate sau să îţi fai plăceri cu cineva, sau singur.
Ca să fii mai credincios, trebuie să începi să te rogi. Încearcă să te rogi în fiecare dimineaţă şi în fiecare seară câte un mister.
Dacă să zicem, faci asta măcar două săptămâni, o să observi că nu vei putea dormi bine dacă nu te-ai rugat. Mergi cât de des poţi la biserică şi ascultă slujba, împărtăşeşte-te, spovedeşte-te şi fereşte-te de păcate. Fă fapte bune şi vei vedea că vei ajunge pe calea cea dreaptă.
Nu te-am întrebat, eşti catolic sau ortodox?
Numai bine!(:

| SimonBodo1982 a răspuns (pentru MadRaven):

Teoriile noastre sunt la fel. Coinciid. Ambele raspunsuri sunt castigatoare

27 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Nu vine nici un sfarsit al lumii! Tu unde erai in 2012 la acel sfarsit? Sau 2006? Sau 2000?

| Mădă0611 a răspuns:

N-am vazut stirile, dar mi-a zis tatal meu ca "vine sfarsitul lumii! muuuuuriiim! vine varcolacu si mananca Soarele!", pfff, daca vrei sa nu suferi dupa moarte ar trebui sa crezi in Odin, nu in Yhwh si cop'chilu'so. smug

| zurick a răspuns:

Acum poti sa renunti, da tu din pacate tot crestin ramai chiar daca vei zice ca esti altceva. Daca ai fi credincios ai sti ca nimeni nu cunoaste sfarsitul lumii (nici macar Iisus, da stiu e foarte atotputernic...)si ca vor aparea tot feluri de prezicatori falsi.Tie rusine de preot? Mie mi-e scarba de oamenii astia... Oricum sper ca sa nu te pacaleasca ca daca dai crezare popei vei ajunge in rai sau iad, dai crezare si-ti fura banii sa nu mai spun ca daca te duci cu un verset din biblie sa ti-l explice incep sa spuna nu mai prostii si se contrazic unul pe altul.Ia du-te cu aceleas versete la mai multi popi sa veci ca fiecare are o alta idee ''interesanta''.

| Exilee a răspuns (pentru zurick):

Cine a spus ca este vreun preot care sa-ti ia banii? Ai fost tu la biserica si asa s-a intamplat?
Cel putin la Spovedanie se pot darui 2 lei, insa exista o varietate de biserici care nici nu accepta bani. Ba mai mult, la slujba de la Sfanta Liturghie ti-a cerut tie vreun membru al Bisericii niste bani? Iti spun ca NU.

"Tie rusine de preot? Mie mi-e scarba de oamenii astia" Uite ce se intampla daca te refugiezi in mediul virtual si pui la inima toate vorbele unor rataciti!
http://luminapentrucandeladinsuflet.wordpress.com/category/preoti/

Preotii sunt si ei oameni pana la urma!

"Ia du-te cu aceleas versete la mai multi popi" Doar nu te astepti ca interpretarile sa fie mot-a-mot? :)) Esentialul este acelasi, insa punctul de vedere variaza, DAR REPET ESENTIALUL ESTE ACELASI.

Crestinii ortodocsi au datoria de-a-i trata pe preoti ca a atare, chiar daca din nefericire nu este vrednic, tot ce putem face este sa ne rugam chiar lui Dumnezeu sa se indrepte, dar si pentru binele nostru. Nu-ti fie teama si nicidecum inima sa-ti stea impietrita cand auzi de preot, ci trateaza-l ca orice om, dar si ca pe slujitor al lui Dumnezeu.
http://luminapentrucandeladinsuflet.wordpress.com
Te invit si pe acest blog pentru anumite raspunsuri/sfaturi /reflectii. Daca mai ai intrebari. Dar asculta-ma, un crestin care este din iubire, nu ar tine cont de defectele umane ( inclusiv al unui membru al bisericii). Asta nu este decat propaganda...

| sublime89 a răspuns:

Esti crestin dar crezi in mitologia vikinga pagana? Makes sense.

| CinevaNou a răspuns:

A trecut alt sfarsit al lumii?

| Jardelin a răspuns:

Si au zis apostolii catre Domnul: "Doamne, da-ne mai multa credinta!" Luca 17:5

Asa poti fi mai credincios! In primul rind rugindu-L zilnic, si chiar de mai multe ori pe zi, pe Dumnezeu sa-ti dea mai multa credinta. Si iti va da! Si de aici va pleca toata indreptarea ta, si incet incet vei capata incredere in Dumnezeu, apoi dupa incredere vei avea si dragoste pentru El, si daca vrei sa te imbunatatesti si mai mult vei cauta sa te cobori in fata oamenilor (adica sa nu mai fii mindru) si, aproape fara sa-ti dai seama vei ajunge sa iubesti oamenii. Din pacate, lucrul acesta din urma este cel mai greu!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Ce crezi: la baza adevaratei credinţe stă cunoştinţa exactă despre Creator sau teama de pe fi pedepsit?

Iată ce citim în Romani 10:17: "Astfel, credinţa vine prin cele auzite".

Studierea sinceră a Bibliei i-a ajutat pe mulţi să dobândească o credinţă puternică. Iar aceasta le-a oferit şi pacea lăuntrică.

Cât despre masturbare, Biblia nu face referire directă la această practică dar din sfaturile ei putem înţelege dacă este ceva potrivit sau nu. Iată de exemplu ce citim în Coloseni 3:5: "Omorâţi deci mădularele corpului vostru care sunt pe pământ în ce priveşte fornicaţia, necurăţia, pofta sexuală, dorinţele rele şi lăcomia, care este idolatrie."
Ce crezi: cineva care se masturbează acţionează în spiritul acestui sfat, îşi "omoară" el dorinţele sexuale nepotrvite sau le alimentează?

Sper ca aceste informaţii să te ajute!

O zi bună!

| sempreinvolo30 a răspuns:

Ca sa fii iertat de Dumnezeu trebuie sa îți schimbi conduita, iar pentru aceasta este important sa îl cunoști citind din Biblie.
Doar studiul din Biblie te poate ajuta sa îți schimbi viata
În ce privește masturbării, îți pot fii de folos următoarele versete :
Coloseni3:5,6
Evrei4:13
Romani13:14

| killer212121 a răspuns:

Frate incearca sa frecventezi si bisericile care nu sunt ortodoxe, deoarece ele pun mai mare pret pe Biblie si o sa vezi ca te linisteste.La biserica ortodoxa e aceea slujba in fiecare duminica si numai te plictiseste.Citeste in fiecare zii din Biblie si te roaga.

| Jardelin a răspuns (pentru killer212121):

Frate si pe mine ma plictisesc teribil bisericile si adunarile sectante! Mi se par de foarte prost gust, parca te afli la cinematograf, asa zisele slujbe sectare mi se par niste kitchiuri in care sint amestecate cintece religioase cu reprize de rugaciuni colective delirante psiho-mistice! Iar toate astea au ca scop indobitocirea "credinciosilor" si spalarea lor pe creier! In final sectantii devin un fel de roboti religiosi, setati pe prozelitism si incurajati permanent zicindu-li-se ca daca fac noi adepti li se iarta pacatele.

Asa ca de ce sa se duca bietul om la bisericile sectantilor, care chipurile pun mare pret pe Biblie, dar in realitate sint niste oameni fatarnici, plin de mindrie si josnici? Ca sa-si piarda liberatea? Ca sa devina un sectant ipocrit, candidat sigur la un loc in iad?

| killer212121 a răspuns (pentru Jardelin):

Frate nu stiu pe la ce biserici ai fost pentru ca sunt multe culte si chestiile cu reprizele pe mine nu ma deranjeaza...Acum eu ce sa spun decat aceeasi slujba de la biserica ortodoxa mai bine asa.

| Jardelin a răspuns (pentru killer212121):

Acuma, frate, si eu spun la fel: decit bolboroseli penticostale, tavaleli pe jos in chinuri, dansuri disco, spasme si lesinuri mistice si tipete dracesti isterice, mai bine o liturghie ortodoxa linistita si linistitoare! Chestie de gusturi, sper ca intelegi!

| killer212121 a răspuns (pentru Jardelin):

Frate nu e chiar asa...bine poate in unele biserici.Eu fac parte din biserica Oastea Domnului care a fost infiintat de un preot ortodox.Religia asta se mai spune ca este "spuma ortodoxiei".E liniste cantari predica 2 rugaciuni:una la inceput alta la sfarsit.Da si la ortodoxi e foarte bine dar poti incerca si la altele.

| Silviumber a răspuns:

Lumea nu se va sfarsi niciodata, oamenii au rezistat atatia ani pe pamant deci o sa reziste si in continuare, ne vom adapta pentru orice, daca planeta nu ar mai oferii conditii pentru a trai ne vom muta pe alta. Televiziunea (in general cea romana) se scalda intr-o mocirla inimaginabila, in afara de prostie, propaganda si minciuni nu am vazut la televizor (cel putin la televiziunea romaneasca). Cat despre preot, orice pacat se iarta daca ai "numere".

| Disharmony a răspuns (pentru Silviumber):

"Lumea nu se va sfarsi niciodata" - In ce fel de mocirla trebuie sa te scalzi ca s-o zici pe asta, huh?

| Silviumber a răspuns (pentru Disharmony):

Ok atunci scuza-ma, lumea se va sfarsi pentru ca asa vrea Barbosu / Allah / Buddha, cum ne-am adaptat pana acum ne v-om adapta si in continuare.

| Disharmony a răspuns (pentru Silviumber):

Faceam aluzie la faptul ca n-ai stat deloc sa gandesti, inainte sa arunci ineptia aia. De unde stii tu ca lumea n-are un sfarsit? Doar pentru ca Dumnezeu nu exista (sau ca nu crezi tu in el), asta nu inseamna ca nu pot cadea oricand meteoriti care sa rada totul, sau ca Soarele n-o sa explodeze niciodata, sau orice altceva care sa determine acel sfarsit.

| Silviumber a răspuns (pentru Disharmony):

Eu doar mi-am exprimat opinia. Asta cred eu, vom evolua de cate ori o sa fie nevoie.

| Disharmony a răspuns (pentru Silviumber):

Ah, păi atunci spune aşa, pentru că e o diferenţă între a spune ''lumea nu va avea un sfârşit'' şi a spune ''eu CRED că lumea nu va avea un sfârşit''. Nu de alta, dar dacă foloseşti prima variantă, sunt şanse mult mai mari ca mintea ta să fie asociată cu cea a unui cre(ş)tin, dacă mă înţelegi...

| Silviumber a răspuns (pentru Disharmony):

Am inteles.

| Doru96 a răspuns:

Nu te teme...nu are cine sa te pedepseasca. Nu estista o putere supranaturala (Dumnezeu) care sa vada tot ce faci tu si pe toti oamenii de pe glob in acelasi timp.

| SimonBodo1982 a răspuns (pentru Doru96):

Lasa stiriile. Minciuni ca sa-i sperie pe oameni. Vine Dracula si ne manca Matele. Povesti de Insomnia de la castel... Manca creierii copiilor

| SimonBodo1982 a răspuns:

Stirile acelea sunt false roaga-te la amiaza dupa ce mananci, seara dupa cina, si dimineata cand te trezesti. Iar atunci nu vei mai avea pacate

| Polonic1 a răspuns (pentru SimonBodo1982):

De unde stii? Ai vreo dovada?

| SimonBodo1982 a răspuns (pentru Polonic1):

Ai fost pe pamant in 2012 2004 2001 etc. nu gandesti? Eu cred ca Nu