| Armyanka a întrebat:

Buna, am o problema mare. Parintii au aflat ca stau cu un tigan timp de 4 ani. Mi-au luat telefonul si laptopul de prin 27decembrie. Sanatatea mea mintala a scazut, ma plicisesc rau, dorm cate 12 ore si tot nu imi ajung, incep sa am ganduri ciudate, anxietate, noroc ca am jurnalul in care scriu sa ma descarc. Acum scriu de pe pc-ul de la munca. Care este destul de criptat. Trebuie sa scriu pe scurt ca sa nu ma prinda. Eu facusem rost de un telefon de rezerva sa tin legatura cu el si asta a durat vreo 2 zile. M-au prins ca am luat telefonul ala, dupa ce le-am zis ca nu mai vorbesc cu el. Bun, au citit ca eu voiam sa plec cu el in Anglia, el are o oferta de job acolo si voia sa imi fac pasaport sa plec cu el. Desi eu as fi vrut sa raman in Romania, nu vreau sa plec acolo mai ales ca am inceput si scoala de soferi si am un job ok..sunt tinuta aici de o saptamana si ceva si nu stiu ce sa mai fac. Mi-au luat si banii si buletinul, portofelul cu cardurile tot. Mi le tin ascunse. Sa astept sa se calmeze apele sau sa plec acum? Nu ma lasa sa plec la el, imi urmaresc orice miscare. M-am mai sfatuit cu o colega care mi-a zis si mie si lui sa fim cuminti pana se calmeaza tot si ca timpul le rezolva pe toate. Eu tin legatura cu el prin intermediul unor colege. Lucrez de acasa, doar le dau nr lui si le zic ce sa scrie in mesaj. Ai mei cred ca el si-a batut joc de mine, ca m-a mancat de bani si asa mai departe si mai ales ca sunt si rasisti. Ce ma sfatuiti sa fac? Nu vreau sa apelez la politie pentru ca stiu ca daca o fac o sa imi bag parintii in belele si eu stiu ca ma iubesc si fac asta pentru mine, dar nu e chiar asa cum cred ei. Tata e suparat foc, urla la mine si abia ma baga in seama..mama e la fel de rasista ca si el, doar ca s-a mai calmat. Tata are probleme cu tensiunea, hipertensiune arteriala grad 3 si mi-e frica sa nu pateasca ceva. Ei mereu mi-au oferit de toate si nu sunt oameni rai, dar si iubitul meu e un om bun, tocmai de-aia nu stiu ce sa fac. Ajutor, va rog. Sunt disperata si nu stiu cum sa ies din toata situatia asta.

61 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce faci tu la 23 de ani?
Ce muncesti?
Cu ce te intretii?
Pare ca esti acasa la mama si tata pe spinarea si banii lor, lucru care le da dreptul sa-ti impuna conditii stricte, daca tot stai in casa lor pe banii si intretinerealor.
la 23 de ani esti majora si poti pleca in lume cum vrei tu, cu cine vrei tu, dar intai ia-ti d emunca, ca vei ajunge sa dormi pe strada.
Nu te sfatuiesc sa pleci cu tiganul in Anglia, ca te vinde pe piata prostitutiei si ajungi sclava sexuala.
Daca te vrea de nevasta, apai casatoriti-va in tara, legal!

| Armyanka explică (pentru Violleta2022):

Pai lucrez.am banii mei. nu stau pe banii lor. si nu se ocupa nimeni cu proxenetism din rasa lor de tigani. cei tineri lucra joburi normale...doar ca mi e mila sa plec de acasa si sa ii supar pe astia, asta imi e frica, mai ales ca au vazut niste conversatii de pe telefonul meu in care s-a inteles ceva groaznic..cum ca eu il intretin cu bani si asa mai departe, desi nu e asa.il ajutasem de cateva ori iar dupa s-a ridicat si toti banii lui mi-i trimitea mie

| Violleta2022 a răspuns (pentru Armyanka):

In cazul asta, care-i problema sa va casatoriti legal?
Spune-i sa vina acasa, sa va casatoriti legal ca sa nu mai ai probleme cu ai tai si nici cu tiganii lui si poti sa pleci unde vrei, ca nevasta!

| Armyanka explică (pentru Violleta2022):

Momentan nu am mintea limpede.sincer iti zic am ramas cu traume de la certurile cu ai mei, din cauza ca eu nu m-am certat niciodata cu ei, iar acum cand i-am auzit cum urlau si cum ma impingeau.m-au marcat putin toatea astea. o sa astept putin pana imi recuperez telefonul si tot ce trebuie, si dupa aia cand mi se limpezeste mintea, ma voi gandi mai bine la ce ai zis.

| Armyanka explică (pentru Violleta2022):

Tiganii lui m-au aceeptat, sunt oameni de nota 10. dar astia din neamul meu.wow.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Armyanka):

Nu-i cazul sa-ti mai faci probleme, odata ce esti majora si poti sa decizi numai ce vrei tu, inclusiv sa pleci de acasa cand vrei si sa mergi cu orice barbat vrei, oriunde si oricand vrei. te poti muta chiar la el, daca vrei!

| Armyanka explică (pentru Violleta2022):

Imi e doar mila de parinti, pentru ca pe o parte ii inteleg ca imi vor binele, si nu stiu cum sa o scot la capat.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Armyanka):

Ai doar doua variante:
1. pleci cu tiganul si nu te mai intorci, ca acasa parintii nu cred ca te vor ierta
2. ori renunti defintiv la tigan si ramai cu parintii tai

In ambele cazuri ai de pierdut pe cineva drag si important, dar trebuie sa iei o decizie inteleapta, la cine renunti.

| Armyanka explică (pentru Violleta2022):

Este foarte greu, si acum nu pot gandi clar. sad il iubesc enorm, si nu mi-as vedea viata fara el, mai ales ca am trecut prin multe impreuna si suntem si ca fratii, ne intelegem si ne ascultam. nu o sa plec in Anglia momentan pentru ca m-am inscris la scoala de soferi, si cred ca ar trebui sa o gat..mai ales ca e a doua oara, prima oara am renuntat, la 18 ani, si acum la 23 nu prea as vrea sa fac aceeasi prostie, mai ales ca am nevoie de permis. ce spui?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Armyanka):

Pune pe hartie doua coloane, cu avantaje si dezavantaje, in fiecare din cazuri, sa vezi cat ai de pierdut daca pleci cu el, sau daca nu pleci.
Vei fii oare mai fericita daca ramai cu parintii tai?
Oare stii ce invarte el in UK, daca este munca legala sau nu, daca are ce sa-ti ofere sau tot ce castiga trimite alor lui.
Pune-l la incercare si vezi cat este dispus el sa se sarcifice pentru tine!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Armyanka):

Iti ajuta la ceva scola de soferi?
Nu crezi ca-i mai important sa iei decizii de viata nu un amarat de curs de soferie, care-l poti face si la 30 de ani, sau chiar la 60 cum l-a facut soacra-mea.

| Armyanka explică (pentru Violleta2022):

Pai stiu ce va lucra acolo, pe masina, sunt fericita cu toti 3, de aia imi e greu sa aleg.macar de aveam o relatie proasta cu ai mei, nici nu ma uitam in urma, dar asa..cand stiu ca mereu mi-au dat tot ce am vrut, si chiar daca lucrez cand comandam mancare acasa si le zic ca fac eu cinste, tot ei platesc, si imi zic sa imi tin banii acolo. sad si cu el e o iubire care a trecut prin multe, noi tinem unul la altul, are rabdare cu mine, nu a ridicat vreodata mana la mine in toti acesti 4 ani, l-am ridicat in sensul ca acum se comporta mai mult ca un roman, lucra cinstit si aici in Romania, are un mic SRL, stateam impreuna(fara sa stie ai mei, au aflat cand am avut scandalul si le-am recunsocut. stateam 2 sapt la el, apoi mai veneam 2 zile acasa si tot asa)

| Violleta2022 a răspuns (pentru Armyanka):

Ce ii sperie atat de rau pe parintii tai, de se impotrivesc asa de drastic la relatia ta?
In fond te iubesc foarte mult si-ti vor numai binele, deci, care-i motivul real (sau motivele), pentru care se impotrivesc atat de dur?
Sunt mama si am 2 copii adulti, care au trecut prin nenumarate relatii pana au ajuns sa aiba una fericita, longeviva si stabila, dar nu-mi aduc aminte sa ma fi bagat in vreo decizie de-a lor, indiferent ca am vazut ceea ce ei fiind indragostiti nu puteau vedea, a trebuit sa-i las sa vada unde au gresit si sa invete din greselile lor.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă pățește tatăl tău cu tensiunea ceva, nu este vina ta, că nu știe să își controleze nervii. Să îți faci alt buletin. Ai dreptul la viața ta.

| Armyanka explică (pentru sadrian46):

Faza e ca eu am furat si bani din casa ca inainte nu lucram, si au aflat azi, adica era o suma de 1000 de euro. ce ma fac? au citit toate conversatiile de pe whatsapp cu el. acum au aflat ca el se ocupa si cu chestii mai neortodoxe in franta... si acum ei cred ca el chiar m-a prostit si asa mai departe.dar eu nu ii mai vreau pe ei in viata mea, vreau sa dispar de aici si nu pot. l-a amenintat tata pe baiat ca vine peste el si ca il bate si etc..si el a zis ca merge la politie daca mai ameninta. oare se rezolva ceva cu politia? cum sa procedez?

| sadrian46 a răspuns (pentru Armyanka):

Este preferabil să nu meargă iubitul la poliție.

| AdrianaManu18 a răspuns (pentru Armyanka):

Doamne, te rog. Uita-te din exterior si citeste mesajele ca si cum ar fi altcineva in situatia ta, cum poti sa stai cu asa ceva? Doar din 5 mesaje mi-am dat seama ca tu sigur esti draguta si el e un tatuat cu muschi, iesi pe strada si vezi 5 ca astia. Te rog, nu-ti bate joc de viata ta.

| Mosotti a răspuns:

Cum au aflat ca ai alt telefon? Cum ti-a luat cardurile si tot? Trebuia sa te descurci sa nu afle, iar cardurile si restul le puneai bine sa nu stie unde is.

Parintii tai sunt contra pentru ca stiu ca nu prea o sa ai viitor cu el, mai ales ca rromii nu prea au un caracter bun, ei stiu ca e inca om bun ca asa is toti la inceput, dar dupa ce ai sta cu el, mai ales dupa ce te-ai marita cu el, ar putea fi jale. De aia sunt contra, fac orice ca sa nu-ti f viata.
Asta e intentia lor, normal ca nu is oameni rai, nu vor sa te lase sa faci tampenia asta (dupa mintea lor).

Ti-a luat tot ca miza e mare, viata ta in joc.
Si asa e cum zic parintii? I-ai dat bani lui?

Sa nu pleci in Anglia ca nu stii cum se va comporta acolo si iti strici rostul aici.
Ai putea sa te muti de acolo daca ai munca si ai salariu, cam asta ai putea sa faci.
Si sa cauti actele si telefoanele si ai si plecat.
Altceva nu ai ce face.

| sofisis a răspuns:

Deci pe langa faptul ca fiind armeni oricum nu te-ar fi lasat, daca era dupa ei, sa iei orice altceva decat armean... fata mea, ai 23 de ani! E vremea sa te maturizezi si sa pleci in viata pe cont propriu. Vrei o relatie cu baiatul asta, asuma-ti si ai tai sa o ia cum vor ei.
Eu stiu o tataroaica care a renuntat la parinti pentru un roman. Parintii ei trec si acum, dupa zeci de ani, pe langa ea si pe langa copiii ei pe strada si nu ii baga in seama. Dar ea si-a asumat faptul ca il iubea pe baiatul respectiv si s-a rupt de familie. Au lasat-o fara nimic. Doar cu hainele de pe ea. S-a mutat la el si aia a fost.
Vrei viata ta? Atunci ia atitudine indiferent de cum reactioneaza ai tai.

| Emma30555 a răspuns:

Crezi ca el e iubirea vieții tale? Merita? Dacă nu îl iubești cu adevărat și stai cu el din plictiseala, cauta sa ți faci un alt iubit. Ma gândesc ca părinții tăi au totuși niște motive de sunt asa înverșunați. Eu as renunța la acel tip mai ales ca în unele mesaje ai recunoscut ca nu este foarte ok, ca nu are o ocupație ortodoxa, poate ca meriți ceva mai bun. Faptul ca ai furat de la ai tai, mi se pare foarte urat și rușinos. Poate ca te potrivești cu un țigan, tu ști mai bine. Dacă nu este doar un "țigan", și faptele neortodoxe sunt trecătoare și crezi ca el este un bărbat cu care poți sa ți faci un viitor lupta pentru el.

| Sophieka a răspuns:

Foarte imatura pentru 23 de ani. Iti complici viata si te stresezi fara rost.

| helpforyou a răspuns:

Daca muncesti inseamna ca esti majora.
Cel mai simplu si util lucru te muti singura si iti faci viata asa cum doresti.
Din ce descrii tu esti o scala la parinti. Nu inteleg asta, pare ceva ireal.

| Armyanka explică (pentru helpforyou):

Da.am uitat sa mentionez ca am 23 ani

| helpforyou a răspuns (pentru Armyanka):

Daca nu vrei inca sa pleci in Anglia din motivele enumerate, poti merge in chirie si abia dupa aceea sa te decizi daca este ok sau nu plecarea in Anglia.
Eu asa as proceda. Imi i-au viata si decizile personale in propriile maini.

| Armyanka explică (pentru helpforyou):

Nu ma lasa sa ma mut in chirie pentru ca cica am toate conditiile acasa.eu am mai stat in chirie cu el pana in luna asta, adica minteam pe ei ca mergeam la prietene dar eu stateam cu el..si

| Armyanka explică (pentru helpforyou):

Si ei au aflat.si nu ma lasa sa ma mut ca zic ca eu imi dau banii pe chirii cand am casa si conditii..mda. imi e frica de viitor.ce sa va intampla?>>

| helpforyou a răspuns (pentru Armyanka):

Da, e incurcata situatia ta.
Iti trebuie mult curaj, pe deoparte te vei opune dorintelor parintesti, pe cealalta parte vine si frica (de necunoscut) de a locui singur.

Pe termen lung singura optiune corecta ramane plecarea de acasa. Ori acum ori de mariti cu iubitul si atunci sigur scapi de sub aripa "protectoare" a parintilor.

| Armyanka explică (pentru helpforyou):

Eu ii iubesc si nu vreau sa le fac rau,eu pot pleca si acum de acasa dar degeaba o fac,ma complic,nu am acte,bani,telefon. apoi se ajunge le politie sau mai stiu eu la ce. nu vreau sa ii imbolnavesc,ei mereu au fost langa mine, m-au sprijinit, dar nu vor sa imi accepte decizia si asta ma omoara. efectiv sunt distrusa, am o anxietate groaznica, noroc ca m-a mai linistit colega si mi-a zis sa o iau cu usurelul. dar ce ma fac.

| helpforyou a răspuns (pentru Armyanka):

Vor trebui sa iti accepte decizia. Esti majori deci poti sa decizi singura pentru tine. Spui ca decizia ta i-ar afecta pe ei. Dar daca privim decizia lor te afecteaza pe tine. Si pe termen lung. Daca tu pleci vor fi afectati dar nu pe aceeasi perioada cat ai fi tu afectata. La tine va fi pe intreaga dura a vietii.

| Armyanka explică (pentru helpforyou):

Ce sa ma fac? astia nu accepta. nu am curaj nici sa cobor jos sa mananc.numai cand il aud pe taicameu imi vine sa mor de nervi ca e suparat si stiu ca e vina mea, si ma afecteaza si pe mine dar ce sa fac? unde sa fug fara acte.

| andrei30172 a răspuns (pentru Armyanka):

Trebuie sa vb cu ei totuși ai 23 de ani nu trebuie sa îți fie frica.și dacă tot nu vor înțelege ca e viata ta și ca nu e normal sa îți ascundă actele, telefonul etc ar trebui sa suni la politie nu e normal deloc ce fac ei

| helpforyou a răspuns (pentru Armyanka):

Daca te tine in astfel de mod, doar cu curaj poti rezolva si eventual sa ceri ajutor de la institutiile statului.

| Mosotti a răspuns (pentru Armyanka):

Cum adica nu te lasa sa te muti in chirie? Doar nu ai 3 ani, esti majora.

| Mosotti a răspuns (pentru Armyanka):

Pai hotaraste-te, ori ca tine ori ca ei? Nu merge in doua parti, pe deoparte te plangi de ce iti fac parintii, pe de alta nu vrei sa faci nimic ca nu stiu ce li se intampla.
Atunci stai asa.
O iei usurelu pe naiba, ca situatia nu se va schimba si esti in aceiasi situatie, nu vrei de fapt sa faci nici una nici alta.
Colega ta nu stie ce zice.

Daca esti cu parintii renunti la relatie si cauti pe altul ca o sa poti tot sa iubesti si pe altul (ca si daca nu era el, ce faceai? Nu iubeai pe nimeni? Iubeai pe altul, deci se poate, nu e el buricul pamantului).
Ori renunti dincoace si te duci in relatie, una din doua.
Altfel ramai asa mereu la infinit.
Si nu ai ce sa faci, nu ca nu stii ce sa faci.

Parerea mea e sa faci cum zic parintii! Ca ei te iubesc cu adevarat si permanent, ala azi e, maine nu mai e, azi e bun maine nu mai e bun.
Acu bune, ce ai casunat pe asta asa? Sunt n baieti care te-ar place si pe care sa-i iubesti.
Gandeste-te ca parintii au o experienta de viata, nu-s chiar prosti asa, tu acum visezi, tot ce zboara se mananca.

| haileewatson a răspuns:

Ai 23 de ani. Esti adult in toata firea, e absolut ilegal ca oricine sa iti ia bunurile, mai ales buletinul sau portofelul sau ce ai zis tu, si mai ales sa te tina inchisa in casa! este privare de libertate! In locul tau as suna la politie.

Imi pare rau ca treci prin asta, dar totusi nu pot sa inteleg cum ai ajuns la 23 de ani sa fii tinuta sub papuc de parintii tai.

| iulia0514 a răspuns:

Deci ai asa 1 bucata iubit rrom care mai e și infractor 2 părinții îngrijorați pentru soarta ta și care de bine de rău poți fi sigura ca te iubesc! Dar tu tot pe iubitul infractor îl preferi chiar ai furat banii din casă pentru el? Ce e în capul tău fetițo? Oricum ii poți comunica tatălui tău ca e ilegal să-ți rețină actele de identitate și telefonul asta sa nu zici ca îs de neam prost! Oricum dacă asa gândești la 23 de ani nu ai nici o speranță

| Armyanka explică (pentru iulia0514):

Da,exact. :* vreau sa plec si nu ma lasa, daca eu am ales asta, vreau sa ma lase in pace

| iulia0514 a răspuns (pentru Armyanka):

Atunci comunicale decizia ta! Dar va trebui să te gândești ca poate e ireversibila decizia ta!

| Armyanka explică (pentru iulia0514):

Am comunicat si nu ma lasa, nu ma lasa sa plec nu imi dau telefonul, nimic

| iulia0514 a răspuns (pentru Armyanka):

Atunci du-te la ceea mai apropiata secție de poliție și depune plângere împotriva propriilor tai părinții! Din câte am înțeles nu te țin închisă în casă deci poți sa o faci!

| Armyanka explică (pentru iulia0514):

Ma tin inchisa in casa...

| iulia0514 a răspuns (pentru Armyanka):

Atunci cum ai vorbit cu colega ta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Armyanka):

Dragă, ai FURAT 1000 de euro din casă.

Ești de 4 (PATRU ) ani cu un țigan cu care ai și locuit.

Ai UITAT ceva foarte IMPORTANT să scrii - că și tu și TĂTICUL tău sunteți BRONZAȚI și de aceiași etnie ca țiganul iubit de tine.

RÂD DE MOR ce răspunsuri primești aici de la ROMÂNI.

Și eu sunt BRONZAT dar născut în cartierul evreiesc.

De aia RÂD DE MOR cum îi PROSTEȘTI pe ROMÂNII care citesc ce scrii.

| Armyanka explică (pentru iulia0514):

Lucrez de acasa si vb pe o platforma de la munca

| Armyanka explică (pentru anonim_4396):

Draga,sunt armeanca... din pacate sunt alba ca moartea, as vrea eu sa fiu bronzata. cica noi nu ne corcim cu altii, sau cel putin asa e "traditia". taicamiu urla la mine azi dimineata ca el are sange armean si ca vrea sa isi duca neamul nu sa il corceasca cu un tigan. nebuni de legat frate, nu am ce face, o iau cu usurelul ca altfel ii omor si pe astia ca prea se consuma, imi fac banii mei si vad eu ce fac.il conving pe nebun sa ramana in Romania pana sunt pregatita sa las tot in spate si gata. cica maine imi primesc telefonul, cu conditia sa sterg toate aplicatiile si conturile si sa il resetez din fabrica. laughing laughing laughing

| iulia0514 a răspuns (pentru Armyanka):

Perfect poți sa o rogi
sa sune ea la politie și sa spună care e problema

| Armyanka explică (pentru iulia0514):

Am rezolvat oarecum problema,adica i-am convins ca maine sa imi recuperez telefonul cu conditia sa sterg tot din el,sa ii dau resetare din fabrica si sa imi sterg conturile. ei cred ca eu o sa o termin cu el,in fine laughing nu voiam sa sun la politie pentru ca totusi sunt parintii mei si MA DOARE sa ii ranesc, efectiv ei si el sunt totul pentru mine si cum si tata are probleme cu tensiunea, foarte foarte grave, nu pot sa fiu asa fara inima. eu il iubesc pe iubitul meu, este inima mea,si nu renunt la el,doar ca acum pur si simplu nu este momentul sa fac alta prostie. las totul in seama timpului,si incet incet imi revin si eu mintal,pentru ca aveam stari de anxietate foarte mari, imi amorteau bratele, m-am si ranit pe un brat(superficial), picioarele si mainile erau constant reci, transpiratie rece, ceafa inca o simt intepenita si nu o pot misca aproape deloc.nici la lucru nu ma puteam concentra. eu nu renunt la el, doar ca nu e momentul sa fug de acasa. vreau sa mentin un echilibru intre familie si relatie pana la momentul potrivit.mai ales ca nu pot fugi in alta tara, trebuie sa dau de permis, m-am inscris, am facultatea de terminat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Armyanka):

Mai bine ascultă-l pe tatăl tău că știe el de ce să nu fi cu ăla.

Am copil de 20 de ani plecat definitiv și nu să muncească unde vreți voi să fugiți în Anglia și am și nepot de 29 de ani plecat tot acolo care are casa lui CUMPĂRATĂ de 2 ani la ăia BOGAȚI acolo.

NU faci absolut NIMIC în viață cu ăla dacă o să fugi cu el în Anglia.

O să fiți - MURITORI DE FOAME - și ăla va FURA acolo dacă a furat și în Franța.

Lasă BASMELE și poveștile că ăla te va DISTRUGE de tot.

Ai 23 de ani - caută unul ori de al vostru ori pe care îl acceptă familia ta și rămâi cu el.

| Armyanka explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu ce sa zic. al meu nu fura, erau alte scheme, care nu trebuiau sa stie ai mei, frate-su prostu l-a prostit sa mearga la semafoare acolo.el lucra aici cinstit si facea bani, insa acolo s-a injosit stand ca prostu la semafoare cu fratesu retardatul pe care l-a lasat femeia si a fugit cu un suedez, si nici bani nu facea, i s-au furat toti banii pe care i-a facut atunci. si nu s-a ales cu nimic.de cand a plecat acolo, de atunci s-a dus naibii tot. imi iubesc familia dar si pe el, pentru ca e muncitor, desi e asa usor influentabil de nebunii aia care practica asa ceva. si faza e ca familia mea a citit conversatiile unde zicea de semafoare(au telefonul meu si mi-au citit convorbirile). nu trebuia sa afle nimeni asta..pentru ca el nu este asa...

| iulia0514 a răspuns (pentru Armyanka):

Sper doua sa te gândești bine la ce ai sa faci ca e viitorul tău în joc nu știu dacă ai sa duci o viață liniștită cu iubitul tău având în vedere că el se ocupa cu chestii ilegale va exista mereu riscul sa fie închis!

| Armyanka explică (pentru iulia0514):

Nu se ocupa. facea altceva. nu e ilegal dar e injositor, desi multi rromi practica "treaba" aia, citeste mai sus ce am scris lui anonimull

| iulia0514 a răspuns (pentru Armyanka):

Oricum va trebui să te gândești foarte bine! Te înțeleg și eu când a trebuit să aleg între familie și bărbatul pe care îl iubeam l-am ales pe el!

| dragodana a răspuns:

Salut!
Detaliile le-ai dat în celelalte răspunsuri.
Situația unu este chiar asa cum o descrii în prima fază și ne-ai cam indus în eroare.
Zic sa ramai acasă.
Nu, părinții tăi nu procedează corect.Din proprie experiență îți spun că părinții îți vor binele.S-au băgat în relația mea pentru ca altfel ori ajungeam la nebuni, ori în mormânt. A durut, dar am trecut peste.
Iubirea vine și pleacă. Unde te duci când nu va mai merge relația?

| Armyanka explică (pentru dragodana):

Dar voiam un echilibru. nu pot sa-mi las iubitul pentru ca il iubesc, nu mai pot sa stau fara el, simt ca o iau razna. el a trecut prin multe si mereu i-am fost alaturi, nu pot sa-l las imi este drag de el de mor, nu pot sa imi las relatia, chiar daca imi iubesc si parintii. offffffff deci nu mai pot jur cu cat ma gandesc cu atat innebunesc si mai tare

| dragodana a răspuns (pentru Armyanka):

Adevărul este ca trebuie sa ne maturizat, sa evoluăm, sa plecam de lângă părinți, sa ne vedem de viata noastră.
Ori accepți durerea despărțirii de iubit, ori cea de părinți.
Care doare mai puțin?

| just4ubr2015 a răspuns:

Uita de tigan si cauta pe cineva din Romania daca nu vrei sa ajungi rau meriti ceva mai bun si sunt sigur ca o sa gasesti.

| GambleR40792 a răspuns:

Puneti ''iubirea'' sa iti intimideze parintii ca la asa ceva sunt buni rasa asta de oameni, e o solutie, si iti vor da pace, pleaca de buna voie cu el pana la urma dar cu siguranta ai tai nu au sa te ierte si la fel as proceda daca as fi in locul lor, din toata natia de romanii taman pe tigani ti s-a pus focul

| Hypefox a răspuns:

Si daca se ajunge la politie nu are ce sa le faca. O sa ii puna sa-ti dea actele inapoi etc etc, si pana la urma urmei esti majora, părinții tai sunt toxici, nu au niciun drept sa te comande, bani ai, serviciu ai, majora esti, nu le mai esti responsabilitate sau poate uiți sa specifici ca poate si tu ai acțiuni copilărești o data ce la 23 de ani mai te sechestreaza in casa.
Daca nu e cazul vezi ti fata draga de viata ta ca nu scrie nicăieri ca la părinți trebuie sa le dai ceva sau sa stai cu ei pana la 30 de ani. Daca te simți pe picioarele tale sa pleci, pleaca. Caci nu ei trebuie să-l iubească, tu faci familie cu el, tu te f*** cu el, nu mama nu tata. Nu ti pot comanda pe cine sa iubesti si daca ei sunt înapoiați sa rămână acolo.

Daca nu vor de vorba buna, sănătate. O să-și dea seama mai târziu.
Daca tu știi sigur sigur 100% ca baiatu nu profita de tine, e muncitor si familia lui te accepta, aia e, mergi in satra decat cu părinții care nu accepta ceea ce esti, ce iubesti etc.
Nu-ți faci casa cu mami si tatica sa înțelegi. Stiu că-i iubești, dar nu e normal sa te puna sa alegi intre ei sau el, căci practic aici esti situata. Ori pleci cu el si o termini cu ei, ori cu ei si gata iubirea.
Asta e toxicitate din partea parintilor, ei iti creează problema, căci daca erau de-acord, nu se ajungea aici, nu?

Elimina problema.

| Armyanka explică (pentru Hypefox):

Corect. te rog citeste raspunsul care l-am dat mai jos lui iulia0514. as vrea daca sa poate sa discutam mai multe in privat dupa ce citesti ce am scris acolo, si sa iti dai o parere.

| Utilizatoare123 a răspuns:

Cred ca si tu stii, undeva, in adancul tau, ca tipul nu e chiar ce iti doresti 100%. Mi se pare egoist din partea lui sa vrea sa iti strice situatia actuala. Poate sa plece el si sa aveti o relatie la distanta daca ii convine. Deja asta e o problema de compatibilitate. Mutatul e o chestiune foarte importanta si in punctul asta nu va potriviti. Asculta-ti instinctul, te rog. Esti sigura ca ai incredere in el? Ce anturaj are? Poate sa iti ceara lucruri dubioase odata ce ajungi in strainatate. Citeste despre traficul de persoane si metoda loverboy. Desi, zici ca sunteti de 4 ani impreuna. Ai terminat liceul? Facultatea? Daca ai 18 ani, parintii tai nu au voie sa iti fure lucrurile. Nu mai esti in custodia lor. Vorbeste cu parintii, incearca sa ii calmezi, e foarte greu sa iti pastrezi calmul, dar incearca, macar de dragul tatalui. Daca esti minora, nu mi se pare ok, esti sub tutela lor, faci ce zic ei pana la 18 cand iti poti lua lumea in cap. Poti tine legatura cu iubitul si pe ascuns, daca intr-adevar iubirea e mare, desi, cu totii suntem deceptionati la un moment dat. Deschide ochii bine si cantareste daca e o alegere buna sa te sacrifici pentru acest barbat. Unul din voi tot trebuie sa se sacrifice.

| AdrianaManu18 a răspuns:

Am si eu mai multe cunostinte, daca vrei ne auzim pe Facebook si ti le arat acum cum au ajuns toate dupa maritisul cu rromi si fugite in alte tari de capul lor. Sa stii ca parintii aia nu fac asa de drag, pana la urma o sa fugi daca atat te duce capul, si la un moment dat o sa te ierte si ei, dar o sa vezi sigur ca pe la 40 o sa regreti ca ti-ai dat toata viata peste cap pentru el si el sigur nu si-ar da-o pentru tine. De exemplu, fetele pe care le stiu(fete cat de cat stiute ca fiind inteligente, dar s-au indragostit ca na) una nu mai are Facebook si nu mai stiu decat parintii de ea ca o tine ala sa nu vorbeasca cu nimeni, desi credea ca iubitul ei e cel mai bun iubit(asa ne zicea noua, dar sigur nu era asa), alta isi schimba absolut tot pentru el si ala face ce vrea din ea si ea munceste pana ii sar capacele ca sa stea ala in pat toata ziua, si mai sunt. Asculta-ti parintii, nu mai fa de capul tau, e foarte dezamagitor ca ai ajuns la concluzia sa fugi din tara. Chiar iti recomand sa ma cauti, suntem de varste apropiate si poate te fac sa intelegi ca mai bine ori ii faci sa inteleaga ca il iubesti si sa incerce mcar sa il cunoasca (si daca nu il plac nici dupa, sa stii ca exista 90% sanse sa aiba motive reale pentru care nu il plac, pe care o sa le regreti peste 15 ani), ori astepti mai mult timp, dar nu fugi. Crede-ma, sper sa tii minte vorbele mele: ajunsa acolo cu el, nu mai e situatia de aici unde stateati in case diferite, acolo o sa locuiti impreuna, o sa ii vezi toate defectele, o sa se schimbe putin si e foarte posibil ca tu, neavand niciun sprijin acolo, sa clachezi si sa faci numai ce vrea iubitul tau. Nu fi impulsiva si nu da cu piciorul la munca de o viata a parintilor tai(pentru ca sunt sigura ca TU reprezinti toata munca lor). Dar dezamagitor ca in 2023 inca se mai fuge de-acasa cu iubitul rrom. Macar daca aveai si tu si el curajul sa le ziceti si sa vina cu flori la ei si sa vorbeasca frumos, dar sunt sigura ca nu ar fi in stare. Nu-ti bate joc de parintii tai, te rog, o sa regreti daca patesc ceva din cauza ta toata viata si toata viata o sa-ti vina pe buze la cearta cu iubitul tau ca au patit ceva din cauza ta. Incearca sa ii faci sa accepte