| Armyanka a întrebat:

Buna, am o problema mare. Parintii au aflat ca stau cu un tigan timp de 4 ani. Mi-au luat telefonul si laptopul de prin 27decembrie. Sanatatea mea mintala a scazut, ma plicisesc rau, dorm cate 12 ore si tot nu imi ajung, incep sa am ganduri ciudate, anxietate, noroc ca am jurnalul in care scriu sa ma descarc. Acum scriu de pe pc-ul de la munca. Care este destul de criptat. Trebuie sa scriu pe scurt ca sa nu ma prinda. Eu facusem rost de un telefon de rezerva sa tin legatura cu el si asta a durat vreo 2 zile. M-au prins ca am luat telefonul ala, dupa ce le-am zis ca nu mai vorbesc cu el. Bun, au citit ca eu voiam sa plec cu el in Anglia, el are o oferta de job acolo si voia sa imi fac pasaport sa plec cu el. Desi eu as fi vrut sa raman in Romania, nu vreau sa plec acolo mai ales ca am inceput si scoala de soferi si am un job ok..sunt tinuta aici de o saptamana si ceva si nu stiu ce sa mai fac. Mi-au luat si banii si buletinul, portofelul cu cardurile tot. Mi le tin ascunse. Sa astept sa se calmeze apele sau sa plec acum? Nu ma lasa sa plec la el, imi urmaresc orice miscare. M-am mai sfatuit cu o colega care mi-a zis si mie si lui sa fim cuminti pana se calmeaza tot si ca timpul le rezolva pe toate. Eu tin legatura cu el prin intermediul unor colege. Lucrez de acasa, doar le dau nr lui si le zic ce sa scrie in mesaj. Ai mei cred ca el si-a batut joc de mine, ca m-a mancat de bani si asa mai departe si mai ales ca sunt si rasisti. Ce ma sfatuiti sa fac? Nu vreau sa apelez la politie pentru ca stiu ca daca o fac o sa imi bag parintii in belele si eu stiu ca ma iubesc si fac asta pentru mine, dar nu e chiar asa cum cred ei. Tata e suparat foc, urla la mine si abia ma baga in seama..mama e la fel de rasista ca si el, doar ca s-a mai calmat. Tata are probleme cu tensiunea, hipertensiune arteriala grad 3 si mi-e frica sa nu pateasca ceva. Ei mereu mi-au oferit de toate si nu sunt oameni rai, dar si iubitul meu e un om bun, tocmai de-aia nu stiu ce sa fac. Ajutor, va rog. Sunt disperata si nu stiu cum sa ies din toata situatia asta.

61 răspunsuri:
| helpforyou a răspuns:

Daca muncesti inseamna ca esti majora.
Cel mai simplu si util lucru te muti singura si iti faci viata asa cum doresti.
Din ce descrii tu esti o scala la parinti. Nu inteleg asta, pare ceva ireal.

| Armyanka explică (pentru helpforyou):

Da.am uitat sa mentionez ca am 23 ani

| helpforyou a răspuns (pentru Armyanka):

Daca nu vrei inca sa pleci in Anglia din motivele enumerate, poti merge in chirie si abia dupa aceea sa te decizi daca este ok sau nu plecarea in Anglia.
Eu asa as proceda. Imi i-au viata si decizile personale in propriile maini.

| Armyanka explică (pentru helpforyou):

Nu ma lasa sa ma mut in chirie pentru ca cica am toate conditiile acasa.eu am mai stat in chirie cu el pana in luna asta, adica minteam pe ei ca mergeam la prietene dar eu stateam cu el..si

| Armyanka explică (pentru helpforyou):

Si ei au aflat.si nu ma lasa sa ma mut ca zic ca eu imi dau banii pe chirii cand am casa si conditii..mda. imi e frica de viitor.ce sa va intampla?>>

| helpforyou a răspuns (pentru Armyanka):

Da, e incurcata situatia ta.
Iti trebuie mult curaj, pe deoparte te vei opune dorintelor parintesti, pe cealalta parte vine si frica (de necunoscut) de a locui singur.

Pe termen lung singura optiune corecta ramane plecarea de acasa. Ori acum ori de mariti cu iubitul si atunci sigur scapi de sub aripa "protectoare" a parintilor.

| Armyanka explică (pentru helpforyou):

Eu ii iubesc si nu vreau sa le fac rau,eu pot pleca si acum de acasa dar degeaba o fac,ma complic,nu am acte,bani,telefon. apoi se ajunge le politie sau mai stiu eu la ce. nu vreau sa ii imbolnavesc,ei mereu au fost langa mine, m-au sprijinit, dar nu vor sa imi accepte decizia si asta ma omoara. efectiv sunt distrusa, am o anxietate groaznica, noroc ca m-a mai linistit colega si mi-a zis sa o iau cu usurelul. dar ce ma fac.

| helpforyou a răspuns (pentru Armyanka):

Vor trebui sa iti accepte decizia. Esti majori deci poti sa decizi singura pentru tine. Spui ca decizia ta i-ar afecta pe ei. Dar daca privim decizia lor te afecteaza pe tine. Si pe termen lung. Daca tu pleci vor fi afectati dar nu pe aceeasi perioada cat ai fi tu afectata. La tine va fi pe intreaga dura a vietii.

| Armyanka explică (pentru helpforyou):

Ce sa ma fac? astia nu accepta. nu am curaj nici sa cobor jos sa mananc.numai cand il aud pe taicameu imi vine sa mor de nervi ca e suparat si stiu ca e vina mea, si ma afecteaza si pe mine dar ce sa fac? unde sa fug fara acte.

| andrei30172 a răspuns (pentru Armyanka):

Trebuie sa vb cu ei totuși ai 23 de ani nu trebuie sa îți fie frica.și dacă tot nu vor înțelege ca e viata ta și ca nu e normal sa îți ascundă actele, telefonul etc ar trebui sa suni la politie nu e normal deloc ce fac ei

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă pățește tatăl tău cu tensiunea ceva, nu este vina ta, că nu știe să își controleze nervii. Să îți faci alt buletin. Ai dreptul la viața ta.

| Armyanka explică (pentru sadrian46):

Faza e ca eu am furat si bani din casa ca inainte nu lucram, si au aflat azi, adica era o suma de 1000 de euro. ce ma fac? au citit toate conversatiile de pe whatsapp cu el. acum au aflat ca el se ocupa si cu chestii mai neortodoxe in franta... si acum ei cred ca el chiar m-a prostit si asa mai departe.dar eu nu ii mai vreau pe ei in viata mea, vreau sa dispar de aici si nu pot. l-a amenintat tata pe baiat ca vine peste el si ca il bate si etc..si el a zis ca merge la politie daca mai ameninta. oare se rezolva ceva cu politia? cum sa procedez?

| iulia0514 a răspuns:

Deci ai asa 1 bucata iubit rrom care mai e și infractor 2 părinții îngrijorați pentru soarta ta și care de bine de rău poți fi sigura ca te iubesc! Dar tu tot pe iubitul infractor îl preferi chiar ai furat banii din casă pentru el? Ce e în capul tău fetițo? Oricum ii poți comunica tatălui tău ca e ilegal să-ți rețină actele de identitate și telefonul asta sa nu zici ca îs de neam prost! Oricum dacă asa gândești la 23 de ani nu ai nici o speranță

| Armyanka explică (pentru iulia0514):

Da,exact. :* vreau sa plec si nu ma lasa, daca eu am ales asta, vreau sa ma lase in pace

| helpforyou a răspuns (pentru Armyanka):

Daca te tine in astfel de mod, doar cu curaj poti rezolva si eventual sa ceri ajutor de la institutiile statului.

| iulia0514 a răspuns (pentru Armyanka):

Atunci comunicale decizia ta! Dar va trebui să te gândești ca poate e ireversibila decizia ta!

| Armyanka explică (pentru iulia0514):

Am comunicat si nu ma lasa, nu ma lasa sa plec nu imi dau telefonul, nimic

| iulia0514 a răspuns (pentru Armyanka):

Atunci du-te la ceea mai apropiata secție de poliție și depune plângere împotriva propriilor tai părinții! Din câte am înțeles nu te țin închisă în casă deci poți sa o faci!

| Armyanka explică (pentru iulia0514):

Ma tin inchisa in casa...

| iulia0514 a răspuns (pentru Armyanka):

Atunci cum ai vorbit cu colega ta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Armyanka):

Dragă, ai FURAT 1000 de euro din casă.

Ești de 4 (PATRU ) ani cu un țigan cu care ai și locuit.

Ai UITAT ceva foarte IMPORTANT să scrii - că și tu și TĂTICUL tău sunteți BRONZAȚI și de aceiași etnie ca țiganul iubit de tine.

RÂD DE MOR ce răspunsuri primești aici de la ROMÂNI.

Și eu sunt BRONZAT dar născut în cartierul evreiesc.

De aia RÂD DE MOR cum îi PROSTEȘTI pe ROMÂNII care citesc ce scrii.

| Armyanka explică (pentru iulia0514):

Lucrez de acasa si vb pe o platforma de la munca

| Armyanka explică (pentru anonim_4396):

Draga,sunt armeanca... din pacate sunt alba ca moartea, as vrea eu sa fiu bronzata. cica noi nu ne corcim cu altii, sau cel putin asa e "traditia". taicamiu urla la mine azi dimineata ca el are sange armean si ca vrea sa isi duca neamul nu sa il corceasca cu un tigan. nebuni de legat frate, nu am ce face, o iau cu usurelul ca altfel ii omor si pe astia ca prea se consuma, imi fac banii mei si vad eu ce fac.il conving pe nebun sa ramana in Romania pana sunt pregatita sa las tot in spate si gata. cica maine imi primesc telefonul, cu conditia sa sterg toate aplicatiile si conturile si sa il resetez din fabrica. laughing laughing laughing

| iulia0514 a răspuns (pentru Armyanka):

Perfect poți sa o rogi
sa sune ea la politie și sa spună care e problema

| Hypefox a răspuns:

Si daca se ajunge la politie nu are ce sa le faca. O sa ii puna sa-ti dea actele inapoi etc etc, si pana la urma urmei esti majora, părinții tai sunt toxici, nu au niciun drept sa te comande, bani ai, serviciu ai, majora esti, nu le mai esti responsabilitate sau poate uiți sa specifici ca poate si tu ai acțiuni copilărești o data ce la 23 de ani mai te sechestreaza in casa.
Daca nu e cazul vezi ti fata draga de viata ta ca nu scrie nicăieri ca la părinți trebuie sa le dai ceva sau sa stai cu ei pana la 30 de ani. Daca te simți pe picioarele tale sa pleci, pleaca. Caci nu ei trebuie să-l iubească, tu faci familie cu el, tu te f*** cu el, nu mama nu tata. Nu ti pot comanda pe cine sa iubesti si daca ei sunt înapoiați sa rămână acolo.

Daca nu vor de vorba buna, sănătate. O să-și dea seama mai târziu.
Daca tu știi sigur sigur 100% ca baiatu nu profita de tine, e muncitor si familia lui te accepta, aia e, mergi in satra decat cu părinții care nu accepta ceea ce esti, ce iubesti etc.
Nu-ți faci casa cu mami si tatica sa înțelegi. Stiu că-i iubești, dar nu e normal sa te puna sa alegi intre ei sau el, căci practic aici esti situata. Ori pleci cu el si o termini cu ei, ori cu ei si gata iubirea.
Asta e toxicitate din partea parintilor, ei iti creează problema, căci daca erau de-acord, nu se ajungea aici, nu?

Elimina problema.

| Armyanka explică (pentru iulia0514):

Am rezolvat oarecum problema,adica i-am convins ca maine sa imi recuperez telefonul cu conditia sa sterg tot din el,sa ii dau resetare din fabrica si sa imi sterg conturile. ei cred ca eu o sa o termin cu el,in fine laughing nu voiam sa sun la politie pentru ca totusi sunt parintii mei si MA DOARE sa ii ranesc, efectiv ei si el sunt totul pentru mine si cum si tata are probleme cu tensiunea, foarte foarte grave, nu pot sa fiu asa fara inima. eu il iubesc pe iubitul meu, este inima mea,si nu renunt la el,doar ca acum pur si simplu nu este momentul sa fac alta prostie. las totul in seama timpului,si incet incet imi revin si eu mintal,pentru ca aveam stari de anxietate foarte mari, imi amorteau bratele, m-am si ranit pe un brat(superficial), picioarele si mainile erau constant reci, transpiratie rece, ceafa inca o simt intepenita si nu o pot misca aproape deloc.nici la lucru nu ma puteam concentra. eu nu renunt la el, doar ca nu e momentul sa fug de acasa. vreau sa mentin un echilibru intre familie si relatie pana la momentul potrivit.mai ales ca nu pot fugi in alta tara, trebuie sa dau de permis, m-am inscris, am facultatea de terminat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Armyanka):

Mai bine ascultă-l pe tatăl tău că știe el de ce să nu fi cu ăla.

Am copil de 20 de ani plecat definitiv și nu să muncească unde vreți voi să fugiți în Anglia și am și nepot de 29 de ani plecat tot acolo care are casa lui CUMPĂRATĂ de 2 ani la ăia BOGAȚI acolo.

NU faci absolut NIMIC în viață cu ăla dacă o să fugi cu el în Anglia.

O să fiți - MURITORI DE FOAME - și ăla va FURA acolo dacă a furat și în Franța.

Lasă BASMELE și poveștile că ăla te va DISTRUGE de tot.

Ai 23 de ani - caută unul ori de al vostru ori pe care îl acceptă familia ta și rămâi cu el.

| Armyanka explică (pentru Hypefox):

Corect. te rog citeste raspunsul care l-am dat mai jos lui iulia0514. as vrea daca sa poate sa discutam mai multe in privat dupa ce citesti ce am scris acolo, si sa iti dai o parere.

| Armyanka explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu ce sa zic. al meu nu fura, erau alte scheme, care nu trebuiau sa stie ai mei, frate-su prostu l-a prostit sa mearga la semafoare acolo.el lucra aici cinstit si facea bani, insa acolo s-a injosit stand ca prostu la semafoare cu fratesu retardatul pe care l-a lasat femeia si a fugit cu un suedez, si nici bani nu facea, i s-au furat toti banii pe care i-a facut atunci. si nu s-a ales cu nimic.de cand a plecat acolo, de atunci s-a dus naibii tot. imi iubesc familia dar si pe el, pentru ca e muncitor, desi e asa usor influentabil de nebunii aia care practica asa ceva. si faza e ca familia mea a citit conversatiile unde zicea de semafoare(au telefonul meu si mi-au citit convorbirile). nu trebuia sa afle nimeni asta..pentru ca el nu este asa...

| iulia0514 a răspuns (pentru Armyanka):

Sper doua sa te gândești bine la ce ai sa faci ca e viitorul tău în joc nu știu dacă ai sa duci o viață liniștită cu iubitul tău având în vedere că el se ocupa cu chestii ilegale va exista mereu riscul sa fie închis!